Bοηθεια σε μετατροπη τζακιου

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118768 από woodroof
Απαντήθηκε από woodroof στο θέμα βοηθεια σε μετατροπη τζακιου
ακριβως απο πανω εκει δηλαδη που λεω να παρω αερα εχω βγαλει την 1 φ80 και αφου τελειωσο τα τεστ :P θα βγαλω και την αλλη φ80 παιζει κανενα ρολο?

αναθερμαινοντας εσωτερικο

πια ειναι η γνωμη σου για αυτο.

υ.γ η πορτα ειναι στα αμεσα σχεδια μου αλλα να τελειωσο τα λαθη που εκανα περσι η εστω να μαζεψω τα περισσοτερα και μετα.
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by woodroof.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118779 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα βοηθεια σε μετατροπη τζακιου
Προσωπικά θα σου έλεγα το εξής.
Ας πούμε ότι κάποια στιγμή θα φτιάξεις πόρτα ή θα αλλάξεις εστία και επίσης (και στις 2 περιπτώσεις) θα κάνεις σωστό θερμοθάλαμο ώστε να ζεσταίνεται το σαλόνι σου.
Τότε τι θα χρειαστείς?
Θα χρειαστείς έναν αγωγό να πηγαίνει ζεστό αέρα στο ένα δωμάτια και έναν αγωγό να πηγαίνει στο άλλο.
Με όσο το δυνατόν πιο μικρές διαδρομές και με τις λιγότερες γωνίες.
Δεν χρειάζεται να τραβάς αέρα από τα δωμάτια.
Θα κάνεις κάποια ανοίγματα χαμηλά και ο κρύος αέρας θα βγαίνει από εκεί (καθώς μέσα στα δωμάτια θα βάζεις αέρα από κάπου θα βγαίνει.....)
Τώρα... τι διαμέτρου σωλήνες θα έβαζα εγώ?
Φ120 και αν είναι δυνατόν λείες εσωτερικά. ΟΧΙ σπιράλ (και θόρυβο κάνουν και δύσκολα καθαρίζουν)
Και εννοείτε εξωτερικά μονωμένες για να μη χάνουν την ζέστη που μεταφέρουν.

όσον αφορά στο τώρα και στο ποιά εισαγωγή θα έχεις στο μοτέρ που δουλεύεις την κατασκευή σου.
Το πιο απλο...
Αφού έχεις μία τρύπα με έναν αγωγό (έστω και αν είναι ψιλολάθος) δοκίμασε με αυτήν.
Αν δεις ότι δε δουλεύει καλά τότε ανοίγεις άλλη...
:)


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118782 από woodroof
Απαντήθηκε από woodroof στο θέμα βοηθεια σε μετατροπη τζακιου

όσον αφορά στο τώρα και στο ποιά εισαγωγή θα έχεις στο μοτέρ που δουλεύεις την κατασκευή σου.
Το πιο απλο...
Αφού έχεις μία τρύπα με έναν αγωγό (έστω και αν είναι ψιλολάθος) δοκίμασε με αυτήν.
Αν δεις ότι δε δουλεύει καλά τότε ανοίγεις άλλη...
:)

για πια εννοεις αυτη που εβαλα φωτο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118784 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα βοηθεια σε μετατροπη τζακιου
αυτή που τραβάει από τις 2 περσίδες ψηλά που ενώνονται σε μία και βγαίνει έξω.
αφού την έχεις αυτή δοκιμάζεις με αυτή.
Το σίγουρο είναι ότι θα χρειαστείς 2 αγωγούς να πάνε στα δωμάτια.
(σίγουρο... τπτα δεν είναι στανταρ αλλά και την καλύτερη εστία να βάλεις πιο εύκολα θα ζεσταθούν τα δωμάτια αν έχουν από έναν αγωγό να τους πηγαίνει αέρα από το να μην έχουν)


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118785 από woodroof
Απαντήθηκε από woodroof στο θέμα βοηθεια σε μετατροπη τζακιου
αν κανω τρυπα εκει που εχω τον κυκλο και παρω απο εκει πιστευεις θα ειναι καλυτερα επειδη ειναι πιο χαμηλα



υ.γ ρε φιλε Gdevil εχω μια απορια πολυ καιρο τωρα η εσυ η καποιος αλλος φιλος αν μπορει να βοηθηση επειδη εξω απο το μοτερ μεχρι μεσα και κατω απο το αεροθερμο εχω εναν αγωγο φ150 μηπως γινεται να βγαλω το μοτερ απο εκει και να βαλω μοτερ αναροφησης στο τελος τον αγωγον μηπως λεω μηπως ειναι καλυτερα.
Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by woodroof.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118791 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα βοηθεια σε μετατροπη τζακιου

woodroof έγραψε: αν κανω τρυπα εκει που εχω τον κυκλο και παρω απο εκει πιστευεις θα ειναι καλυτερα επειδη ειναι πιο χαμηλα
υ.γ ρε φιλε Gdevil εχω μια απορια πολυ καιρο τωρα η εσυ η καποιος αλλος φιλος αν μπορει να βοηθηση επειδη εξω απο το μοτερ μεχρι μεσα και κατω απο το αεροθερμο εχω εναν αγωγο φ150 μηπως γινεται να βγαλω το μοτερ απο εκει και να βαλω μοτερ αναροφησης στο τελος τον αγωγον μηπως λεω μηπως ειναι καλυτερα.


Προσωπικά δε νομίζω πως έχεις κάποιο λόγο να σπάσεις τώρα την φούσκα σου.
Το σωστό είναι να τραβήξεις αέρα από κάτω. Από το πάτωμα.
Ε, εσύ έχεις ήδη τραβηγμένο από ψηλά.
Δε βαριέ... δοκίμασέ το έτσι και βλέπεις...

ΌΣον αφορά μοτέρ αναρόφησης.
ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ...
Θα καούν..
Από την κατασκευή σου βγαίνει ΠΟΛΎ ζεστός αέρας.
(και αν δε βγαίνει τώρα θα βγεί μόλις το κλείσεις.... Πάνω από 180 βαθμούς έχει χτυπήσει το δικό μου. και σε σταθερή βάση είναι στους 120 με 150)
Δεν αντέχουν τα απλά τα μοτέρ τα αναρόφησης τέτοιες θερμοκρασίες.
Οπότε το ξεχνάς...

Ενα βασικό πρόβλημα που έχεις και στο έχω ξαναπεί είναι αυτός ο αγωγός ο αλουμινίου...
ΔΕΝ θα αντέξει.. Ειδικά αν κλείσεις την εστία σου...
(παρεπιπτόντως... από την άλλη μερία το έχεις ταπωμένο???)
Η άλλη πλευρά νομίζω είναι αυτή που βολεύει να πάει στα δωμάτια. Σωστά?
Οπότε αν δε κάνω λάθος ουσιαστικά θα πρέπει να "ταπώσεις" την πλευρά που έχεις τώρα ανοιχτή και φαίνεται στην εικόνα και από την άλλη να πάρεις 2 εξόδους.

Επίσης στο ξαναλέω...
Βάλε όσες παραπάνω μπούκες μπορείς και άλλαξε την φ80 που έχεις για "κολλεκτέρ". Κάντην Φ120 ή ακόμα καλύτερα φ150. Αν δε σε χωράει τόσο μεγάλη διάμετρο σωλήνα βάλε τετράγωνη αλλά να έχει διατομή 200cm2. Δηλαδή 10χ20 ή 12*16 ή 8*25


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ