Bοηθεια σε μετατροπη τζακιου

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118329 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα βοηθεια σε μετατροπη τζακιου
Καλημέρα,
Αέρα για το αερόθερμο από μέσα.
Δεν έχεις κανένα λόγο να βάζεις μέσα στο σπίτι σου 200 πχ κυβικά κρύου αέρα, να τα ζεσταίνεις, και αναγκαστικά (σου έγραψα πριν ότι το σπίτι δε γίνεται να φουσκώνει) να διώχνεις 200 κυβικά ζεστού πλέον αέρα έξω.
Αν δε θες τον θόρυβο από το μοτέρ και θές να το έχεις έξω τότε κάνεις μία τρύπα, βάζεις σωλήνα, βάζεις ηχοπαγίδα, τα μονώνεις όλα καλά και την οδηγείς στην είσοδο του μοτέρ το οποίο το έχεις έξω. (Εννοείτε ότι και στην έξοδο του μοτέρ βάζεις σωλήνα, ηχοπαγίδα και πάλι μόνωση και τα οδηγείς μέσα)


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118373 από woodroof
Απαντήθηκε από woodroof στο θέμα βοηθεια σε μετατροπη τζακιου
καλησπερα και παλι. ωραια αερα λοιπον απο μεσα να τα παρουμε ενα ενα γιατι απο οτι βλεπω εχω κανει πολλες #$$$%%$ :P το τζακι φτιαχτηκε πριν απο 5-6 χρονια με τα δεδομενα εκεινης τις εποχης ο τζακας κατι πηγε να κανει τοτε οπως θα δειτε παρακατω αλλα μισες δουλειες λοιπον εβαλε δυο αεραγωγους φ100 στην κορυφη τις εστιας που καταληγουν σε μια φ100 πισω απο το τζακι και εξω, αν παρω αερα απο αυτη θα μου κανει δουλεια. να και μια φωτο.





υ.γ μην βαλετε τις φωνες για την TV η γυψοσανιδα δεν εχει πιασει ποτε πανω απο 30-35 βαθμους.
Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by woodroof.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118428 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα βοηθεια σε μετατροπη τζακιου
Μάλλον όχι.
Θέλεις να τραβήξεις κρύο αέρα από το σαλόνι σου.
Δλδ από χαμηλά και όχι από ψηλά.
ΚΑι αυτό τον κρύο αέρα να τον στείλεις στο μοτέρ και μετά στο αερόθερμό σου και μετά στο σαλόνι σου.

Επιμένω όμως...
ένα ανοιχτό τζάκι είναι σαν ένας απορροφητήρας.
σου τραβάει συνέχεια έξω από το σπίτι ζεστό αέρα και αναγκαστικά κρύος αέρας μπαίνει μέσα στο σαλόνι σου από τα κουφώματα ή όποια άλλα ανοίγματα έχεις.
ακόμα και ένα τέτοιο (το γυάλινο το προστατευτικό) να βάλεις μπροστά στην εστία σου θα δεις βελτίωση.
δεν θές αυτό?
Πάρε ένα κομμάτι λαμαρίνα και δοκιμαστικά βάλτο μπροστά στην εστία σου και δες διαφορά στις θερμοκρασίες που σου βγάζει το αερόθερμό σου και στον χρόνο που σου τρώει τα ξύλα το τζάκι σου


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118429 από woodroof
Απαντήθηκε από woodroof στο θέμα βοηθεια σε μετατροπη τζακιου
ρε τι παθαμε να ξενυχταμε με το :evil: τελος παντων το συνδεσα απο εκει και μπορω να σου πω οτι βγαζει πιο καυτο αερα, η φ100 αρκει η θα χρειαστω μεγαλυτερη διαμετρο σωληνα.

Επιμένω όμως...
ένα ανοιχτό τζάκι είναι σαν ένας απορροφητήρας.

δεν αμφιβαλω σε καμια περιπτωση αλλα θελω να το μαζεψω οσο το δυνατον και αν ειναι σε ενα βαθμο ικανοποιητικο θα βαλω και μια πορτα.
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by woodroof.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118518 από woodroof
Απαντήθηκε από woodroof στο θέμα βοηθεια σε μετατροπη τζακιου
καλησπερα και παλι. και ξαναρωταω γιατι εχει μεγαλη σημασια αν μου φτανει η φ100 να τραβαει απο μεσα και να δινει στο μοτερ. θα δειξω πιο μετα τους λογους.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118525 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα βοηθεια σε μετατροπη τζακιου
Εγώ δε μπορώ να σου πώ τι σωλήνα να βάλεις γιατί δε ξέρω το μοτέρ ούτε τι εισόδους και εξόδους έχει.
Αλλά, εσύ
Αν νομίζεις ότι σου κάνει η Φ100 βάλε Φ120. :woohoo:
Αν νομίζεις ότι σου κάνει η Φ120 βάλε Φ150 :silly:
και λιγότερες τριβές (άρα λιγότερη φασαρία) και πιο ξεκούραστο το μοτέρ, και λιγότερες απώλειες στα κυβικά του. ;)

woodroof έγραψε: ρε τι παθαμε να ξενυχταμε με το :evil: τελος παντων το συνδεσα απο εκει και μπορω να σου πω οτι βγαζει πιο καυτο αερα, η φ100 αρκει η θα χρειαστω μεγαλυτερη διαμετρο σωληνα.
...

Δεν αμφιβάλλω ότι σου έβγαλε πιο ζεστό αέρα.
Το θέμα όμως είναι ότι εσύ θέλεις να τραβάς αέρα από το πάτωμα ώστε ο ζεστός αέρας από το ταβάνι να κατεβαίνει προς τα κάτω. (για να αναπληρώσει τον αέρα που φεύγει)
Επίσης θέλεις να διώχνεις την ζέστη από το τζάκι προς τα πέρα και όχι να τραβάς τον αέρα προς το τζάκι.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ