Bοηθεια σε μετατροπη τζακιου

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117718 από woodroof
καλημερα σε ολους εχω φτιαξει ενα αεροθερμο τζακιου απο περσι που εμεινε σχεδον στη μεση φετος θα ηθελα οσο το δυνατον να το εκανα καλυτερο ψαχνοντας επεσα πανω στο energ.gr λοιπον παιδια τα φωτας σας.

το τζακι ειναι μαντεμενιο 100αρι το αεροθερμο εχει πατο απο λαμαρινα 5χιλ 3cm κενο, πλατη 3cm κενο, 6 σωληνες φ48 που πεφτουν σε μια σωληνα φ80 με 2 εξοδους που τις στελνω πανω απο το ταβανι με σπιραλ αλουμινιου. αερα παιρνω απο εξω με ενα μοτερ απο A/c αυτοκινητου που το στελνω στο πρωην καλαθακι για τις σταχτες οπου εκει εγινε και η εισοδος στο αεροθερμο σε λιγο και φωτο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #117742 από woodroof
Απαντήθηκε από woodroof στο θέμα βοηθεια σε μετατροπη τζακιου
Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by woodroof.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #117744 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα βοηθεια σε μετατροπη τζακιου
α) οι έξι σωλήνες Φ48 που έχεις αντιστοιχούν σε μία σωλήνα Φ110.
Αρα η κεντρική η Φ80 θα σου περιορίζει την ροή

β) οι θερμοκρασίες που θα πιάσει αν το δουλέψεις θα είναι πολύ πάνω από τα όρια αντοχής των σπιράλ αλουμινίου.
Υπολόγισε ότι μπορεί να πιάσεις θερμοκρασίες 250 βαθμών κελσίου στις 2 εξόδους έτσι όπως το έχεις τώρα

3) Το βεντιλατέρ που λές για τον αέρα δεν έχω ιδέα τι κυβικά και τη πίεση μπορεί να βγάλει. καλή η χρήση των όποιων υλικών βρίσκουμε αλλά νομίζω πως αν θέλεις ζέστη θα χρειαστεί να πάρεις άλλο μοτέρ. Το οποίο θα πρέπει να έχει έξοδο τουλάχιστον φ120.

4) Προφανώς το τζάκι σου είναι ανοιχτού τύπου.
Αν μπορέσεις να προσαρμόσεις έστω και ένα από εκείνα τα γυαλινα τ προστατευτικά που έχουν μία τρύπα κάτω τότε μπορεί να δείς τις θερμοκρασίες που σου αναφέρω πιο πριν. Με ανοιχτή εστία το πολύ να πιάσεις 150.

5) και στην πλάτη και στην βάση κόλλα γωνίες ώστε να αυξήσεις την επιφάνεια ανταλλαγής θερμοκρασίας.

6) αν το βάλεις σε κλειστό τζάκι θα χρειαστεί να προσαρμόσεις μία κόφτρα πάνω από τις Φ48

7) Αν δε βάλεις γωνίες στην βάση τότε θα χρειαστείς απαραίτητα σχάρα. Τα ξύλα σου δεν έχουν αέρα από κάτω έτσι όπως είναι flat η βάση σου. Δεν θα καίνε καλά συνεπώς.

Για αρχή... αυτά...
:)


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #117750 από dinos2012
Απαντήθηκε από dinos2012 στο θέμα βοηθεια σε μετατροπη τζακιου
για να έχει μεγάλη ροή τη φ σωλήνα εισαγωγής και τη εξαγωγής θελει ? γιατί και εγώ στη δική μου κατασκευή έχω σαλιγκαρο 600μ3 και δεν βλέπω να μου τα βγάζει τα 600μ3

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #117778 από woodroof
Απαντήθηκε από woodroof στο θέμα βοηθεια σε μετατροπη τζακιου
καλησπερα και ευχαριστω για την απαντηση

α) οι έξι σωλήνες φ48 που έχεις αντιστοιχούν σε μία σωλήνα φ110.
Αρα η κεντρική η φ80 θα σου περιορίζει την ροή

6 σωληνες φ48 ειναι μια 110φ μονο?
<τελικα η σωληνες ειναι φ42>

3) Το βεντιλατέρ που λές για τον αέρα δεν έχω ιδέα τι κυβικά και τη πίεση μπορεί να βγάλει. καλή η χρήση των όποιων υλικών βρίσκουμε αλλά νομίζω πως αν θέλεις ζέστη θα χρειαστεί να πάρεις άλλο μοτέρ. Το οποίο θα πρέπει να έχει έξοδο τουλάχιστον φ120.

ειναι πολυ δυνατο και εχει εξοδο φ120 σιγουρα.

4) Προφανώς το τζάκι σου είναι ανοιχτού τύπου.

ναι το τζακι ειναι ανοιχτου τυπου

και στην πλάτη και στην βάση κόλλα γωνίες ώστε να αυξήσεις την επιφάνεια ανταλλαγής θερμοκρασίας.

για καθαρισε τα τζαμια ρε γιατρε :P που ελεγε και ο αειμνηστος ο φωτοπουλος.

και μια φωτο σε λειτουργια εχω βγαλει 1 μονο σωληνα στο ταβανι την αλλη την εχω μπροστα για τεστ.

Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by woodroof.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #117781 από gkesi
Απαντήθηκε από gkesi στο θέμα βοηθεια σε μετατροπη τζακιου
Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά τσάμπα παιδεύεσαι. Οι διατομές σου είναι πολύ μικρές (όπως ειπώθηκε άλλωστε) αλλά και οι επιφάνειες συναλλαγής επίσης πολύ μικρές. Ακόμα, η κάτω βάση στον πάτο της εστίας δεν θα αποδώσει τα αναμενόμενα γιατί θα υπάρχει πάντα στάχτη που είναι σαν μόνωση. Γενικά σε τέτοιες περιπτώσεις προσπαθούμε να δημιουργήσουμε όσο το δυνατό μεγαλύτερες επιφάνειες συναλλαγής σχετικά ψηλά ας πούμε εκεί που σκάει η φλόγα ίσως και ψηλότερα. Αλλά θέλει και το αντίστοιχο μοτερ με μεγάλη στατική πίεση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.133 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ