Bοηθεια σε μετατροπη τζακιου

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118795 από woodroof
Απαντήθηκε από woodroof στο θέμα βοηθεια σε μετατροπη τζακιου

Επίσης στο ξαναλέω...
Βάλε όσες παραπάνω μπούκες μπορείς και άλλαξε την φ80 που έχεις για "κολλεκτέρ". Κάντην Φ120 ή ακόμα καλύτερα φ150. Αν δε σε χωράει τόσο μεγάλη διάμετρο σωλήνα βάλε τετράγωνη αλλά να έχει διατομή 200cm2. Δηλαδή 10χ20 ή 12*16 ή 8*25

δεν ξερεις τι τραβηξα περυση να το βαλω μεσα ειναι ασηκωτο και χωραει ισα ισα πληγωσα λιγο και τα μαρμαρα δεξια και αριστερα καταλαβαινεις κραξιμο μετα. αν αποφασισω να αλλαξω κατι στο κολλεκτερ και στις σωληνες που φοβαμαι θα εχουμε προβλημα χωρου αν το κανω διαιρουμενο κατω χαμηλα δηλαδη η πλατη να βγαινει και να μπαινει ισως ετσι μπορει να γινει.

Η άλλη πλευρά νομίζω είναι αυτή που βολεύει να πάει στα δωμάτια. Σωστά?

στην αλλη εξοδο του κολλεκτερ εχω βαλει δυσκαπτο σπιραλ που αντεχει θερμοκρασιες και την εχω στειλει απεναντι απο το τζακι στα 5 μετρα. μου ειπαν οτι το παραπανω (δυσκαπτο σπιραλ)δεν εχει προβλημα εσυ τι λες.
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by woodroof.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118920 από woodroof
Απαντήθηκε από woodroof στο θέμα βοηθεια σε μετατροπη τζακιου
το σπιραλ που λεω πιο πανω δυσκαπτο ειναι σπιραλ inox που βγαινει σε 2 και 3 μετρα.

Η άλλη πλευρά νομίζω είναι αυτή που βολεύει να πάει στα δωμάτια. Σωστά?

την αλλη πλευρα την εχω τραβηξη απο περυση απεναντι απο το τζακι στα 5 μετρα περιπου σε ευθεια απο το τζακι + 2 μετρα υψος μεσα στην φουσκα. και μια φωτο.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118954 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα βοηθεια σε μετατροπη τζακιου

woodroof έγραψε:

Επίσης στο ξαναλέω...
Βάλε όσες παραπάνω μπούκες μπορείς και άλλαξε την φ80 που έχεις για "κολλεκτέρ". Κάντην Φ120 ή ακόμα καλύτερα φ150. Αν δε σε χωράει τόσο μεγάλη διάμετρο σωλήνα βάλε τετράγωνη αλλά να έχει διατομή 200cm2. Δηλαδή 10χ20 ή 12*16 ή 8*25

δεν ξερεις τι τραβηξα περυση να το βαλω μεσα ειναι ασηκωτο και χωραει ισα ισα πληγωσα λιγο και τα μαρμαρα δεξια και αριστερα καταλαβαινεις κραξιμο μετα. αν αποφασισω να αλλαξω κατι στο κολλεκτερ και στις σωληνες που φοβαμαι θα εχουμε προβλημα χωρου αν το κανω διαιρουμενο κατω χαμηλα δηλαδη η πλατη να βγαινει και να μπαινει ισως ετσι μπορει να γινει.

Η άλλη πλευρά νομίζω είναι αυτή που βολεύει να πάει στα δωμάτια. Σωστά?

στην αλλη εξοδο του κολλεκτερ εχω βαλει δυσκαπτο σπιραλ που αντεχει θερμοκρασιες και την εχω στειλει απεναντι απο το τζακι στα 5 μετρα. μου ειπαν οτι το παραπανω (δυσκαπτο σπιραλ)δεν εχει προβλημα εσυ τι λες.

Διαιρούμενο ΜΗΝ το κάνεις.
Ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να γίνει αν κάτι πάει στραβα.
ΔΕΝ θέλεις να σου βγάλει στον χώρο σου αέρια από τον χώρο καύσης.

Όσο για το δύσκαμπτο το ινοξ το σπιράλ.
Μόνο εσύ ξέρεις τι έχεις αγοράσει. Εγώ αυτό που μπορώ να σου πώ είναι ότι μέσα στον χώρο καύσης με κλειστή πόρτα μπορεί να πιάσεις και 400 και 500 βαθμούς C. (σε νορμάλ συνθήκες βέβαια παίζει στους 200 με 300) Και αν κάνεις και κανα καλόοοοοο μπουμπούνισμα μπορεί να πάει και στους 600. Και αυτούς τους βαθμούς όχι κάτω στα κάρβουνα αλλά ψηλά στα καυσαέρια.

ΥΓ εννοείται ότι όταν το κλείσεις η τηλεόραση θα φύγει από εκεί που την βλέπω στην φώτο.
Το μάρμαρο εκείνο θα είναι αρκετά ζεστο. Με το χέρι θα το ακουμπάς αλλά η τηλεόραση θα έχει πρόβλημα.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118990 από woodroof
Απαντήθηκε από woodroof στο θέμα βοηθεια σε μετατροπη τζακιου

ΥΓ εννοείται ότι όταν το κλείσεις η τηλεόραση θα φύγει από εκεί που την βλέπω στην φώτο.
Το μάρμαρο εκείνο θα είναι αρκετά ζεστο. Με το χέρι θα το ακουμπάς αλλά η τηλεόραση θα έχει πρόβλημα

καλημερα η τηλεοραση δεν ακουμπαει στο μαρμαρο ο αποκωδικοποιητης ειναι πανω που μπρορει να φυγει απο εκει αν αντιμερωπισο προβλημα λεω να βαλω πετροβαμβακα και να την μονωσω. υπαρχει πραγματικα προβλημα να την παρω απο εκει δεν υπαρχει αλλο σημειο να την βαλω.

την αλλη πλευρα την εχω τραβηξη απο περυση απεναντι απο το τζακι στα 5 μετρα περιπου σε ευθεια απο το τζακι + 2 μετρα υψος μεσα στην φουσκα

το βλεπεις σωστο η εκανα #$%^κια :P

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119104 από woodroof
Απαντήθηκε από woodroof στο θέμα βοηθεια σε μετατροπη τζακιου
επισης κατι αλλο που θα ηθελα να ρωτησω στην πλατη του αεροθερμου εβαλα διαφορα λαμακια για καθυστερηση του αερα. πιο κατω και φωτο το σχεδιο ειναι κατα προσεγγιση περιπου ετσι τα εβαλα ειναι σωστο αυτο.φιλε Gdevil η οποιος αλλος μπορει να μου λυση αυτες τις αποριες ευχαριστω.

Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119108 από caftis
Απαντήθηκε από caftis στο θέμα Re:Bοηθεια σε μετατροπη τζακιου
Θα ήταν καλύτερα αν τα έβαζες εναλαξ δεξιά αριστερά ώστε να ακολουθούσε μια συνεχόμενη ροή σαν φιδάκι.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.096 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ