invicta minos 14kw αποριες αποδοσης-εγκαταστασης

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #117639 από anka1976pa
ναι δικο μου λαθος....απο βιασυνη...ταμπερ καυσαεριων εχω βαλει αλλα παλι κατι δεν μου καθεται καλα..Γραφεις το ταμπερ των καυσαεριων κλειστο και στο μισαωρο κλεισιμο?????

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #117642 από liakjim
Έχεις δίκιο και ζητώ συγγνώμη .
Στο μισάωρο ανοιχτό και μετά κλείσιμο .

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #117646 από pontios74
τυπογραφικο λαθος εννοουσε ανοιξτο και στο μισαωρο κλειστο!
Για να καταλάβεις το ταμπερ βρισκετε πάνω απο την εστια σου σε συνδεση με την καμιναδα οταν το εχεις ανοιχτο τα καυσαερια ο καπνος δηλ.φευγει πιο γρηγορα οταν το κλεινεις μικραινει η διατομη της καμιναδας σε εκεινο το σημειο και βγαινουν τα καυσαερια (ο καπνος ) πιο αργα κι ετσι εκτος απο την ενεργεια που δινουν τα ξυλα εκμεταλευεσαι και την ενεργεια του καπνου!!
οταν εχεις και τον αερα στο συρταρακι κλειστο τοτε μειωνεις το οξυγονο που θελουν τα ξυλα για να καουν και καθυστερουν να καουν αλλα εν ειναι ελια το ξυλο που καις θα σου μαυρισει το τζαμι γιατι δεν βγαζει ιδιαιτερη φλογα η ελια καπνιζει οταν κλεινεις τελειως τον αερα αν καις οξυά τότε θα δεις πως θα εχεις φλογα αλλα πιο ηπια μεγαλη σημασια εχει τα ξυλα σου να ειναι ξερα αν δεν ειναι ξερα θα πρεπει να εχεις τον αερα λιγο ανοικτο για να καουν.επισης οταν ανοιγεις την πορτα για να βαλεις ξυλα ανοιγεις και το ταμπερ ...
εγω για παραδειγμα ξεκιναω το αναμα της εστιας με ενα κουτσουρο οξυας και μερικα ξυλακια πευκου ή οξυας και τερμα τον αερα απο το συρταρακι μεχρι να δω πως αναψε για τα καλα μετα βαζω ενα κουτσουρο ελιας κι αλλο ενα οξυας σε 15 λεπτα εχουν αρπαξει αρχιζω και κλεινω τον αερα απο το συρταρακι τελειως τοτε σιγοκαιουν τα ξυλα αν ειχα και ταμπερ θα το εκλεινα κι αυτο.αν τα εχεις ολα ανοιχτα η αποδοση της εστιας ανεβαινει γρηγορα αλλα σου καιει και γρηγορα τα ξυλα σε 40 λεπτα εχουν γινει καρβουνο οποτε το ρυθμιζεις αναλογα με τις απαιτησεις σου αν εχεις φτασει στις επιθυμητες θερμοκρασιες και θες να συντηρησεις τη θερμοκρασια του δωματιου πετας μια ελια μεσα κι εχεις τον αερα απο το συρταρακι λιγο ανοικτο οχι τερμα ανοικτο ουτε τελειως κλειστο τοσο ωστε να βλεπεις φλογα το καρβουνο που κανει η ελια διατηρει το μαντεμι σε σταθερη αποδοση.ελπιζω να σε βοηθησα .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #155903 από anka1976pa

Stavrax έγραψε: @anka
Στις εξόδους έχεις μετρήσει θερμοκρασίες?
Έχεις μήπως μυρωδιές?


Καλησπερα και χρονια πολλα σε ολους με υγεια .Τελικα καταφερα χθες να βαλω δυο θερμομετρα.Ενα εβαλα στην μια απο τις δυο περσιδες του θερμοθαλαμου και το αλλο στην περσιδα του σαλονιου (στα 6 μετρα).Εχθες το ζορισα μυρισε και λιγο (μαλλον το μαντεμι?) και αυτο που ειδα ηταν θερμοκρασια εξοδου στην περσιδα του θερμοθαλαμου 190-200C και αντιστοιχα στα 160C περιπου στην περσιδα του σαλονιου. Αυτες οι μετρησεις εγιναν με κλειστες τις εξοδους του θερμοθαλαμου και ανοιχτη του σαλονιου.Στη συνεχεια με νορμαλ χρηση δουλευε στους 130C. Ποια η γνωμη σας? Μεχρι τι θερμοκρασια μπορω να το δουλευω ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #156672 από liakjim
130 είναι οριακή. Ο πετροβαμβακας είναι μέχρι 120 αν θυμάμαι καλά.
Αν δεν έχεις μυρωδιές είσαι οκ πάντως.
Αν έχεις, μάλλον θες μεγαλύτερα ανοίγματα.

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 4 Χρόνια 4 Μήνες πριν #168923 από anka1976pa


Μπορει να μου εξηγησει καποιος γιατι και τι πρεπει να κανω για να μην μαυριζει το τζαμι σε εκεινο το σημειο? Εισερχεται καπου αερας μεταξυ τζαμιου και κασας πορτας?
Ευχαριστω για τη οποια βοηθεια
Συνημμένα:
Last edit: 4 Χρόνια 4 Μήνες πριν by anka1976pa. Αιτία: προσθηκη φωτο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.146 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ