Κοινότητα
Postit
Τα μέλη μας
Blog
Forum
Ανακοινώσεις
Κλείσιμο

energeiakotzaki.gr

ΘΕΜΑ: Εκμετάλλευση ζεστού αέρα που εγκλωβίζεται στο ταβάνι

Εκμετάλλευση ζεστού αέρα που εγκλωβίζεται στο ταβάνι 4 Χρόνια 5 Ημέρες πριν #142760

• panosv
  • Το Άβαταρ του/της panosv
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες4
    • Κάρμα: 0
Ναι ναι κατάλαβα τι εννοείς. Μερικά ακόμα πειράματα και με το νέο έτος μάλλον θα προχωρήσω στο σπάσιμο του τοίχου. Απλά θέλω να βρω κάτι που να μου κολλάει αισθητικά γιατί θα φαίνεται από όλο το σαλόνι και τη κουζίνα και γενικά είμαι λίγο αναποφάστιστος στο να σπάω τοίχους.
Ευχαριστώ πολύ και πάλι.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Εκμετάλλευση ζεστού αέρα που εγκλωβίζεται στο ταβάνι 3 Χρόνια 11 Μήνες πριν #144830

• sakpanoss
  • Το Άβαταρ του/της sakpanoss
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες3
    • Κάρμα: 0
Καλησπέρα.Με το τζάκι μου (Nordpeis Acropolis)είμαι γενικά ευχαριστημένος.Ψάχνοντας τρόπο να το εκμεταλευτώ όσο γίνεται βρήκα μια πρόχειρη αλλά πολύ αποτελεσματική λύση.Η φιλοσοφία της Nordpeis είναι να δουλεύει με φυσική ροή αλλά αφού τοποθέτησα ενα ανεμιστήρα-κολώνα στο πάνω μέρος του τζακιού κάθετα (φώτο),είδα πολύ μεγάλη διαφορά.Το έχω βάλει με μια κλίση διαγώνεια κάτω και έτσι "σπρώχνει" τον ζεστό αέρα που εγκλωβίζεται στο ταβάνι πάνω από την εστία με αποτέλεσμα να φτάνει το σπίτι σε πολυ καλύτερες θερμοκρασίες από ότι πριν.Μάλιστα δημιουργούνται και ρεύματα ζεστού αέρα και ζεσταίνει και το πιο απομακρυσμένο δωμάτιο πολύ γρήγορα στο κάτω επίπεδο του σπιτιού.Κάνω και οικονομία στα ξύλα γιατί η ζέστη είναι αρκετή.Όσοι έχουν το ίδιο τζάκι,ας το δοκιμάσουν.Το πιο σωστό είναι βέβαια να μπει βεντιλατέρ σε σχήμα σαλίγκαρο.
Συνημμένα:

Εκμετάλλευση ζεστού αέρα που εγκλωβίζεται στο ταβάνι 3 Χρόνια 11 Μήνες πριν #144834

• ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
  • Το Άβαταρ του/της ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες115
    • Κάρμα: 1
Παναγιώτη, μετά από αρκετί καιρό που το έχεις, φαντάζομαι θα έχεις μάθει τα κόλπα του.

Τράβηξε σε παρακαλώ ένα βίντεο να μας δείξεις τι περίεργα κάνει με τις φλόγες από διάφορα σημεία, παίζοντας με τους αέρηδες.....

Αυτό που έκανες με το μοτέρ είναι πολύ καλό. Αν σου κάνει φασαρία, ίσως μια καλή λύση είναι ένας ανεμιστήρας από κλιματιστικό, αλλά όχι διελυμένο... γιατί θα κάνουν φασαρία τα κουζινέτα του.
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.198 δευτερόλεπτα