Εκμετάλλευση ζεστού αέρα που εγκλωβίζεται στο ταβάνι

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142740 από Gdevil
Οι ανεμιστήρες αυτού του τύπου (νομίζω λέγονται axial) έχουν το πλεονέκτημα να μπορούν να στείλουν πολλά κυβικά με μικρή κατανάλωση. Το μειονέκτημά τους (που στην περίπτωσή σου δεν υφίσταται) είναι ότι δεν "σηκώνουν" αντίσταση. Δλδ μέσα σε αγωγό δε μπορούν να δουλέψουν. Θέλουν ελεύθερη παροχή και εκκροή.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142748 από panosv
Ναι και εγώ έχω την εντύπωση οτι μπορούν να γυρίζουν άνετα και με πιό χαμηλές στροφές δίνοντας αρκετά κυβικά. Όπότε αν δε μπει σε αγωγό είναι μια χαρά και θα κάνει δουλειά λογικά.
Το μόνο μου θέμα είναι οτι απο τη μεριά της κουζίνας οκ θα είναι έτσι ανοιχτό αλλά από τη μεριά του διαδρόμου φάτσα του θα έχει ένα δοκάρι σε απόσταση λίγων πόντων ας πούμε 15-20 δε ξέρω ακριβώς. ίσως να βγει και 30 πόντους. Νομίζεις οτι θα δηιμουργεί πρόβλημα αυτό ή θα πηγάινει ο αέρας προς τα κάτω που θα είναι ελέυθερο και δε θα υπάρχει πρόβλημα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142753 από Gdevil
Μια χαρά θα δουλέψει και θα μεταφέρει αέρα.
Απλά αν σου παρουσιαστεί θόρυβος (γιατί θα "χτυπάει" πάνω στο δοκάρι) θα χρειαστεί πιθανώς να βάλεις κανά κομμάτι ηχοαπορροφητικό (googlαρε ricofon για να δεις τι υλικό εννοώ)


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142760 από panosv
Ναι ναι κατάλαβα τι εννοείς. Μερικά ακόμα πειράματα και με το νέο έτος μάλλον θα προχωρήσω στο σπάσιμο του τοίχου. Απλά θέλω να βρω κάτι που να μου κολλάει αισθητικά γιατί θα φαίνεται από όλο το σαλόνι και τη κουζίνα και γενικά είμαι λίγο αναποφάστιστος στο να σπάω τοίχους.
Ευχαριστώ πολύ και πάλι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144830 από sakpanoss
Καλησπέρα.Με το τζάκι μου (Nordpeis Acropolis)είμαι γενικά ευχαριστημένος.Ψάχνοντας τρόπο να το εκμεταλευτώ όσο γίνεται βρήκα μια πρόχειρη αλλά πολύ αποτελεσματική λύση.Η φιλοσοφία της Nordpeis είναι να δουλεύει με φυσική ροή αλλά αφού τοποθέτησα ενα ανεμιστήρα-κολώνα στο πάνω μέρος του τζακιού κάθετα (φώτο),είδα πολύ μεγάλη διαφορά.Το έχω βάλει με μια κλίση διαγώνεια κάτω και έτσι "σπρώχνει" τον ζεστό αέρα που εγκλωβίζεται στο ταβάνι πάνω από την εστία με αποτέλεσμα να φτάνει το σπίτι σε πολυ καλύτερες θερμοκρασίες από ότι πριν.Μάλιστα δημιουργούνται και ρεύματα ζεστού αέρα και ζεσταίνει και το πιο απομακρυσμένο δωμάτιο πολύ γρήγορα στο κάτω επίπεδο του σπιτιού.Κάνω και οικονομία στα ξύλα γιατί η ζέστη είναι αρκετή.Όσοι έχουν το ίδιο τζάκι,ας το δοκιμάσουν.Το πιο σωστό είναι βέβαια να μπει βεντιλατέρ σε σχήμα σαλίγκαρο.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144834 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Παναγιώτη, μετά από αρκετί καιρό που το έχεις, φαντάζομαι θα έχεις μάθει τα κόλπα του.

Τράβηξε σε παρακαλώ ένα βίντεο να μας δείξεις τι περίεργα κάνει με τις φλόγες από διάφορα σημεία, παίζοντας με τους αέρηδες.....

Αυτό που έκανες με το μοτέρ είναι πολύ καλό. Αν σου κάνει φασαρία, ίσως μια καλή λύση είναι ένας ανεμιστήρας από κλιματιστικό, αλλά όχι διελυμένο... γιατί θα κάνουν φασαρία τα κουζινέτα του.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ