Εκμετάλλευση ζεστού αέρα που εγκλωβίζεται στο ταβάνι

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142187 από panosv
Ναι κάπως έτσι θα το κάνω. Απλά αυτά που έβαλες είναι ακριβά για πείραμα που θα πάει μετά στα σκουπίδια :-)
Μάλλον κανα εξαριστήρα μπάνιου Φ100 με 10 ευρώ και σπιραλ και το πείραμα θα γίνει με 20 ευρό συνολικό κόστος.
Όταν καταφέρω να το κάνω θα ενημερώσω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142273 από Gdevil

dimlyk έγραψε: ...
για ναχουμε ομως κι ενα μετρο για του τι μιλαμε ...αν μεταφερουμε 200 μ3 αερα 35 θαθμων αυτο μας δινει περιπου 2,4 kwh καθολου αμελητεο ...

Η θερμοχωρητικότητα του αέρα είναι 310 cal /m^3/C
δηλαδή τα 200 κυβικά που θα έχουν διαφορά θερμοκρασίας 15 βαθμούς (θα αντικατασταθούν 200 κυβικά 20 βαθμών με 200 κυβικά 35 βαθμών) θα δώσουν στον χώρο 310 χ 15 χ 200 = 930 Kcal = 1,08 Kwh
:whistle:


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142277 από panosv

Gdevil έγραψε:

dimlyk έγραψε: ...
για ναχουμε ομως κι ενα μετρο για του τι μιλαμε ...αν μεταφερουμε 200 μ3 αερα 35 θαθμων αυτο μας δινει περιπου 2,4 kwh καθολου αμελητεο ...

Η θερμοχωρητικότητα του αέρα είναι 310 cal /m^3/C
δηλαδή τα 200 κυβικά που θα έχουν διαφορά θερμοκρασίας 15 βαθμούς (θα αντικατασταθούν 200 κυβικά 20 βαθμών με 200 κυβικά 35 βαθμών) θα δώσουν στον χώρο 310 χ 15 χ 200 = 930 Kcal = 1,08 Kwh
:whistle:


Αποθαρρυντικά τα αποτελέσματα των υπολογισμών σου φίλε Gdevil :)
ΑΝ προλάβω το ΣουΚου θα κάνω κάποιες πρώτες μετρήσεις και δοκιμές με μοτεράκι και σπιράλ σωλήνα και θα ενημερώσω αν και όλα δείχνουν οτι δε θα έχουμε κρύο για καλύτερες μετρήσεις. Μέχρι τότε όμως και για τους υπολογσιμούς:
1) Αν η υπάρχουσα θερμοκρασία στα άλλα δωμάτια δεν είναι 20 αλλά 18 βαθμοί
2) Η θερμοκρασία από το ταβάνι του σαλονιού δεν είναι 35 αλλά 40 βαθμοί
3) Η θερμοχωρητικότητα δεν είναι αυτή που υπολογίζεις γιατί ο αέρας έχει αρκετή υγρασία που ανεβάζει τη μεταβλητή αυτή (αν τα 310 cal /m^3/C που αναφέρεις είναι θεωρητικά που το ελπίζουμε)
4) Μιλάμε για μόλις 200 κυβικά αέρα άρα για ένα σχετικά απλό μοτεράκι εξαερισμού μπάνιου να δουλεύει για καμια ώρα. Για βάλε λίγο μεγαλύτερο ή άστο περισσότερη ώρα.

Μήπως τα πράγματα είναι καλύτερα? Κατάλαβες τώρα η ελπίδα πεθαίνει τελευταία :lol:
Last edit: 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν by panosv.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142278 από panosf01
Σωστος ο Gdevil!Που σημαινει οτι για να παρεις ενα σεβαστο ποσο θερμοτητας χρειαζεσαι πολυ μεγαλη παροχη,πραγμα που συνεπαγεται ακριβο μοτερ και θορυβο.Μην στεκεσαι μπροστα στο ζεστο αερα που βγαζει ο ανεμιστηρας,μετρα την θερμοκρασια στα δωματια κανα 10λεπτο αφου σβησει ο ανεμιστηρας για να βγαλεις συμπερασμα.Αν δεν κανω λαθος το τζακι σου ειναι μονομπλοκ απλα το εχεις αφησει με φυσικη ροη σωστα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142280 από panosv
Πολύ σωστά θυμάσαι. Μονομπλοκ με φυσική ροή.
Συμφωνώ με αυτά που λέει ο Gdevil απλά θέλω να είμαι λίγο πιο αισιόδοξος προς το παρόν και λέω μήπως οι μεταβλητές που ανέφερα πιο πάνω λειτουργήσουν υπέρ μας.
Επειδή όμως το θόρυβο κανείς δε τον θέλει, προσωπικά ποντάρω στη διάρκεια. Δηλαδή να δίνω μια συγκεκριμένη ποσότητα συνεχώς ήσυχα και σταθερά.
Θα κάνω κάποιες μετρήσεις και θα ενημερώσω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142281 από Gdevil
thank you panosf01 :)

@panosv
Όσον αφορά τα νο 1 και 2 που έγραψες μπορείς να κάνους τον σωστότερο υπολογισμό σύμφωνα με τις θερμοκρασίες τους σπιτιού σου. (αλλά δε νομίζω να δεις και κάποια σοβαρή διαφορά στην ενέργεια που μπορείς να μεταφέρεις με μοτέρ 200 κυβικών)

όσον αφορά το νο3
Εφόσον στο σπίτι σου δεν έχεις σχετική υγρασία 100% η διαφορά θερμοκρασίας δεν αλλάζει την απόλυτη τιμή του νερού που συγκρατεί ο αέρας του σπιτιού σου. Πιο απλά. Αν δεν δεις σε χαμηλή θερμοκρασία νερό να συμπυκνώνεται σε κάποιο μέρος και να πρέπει να το σκουπίζεις ή αν δεν βάλεις υγραντήρα τότε το νερό που υπάρχει στον αέρα δεν αυξάνεται ούτε μειώνεται. Αρα δεν επηρρεάζει την θερμοχωρητικότητα του αέρα στο χώρο σου. Αυτή η θερμοχωρητικότητα αλλάζει μεν (όσο αυξάνεται η θερμοκρασία αυξάνεται αν το υπολογίσεις κατά βάρος) αλλα επειδή πέφτει η πυκνότητά του αέρα με την αύξηση της θερμοκρασίας ουσιαστικά η θερμοχωρητικότητα κατά όγκο (που μας ενδιαφέρει) πέφτει.
δες εδώ τον πίνακα.
και θα δείς ότι το 310 που σου έγραψα είναι το "best case scenario"
Για ακρίβεια στους 20 βαθμούς είναι 289 ενώ στους 40 βαθμούς γίνεται 270 (το 310 είναι αυτό που θυμόμουν και ισχύει για τους μηδέν βαθμούς κελσίου)

Οπότε πάμε στο νο4
Καταρχήν το να το βάλεις περισσότερη ώρα το μοτέρ δεν αλλάζει την ενέργεια που μπορεί να σου μεταφέρει σε μία ώρα (αυτό είναι η κιλοβατώρα. Η ενέργεια σε μία ώρα).
Αλλά για να δούμε τελικά πόση ενέργεια θέλεις...
Από τα παιδικά μου χρόνια εγώ τουλάχιστον θυμάμαι ότι με ένα καλοριφέρ των 1,5 kw ζεσταινόμασταν μια χαρά όσο καθόμασταν σε ένα δωμάτιο που δούλευε αυτό το καλοριφέρ. Αυτό έδινε κάθε ώρα ενέργεια 1,5 κιλοβατώρα.
ΑΡΑ
για κάθε δωμάτιο θέλεις ενέργεια γύρω στις 1,5 kwh. Και ας πούμε ότι έχεις 40 βαθμούς στο ταβάνι και 18 στα δωμάτια
Τότε με ένα βεντιλατέρ των 250 κυβικών παίρνεις ενέργεια 270 (θερμοχωρητικότητα στους 40 βαθμούς) χ 250 (κυβικά) χ 22 (διαφορά θερμοκρασίας) = 1485 Kcal = 1.72 kwh
Με ένα τέτοιο βεντιλατέρ θα μπορέσεις να ζεστάνεις ένα δωμάτιο.
(και κάπου εδώ μετά από όλα αυτά καταλήγω στο ακριβώς ίδιο που σου έγραψε ο panosf01... :) θέλεις πολύ μεγαλύτερη παροχή αέρα. Και γιαυτό σου έγραψα αρχικά διορθώνοντας τον dimlyk το πόσο ενέργεια μπορείς να μεταφέρεις με ένα μοτέρ 200 κυβικών όταν μεταφέρεις αέρα 35 βαθμών αντικαθιστώντας αέρα 20 βαθμών)

ΥΓ αυτό που έγραψα με την υγρασία δεν είμαι σίγουρος αλλά στο δικό μου μυαλό πρέπει να ισχύει γιατί αν δε προσθέσεις από κάπου νερό στον αέρα του δωματίου σου τότε δεν αλλάζει η σχετική υγρασία.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.094 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ