Εκμετάλλευση ζεστού αέρα που εγκλωβίζεται στο ταβάνι

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142138 από pdh74
Παρακολουθώ, σχεδόν όλα τα θέματα του forum τα τελευταία, 2 χρόνια...κάτι το οποίο με έχει βοηθήσει πολύ..
Σε ευχαριστώ για τις κατανοητές απαντήσεις σου..

Φιλικά
Παναγιώτης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142154 από Stavrax
Το βεντιλατέρ κοστίζει περίπου 25 ευρώ (google βεμτιλατερ ψυγειου 240m3/h) και καλό είναι να τοποθετηθεί όσο το δυνατόν πιο κοντά στο στόμιο εξόδου γιατί ενώ βγάζει αρκετά κυβικά δεν μπορεί να πιέσει και ρίχνει την απόδοσή του. Σίγουρα θα μοιράσει καλύτερα την θερμοκρασία του σπιτιού, ο βαθμός όμως που θα γίνει, όπως έγραψε κι ο Δημήτρης, εξαρτάται από το σχέδιο του σπιτιού και τον προσανατολισμό του. Πχ αν είναι το τζάκι στο νότο το να προσπαθώ από εκεί να θερμάνω ικανοποιητικά τα βορινά δωμάτια, είναι πολύ δύσκολο και γίνεται μόνο με κανάλι. Εγώ θα σου πρότεινα να το πας βήμα βήμα. Ξεκινάς από το καναλάκι της πόρτας και βλέποντας και κάνοντας.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142159 από pdh74
Σωστό
Ευχαριστώ!!

Φιλικά
Παναγιώτης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142160 από douka77
Εγω παντος βαζω τον αφυγραντηρα στην μεγαλη σκαλα ρουφαει και βγαζει τον αερα με πιο μεγαλη δυναμη και βλεπω τουλαχιστον 2 βαθμους διαφορα..οπως εχω γραψει σε αλλο ποστ το τζακι μ ειναι σε χωρο 40τμ με υψος 3.70, ειναι παλιο πετροχτιστο.Παντος γειτονας που κατεβασε την οροφη του 45cm περιπου (απο 3,60 σε 3,15) ειδε και αυτος σοβαρη διαφορα και σε θεμα θερμομνοσης αλλα και ανοδος την θερμοκρασιας του χωρου οταν αναβε το τζακι του

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142175 από panosv
Λοιπόν το σπίτι με ένα πολύ γρήγορο και πρόχειρο σχεδιάγραμμα είναι κάπως έτσι. Στη γωνία φαίνεται το τζάκι και το σημειο της ενδιάμεσης πόρτας προς το διάδρομο. Το Σαλόνι με τη κουζίνα χωρίζουν με ένα πάσο χαμηλό επομένος γενικά σε αυτό το χώρο έχουμε καλή κυκλοφορία του ζεστού αέρα. Εκεί που βρίσκεται το πάσο υπάρχει και εκεί ένα δοκάρι αλλά ο ζεστός αέρας πολύ γρήγορα περνάει και στη κουζίνα.
Κατα μήκος όλου του σπιτιού υπάρχει δοκάρι όπως έχω πει. Βρήκα όμως ένα σημείο εκεί που το έχω κάνει κόκκινο στη κουζίνα όπου μπορεί να ανοιχτεί. Το δοκάρι (γκρι) πάει κατα μήκος του διαδρόμου αλλά ο τόιχος της κουζίνας είναι λίγο πιο μέσα από του σαλονιού. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα ο τοίχος της κουζίνας με το δοκάρι να έχουν ένα μικρό κενό το οποίο από τη μεριά του διαδρόμου για να μη φαίνεται είναι κλεισμένο με γυψοσανίδα. Σκέφτηκα λοιπόν οτι αν ανοίξω ένα σημείο στη κουζίνα ψηλά (κόκκινο) θα περνάει σίγουρα αέρας από εκει και ναι μεν θα εγκλωβίζεται στο διάστημα με το δοκάρι (από τη μεριά του διαδρόμου) αλλά αυτό το μικρό κενό πολύ γρήροα θα "γεμίζει" με ζεστό αέρα και θα συνεχίσει έτσι τη πορέια του ο άερας στο διάδρομο που είναι και το ζητούμενο. Εντάξει δε θα γίνεται γρήγορα αλλά νομίζω οτι μπορεί να γίνει. Θα το μελετήσω καλύτερα και θα επανέλθω :-)
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142176 από dimlyk
θα εγκλωβίζεται στο διάστημα με το δοκάρι
ακριβως ετσι ..και δεν θα πηγαινει πουθενα :)
χωρια του οτι ειναι πολυ μακρυα απ την εστια σου ....ακομα κι ανεμιστηρακι να βαλεις...μετρα πρςτα τι θερμοκρασιες εχεις σ εκεινο το σημειο ....και παλι για να παει πιο μεσα απ τον διαδρομο χλωμο το κοβω

douka77
45 ποντους χαμηλωμα ειναι 15% ,,,αυτη ειναι η διαφορα του και φυσικα δεν ειναι αμελητεα ειδικα αν εβαλε και κανα μονωτικο απο πανω ενω πριν δεν ειχε ... αλλα ο φιλος εδω μιλαει για μια μικρη επιφανεια αρα ελαχιτο κερδος στο συνολο ...
οσο για τον αφυργαντηρα ... αφαιρωντας την υγρασια του αερα στην ουσια λιγοστευουμε την μαζα του και μια και το νερο (υγρασια) εχει μεγαλη θερμοχωρητικοτητα εχουμε πολυ πιο γρηγορη θερμανση


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.085 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ