Εκμετάλλευση ζεστού αέρα που εγκλωβίζεται στο ταβάνι

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #141947 από dimlyk
πριν ανοιξεις τρυπες ...κι αν δεν σ ενοχλει βαλε τον ανεμιστηρα να φυσαει κατευθειςν στο πανω μερος της πορτας κατα διαστηματα .... εχω το ιδιο προβλημα και δεν μπορω ν ανοιξω ουτε τρυπα ...κι ετσι ζεσταινω το 1/3 απ το σπιτι... καποια στιγμη πρεπει να δοκιμασω κι εγω καμμια πατεντα :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #141971 από panosv
Όταν λες να φυσάει στο πάνω μέρος της πόρτας εννοείς να είναι στη μεριά του σαλονιούς και να φυσάει προς την ενδιάμεση πόρτα αλλά στο πάνω μέρος της?
Προσπαθούσα διάφορους συνδιασμούς και μετρούσα θερμοκρασίες αλλά χωρίς να με ικανοποιήσει κάτι.
Κάποια στιγμή έβαλα τον ανεμιστήρα με πλάτη στο τζάμι της εστίας να φυσάει απ'ευθείας προς τη πόρτα. Μέτρησα οτι ο αέρας που έστελνε είχε κάπου 27 βαθμούς ... πάλι τίποτα :-)
Δε βιάζομαι να ανοίξω τρύπες γιατί δε θέλω να κάνω μερεμέτια χωρίς λόγο απλά προσπαθώ να βρώ πως μπορεί να περάσει ο αέρας μέσα. Θα το βρούμε που θα πάει. Σε ευχαριστώ και πάλι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #141986 από dimlyk
η θερμοκρασιες δεν λενε τιποτα ...μπορεις να μετρας για να παιζεις οπως κανω κι εγω αλλα...
η βασικη διαφορα που θα δεις ...αν δεις θα ειναι οτι αιστανθεις .... η οποια μεταφορα ενεργειας ειναι παρα πολυ αργη μ αυτο τον τροπο κι επιπλεον εχει το μειονεκτημα να δημιουργει ρευματα αερα ....αρα ακομα και ν ανεβεις 1-2 βαθμους η θερμοκρασια ,,,,εμεις το αισθανομαστε πιο κρυο οσο δουλευει ο ανεμιστηρας .... γι αυτο ειπα κατα διαστηματα ...παντως αφου συνεχιζεις ικαλο ειναι να μοιραζεσαι πειραματισμους κι εντυπωσεις,,,πολλοι εχουμε αναλογα θεματα :)
και ναι αυτο εννοουσα πριν με την ενοια να χωρισουμε κατα καποιο τροπο την προτα στα δυο ...πανω να μπαινει αερας και κατω να βγαινει...αν και σ οποιο βαθμο μπορεσει να γινει αυτο


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Last edit: 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν by dimlyk.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #141993 από panosv
Ναι έχεις δίκιο σε αυτό με τα ρεύματα αλλά μερικές φορές μου δίνει την εντύπωση οτι στη πόρτα υπάρχει ένα αόρατο τόιχος :-D
Φαντάσου οτι με πειραματισμούς και μετρήσεις υπάρχουν φάσεις που στέκομαι μπροστά στη πόρτα και νοιώθω ζέστη αλλά αυτή δε προχωράει πιο πέρα. Ειδικά το ένα δωμάτιο που δεν είναι ακριβώς απέναντι από τη πόρτα αλλά ελαφρά διαγώνια δε καταλαβαίνει τίποτα.
Θα ακουστεί λιγάκι γελοίο ίσως αυτό που δοκίμασα (εννοώ ως εικόνα) αλλά νομίζω οτι τη καλύτερη δουλειά τη κάνει η "άντληση" ζεστού αέρα προς τον υπόλοιπο χώρο και τι εννοώ. Σήκωσα έναν ανεμιστήρα στον αέρα έτσι ώστε η πίσω του μεριά να είνια κοντά στο ταβάνι του σαλονιού και να κοιτάζει ελαφρά προς τα κάτω και να στέλνει τον αέρα μέσα από τη πόρτα. Φαντάσου έναν ανεμιστήρα ας πούμε βιδωμένο στο πάνω κάσωμα να τραβάει αέρα από το ταβάνι σου σαλονιού και να τον φυσάει προς το διάδρομο ελαφρά προς τα κάτω. Εκεί νομίζω οτι είδα το καλύτερο αποτέλεσμα, ακόμα και το χέρι σου να έβαζες μπροστά στον ανεμιστήρα ένοιωθες ζέστη να πηγάινει στους μέσα χώρους. Κάτι τέτοιο πρέπει να βρούμε. Όχι να φυσάμε αλλά να αντλούμε τον αέρα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #141996 από Stavrax
Μια τέτοια κατασκευή με γυψοσανίδα και περσίδα ψηλά στο ταβάνι



και με φυγοκεντρικό μοτέρ αυτού του τύπου με ένα θερμοστάτη



νομίζω ότι θα βοηθούσε πολύ.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #141998 από panosv
Εννοείς κουτί που θα παίρνει από πολύ ψηλά τον αέρα και θα τον περνάει κάτω από τη πόρτα με ένα μοτέρ από ότι καταλαβαίνω. Αυτό νομίζω θα ήταν το τέλειο αλλά μου φαίνεται αρκετα ογκώδες και κάπως φασαρία. Θέλω να πω οτι σε μεγάλο χώρο και όπως φαίνεται το σχέδιό σου είναι μια χαρά αλλά στο δικό μου εδώ θα φαινόταν άχαρο. Κάποια στιγμή είχα σκεφτεί ένα άνοιγμα στο τοίχο ψηλά κάπως και να μπει ένα λουφτ αν δε κάνω λάθος έτσι τα λένε. Στην ουσία να επικοινωνούν οι δύο χώροι έστω με φυσική ροή όσο πάει. Απλά αυτό σίγουρα δε θα κλείνει και σίγουρα θα θες να απομονώσεις αυτόυς τους χώρους κάποιες στιγμές είτε αυτό είναι μυρωδιές είτε θόρυβος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.103 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ