Εναλλάκτης νερού σε ανοιχτό τζάκι...;

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108198 από Στελιος1
Καλημερα. Ειδικα αυτη η κατασκευη (δυσκολη και στα μετρα του τζακιου) θελει πορτα, διαφορετικα ο κλασικος τυπος σαν της θερμοσταλ θα αποδωσει καλυτερα διοτι τα νερα ειναι πολυ κοντα σε καυτα σημεια και θα ανεβασει πιο γρηγορα θερμοκρασιες, γιατι ο ΄΄κρυος΄΄ αερας του χωρου που βγαζει εξω η καπνοδοχος δεν θα επηρεαζει τοσο τους σωληνες οσο το αλλο. Και αν τελικα γινει ολη αυτη η φασαρια ειναι λαθος για μενα να μην βαλει και μια πορτιτσα, θα ανεβαζει θερμοκρασια στ μισο χρονο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108199 από LEONAS
Οσα τετοια εχω δει σε λειτουργια κανενα δεν μπορουσε να ανεβασει
τα νερα θερμοκρασια πανω απο 50 βαθμους οπως επισης και τα υδραυλικα
τζακια το ιδιο δυστυχως ορισμενοι με τετοια τερτηπια θελουν να ξεγελασουν
τον κοσμο οτι θα ζεσταθει με αυτα.

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108201 από Savvas

Στελιος1 έγραψε: Καλημερα. Ειδικα αυτη η κατασκευη (δυσκολη και στα μετρα του τζακιου) θελει πορτα, διαφορετικα ο κλασικος τυπος σαν της θερμοσταλ θα αποδωσει καλυτερα διοτι τα νερα ειναι πολυ κοντα σε καυτα σημεια και θα ανεβασει πιο γρηγορα θερμοκρασιες, γιατι ο ΄΄κρυος΄΄ αερας του χωρου που βγαζει εξω η καπνοδοχος δεν θα επηρεαζει τοσο τους σωληνες οσο το αλλο. Και αν τελικα γινει ολη αυτη η φασαρια ειναι λαθος για μενα να μην βαλει και μια πορτιτσα, θα ανεβαζει θερμοκρασια στ μισο χρονο.


Ξέρεις τα μέτρα του τζακιού που θα μπεί? Ξέρεις τα καυτά σημεία της φωτιάς που βρήκε η thermostahl μετά απο 50 χρόνια κλινικών ερευνών? Συγνώμη αλλά συγχίζομαι πρωι, πρωί όταν ακούω τέτοια πράγματα. Ιδέες για βελτίωση του σχεδίου της ιδιοκατασκευής του ανθρώπου θα μπορούσε πράγματι να δώσει κάποιος. Αυτα που λες όμως είναι ΣΑΧΛΑΜΑΡΕΣ και με το συμπάθιο δηλαδή κυρ Στέλιο αλλά εσύ πήγες να κάνεις τον "ειδικό" και εκτέθηκες.
Νόμιζα ότι μιλούσαμε σοβαρά εδω πέρα. Πριν λοιπόν πούμε την μπαλαφάρα μας ας είμαστε πιο προσεκτικοί γιατί ίσως δεν είμαστε και τόσο "μάστορες" όσο νομίζουμε. Άστο καλύτερα, μη συνεχίσουμε με τέτοιο επίπεδο "τεκμηριωμένων" απαντήσεων γιατί χάνουμε το χρόνο μας...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108202 από Savvas

LEONAS έγραψε: Οσα τετοια εχω δει σε λειτουργια κανενα δεν μπορουσε να ανεβασει
τα νερα θερμοκρασια πανω απο 50 βαθμους οπως επισης και τα υδραυλικα
τζακια το ιδιο δυστυχως ορισμενοι με τετοια τερτηπια θελουν να ξεγελασουν
τον κοσμο οτι θα ζεσταθει με αυτα.


??? Τι εννοείς δεν ανεβάζουν θερμοκρασίες? Εγώ έχω δει αρκετές ιδιοκατασκευές να δουλευεουν ικανοποιητικά (και μάλιστα και κάποιες απο τη δεκαετία του 1980).

Και τι θες να πεις για τα υδραυλικά τζάκια? Εγώ πάντως που έχω βάλει υδραυλικό της Edilkamin τέρμα το πετρέλαιο στα 200μ2 που είναι το σπίτι μου.
Παρόμοια αποτελέσματα έχουν και φίλοι μου. Εκτός απο περιπτώσεις που ο εγκαταστάτης ήταν σαν τους "μάστορες" της μιας βραδυάς που βγήκαν τελευταία στην πιάτσα για αρπαχτή και έκανε τερατουργήματα στην εγκατάσταση, δεν έχω ακούσει παράπονο απο κανένα ότι δεν ζεσταθηκε απο υδραυλικό τζάκι.

Υ.Γ. Κακές έως εγκληματικές εγκαταστάσεις έχω δει πολλές. Όχι όμως ότι φταίει το τζάκι.
Last edit: 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν by Savvas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108206 από Savvas
Ο ίδιος τύπος κοίτα τι έφτιαξε για το σπίτι του με σχέδια που βρήκε στο internet. Άμα πιάνουν τα χέρια σου και σου κόβει λίγο...!!!









Last edit: 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν by Savvas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108209 από Savvas
Και για την ιστορία αν θέλουμε να πούμε τίποτα της προκοπής, εγώ αυτό που του πρότεινα να κάνει στη σερπατίνα του είναι να αλλάξει τη μονοκοντυλιά της διαδρομής του. Να ξεκινάει απο κάτω όπως τώρα αλλά αφού πρώτα ολοκληρώνει κάθε επίπεδο αριστερά - δεξιά ΜΕΤΑ να στρίβει και να ανεβαίνει ψηλότερα. Και τέλος επιστροφή ζεστού απο την επάνω μεριά.
Τώρα συνεχώς ανεβοκατεβάζει τη διαδρομή του. Φαντάζομαι ότι θα το ξαναδεί, γιατί αυτό ήταν το πρώτο πείραμα έτσι όμως αρχικά το σκέφτηκε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.063 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ