Εναλλάκτης νερού σε ανοιχτό τζάκι...;

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108319 από house


μηπος θελεις κατι τετοιο ???

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108332 από Στελιος1
Σαββα. Τον εναλλακτη ο ανθρωπος τον θελει για καλυτερη αποδοση, αυτη ειναι η ουσια.. καλυτερη θερμικη αποδοση του ΤΖΑΚΙΟΥ του, αυτη δεν ειναι η ουσια? Γ αυτο δεν σκεφτεται τον εναλλακτη?. Ειναι λοιπον βασικο σε ενα τετοιο εγχειρημα η προσθηκη μιας πορτας. Γιατι εγω εχω δει παμπολες φορες πισσες ακομα και στο κλασικο πλεον αεροθερμο.
Τι πρεπει τωρα εγω να κανω? Να αποδειξω οτι γνωριζω? Ε κοιτα τοτε.. αμα προσεξεις αυτον της θερμοσταλ απο κοντα θα δεις οτι, ο κεντρικος κατω αγωγος εισαγωγης εχει την αναλογη κλιση και ο επανω κεντρικος αγωγος-συλεκτης εχει την αναλογη κλιση αλλα αντιστροφα της κλισης του κατω. Ετσι ωστε να μην μενουν φυσαλιδες αερα και μπλα μπλα μπλα..
Οπως καταλαβαινεις τα ειδα και τα σκεφτηκα ολα αυτα και απλα δεν επεκταθηκα, διοτι εγω ειμαι τζακας οχι θερμουδραυλικος. Της θερμοσταλ (πολυ διαφημιση της καναμε) θελει δυο κλισεις ενω αυτος τ γνωστου σου πολαπλασιες, καμια ορθη γωνια δεν πρεπει να υπαρχει.
Σε καθε περιπτωση μια πορτα θα ανεβαζε την αποδοση στο διπλασιο. Αλλα.. Μετα αν δεν ακουτε και ψαχνετε να ανακαλυψετε την ροδα θα βρειτε αλλα θεματα μπροστα σας και θα διαφωνουμε και οταν καταλληξετε καποιοι σε οτι τονισαμε καποιοι αλλοι και θυμωσατε γ αυτο τοτε θα ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΕΙΤΕ, κανεις δεν θα πει ναι καλα μου λεγατε καποιοι..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108353 από Savvas

Στελιος1 έγραψε: Σαββα. Τον εναλλακτη ο ανθρωπος τον θελει για καλυτερη αποδοση, αυτη ειναι η ουσια.. καλυτερη θερμικη αποδοση του ΤΖΑΚΙΟΥ του, αυτη δεν ειναι η ουσια? Γ αυτο δεν σκεφτεται τον εναλλακτη?. Ειναι λοιπον βασικο σε ενα τετοιο εγχειρημα η προσθηκη μιας πορτας. Γιατι εγω εχω δει παμπολες φορες πισσες ακομα και στο κλασικο πλεον αεροθερμο.
Τι πρεπει τωρα εγω να κανω? Να αποδειξω οτι γνωριζω? Ε κοιτα τοτε.. αμα προσεξεις αυτον της θερμοσταλ απο κοντα θα δεις οτι, ο κεντρικος κατω αγωγος εισαγωγης εχει την αναλογη κλιση και ο επανω κεντρικος αγωγος-συλεκτης εχει την αναλογη κλιση αλλα αντιστροφα της κλισης του κατω. Ετσι ωστε να μην μενουν φυσαλιδες αερα και μπλα μπλα μπλα..
Οπως καταλαβαινεις τα ειδα και τα σκεφτηκα ολα αυτα και απλα δεν επεκταθηκα, διοτι εγω ειμαι τζακας οχι θερμουδραυλικος. Της θερμοσταλ (πολυ διαφημιση της καναμε) θελει δυο κλισεις ενω αυτος τ γνωστου σου πολαπλασιες, καμια ορθη γωνια δεν πρεπει να υπαρχει.
Σε καθε περιπτωση μια πορτα θα ανεβαζε την αποδοση στο διπλασιο. Αλλα.. Μετα αν δεν ακουτε και ψαχνετε να ανακαλυψετε την ροδα θα βρειτε αλλα θεματα μπροστα σας και θα διαφωνουμε και οταν καταλληξετε καποιοι σε οτι τονισαμε καποιοι αλλοι και θυμωσατε γ αυτο τοτε θα ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΕΙΤΕ, κανεις δεν θα πει ναι καλα μου λεγατε καποιοι..


"Αυξάνω την απόδοση" σημαίνει παίρνω μεγαλύτερη εκμεταλεύσιμη ενέργεια απο τα ίδια ή λιγότερα ξύλα.

Ο άνθρωπος εναλλάκτη ψάχνει γιατι θέλει να πάρει την ενέργεια που έχει στο τζάκι και να τη ΔΙΑΝΕΙΜΕΙ μέσω του καλοριφέρ στο υπόλοιπο σπίτι. ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ η αύξηση απόδοσης ή η προσθήκη πόρτας.

Και επειδή όπως είπες εσύ είσαι τζακάς ενώ εγώ πολιτικός μηχανικός (οπότε άλλος βγήκε για ψάρεμα εδω...) ας σταματησουμε αυτό τον ανούσιο μεταξύ μας διάλογο και ας κάψουμε ξύλα στο τζάκι μας και όχι τα εγκεφαλικά μας κύτταρα εδω μέσα.
Last edit: 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν by Savvas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108438 από Στελιος1

Savvas έγραψε:

Στελιος1 έγραψε: Σαββα. Τον εναλλακτη ο ανθρωπος τον θελει για καλυτερη αποδοση, αυτη ειναι η ουσια.. καλυτερη θερμικη αποδοση του ΤΖΑΚΙΟΥ του, αυτη δεν ειναι η ουσια? Γ αυτο δεν σκεφτεται τον εναλλακτη?. Ειναι λοιπον βασικο σε ενα τετοιο εγχειρημα η προσθηκη μιας πορτας. Γιατι εγω εχω δει παμπολες φορες πισσες ακομα και στο κλασικο πλεον αεροθερμο.
Τι πρεπει τωρα εγω να κανω? Να αποδειξω οτι γνωριζω? Ε κοιτα τοτε.. αμα προσεξεις αυτον της θερμοσταλ απο κοντα θα δεις οτι, ο κεντρικος κατω αγωγος εισαγωγης εχει την αναλογη κλιση και ο επανω κεντρικος αγωγος-συλεκτης εχει την αναλογη κλιση αλλα αντιστροφα της κλισης του κατω. Ετσι ωστε να μην μενουν φυσαλιδες αερα και μπλα μπλα μπλα..
Οπως καταλαβαινεις τα ειδα και τα σκεφτηκα ολα αυτα και απλα δεν επεκταθηκα, διοτι εγω ειμαι τζακας οχι θερμουδραυλικος. Της θερμοσταλ (πολυ διαφημιση της καναμε) θελει δυο κλισεις ενω αυτος τ γνωστου σου πολαπλασιες, καμια ορθη γωνια δεν πρεπει να υπαρχει.
Σε καθε περιπτωση μια πορτα θα ανεβαζε την αποδοση στο διπλασιο. Αλλα.. Μετα αν δεν ακουτε και ψαχνετε να ανακαλυψετε την ροδα θα βρειτε αλλα θεματα μπροστα σας και θα διαφωνουμε και οταν καταλληξετε καποιοι σε οτι τονισαμε καποιοι αλλοι και θυμωσατε γ αυτο τοτε θα ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΕΙΤΕ, κανεις δεν θα πει ναι καλα μου λεγατε καποιοι..


"Αυξάνω την απόδοση" σημαίνει παίρνω μεγαλύτερη εκμεταλεύσιμη ενέργεια απο τα ίδια ή λιγότερα ξύλα.

Ο άνθρωπος εναλλάκτη ψάχνει γιατι θέλει να πάρει την ενέργεια που έχει στο τζάκι και να τη ΔΙΑΝΕΙΜΕΙ μέσω του καλοριφέρ στο υπόλοιπο σπίτι. ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ η αύξηση απόδοσης ή η προσθήκη πόρτας.

Και επειδή όπως είπες εσύ είσαι τζακάς ενώ εγώ πολιτικός μηχανικός (οπότε άλλος βγήκε για ψάρεμα εδω...) ας σταματησουμε αυτό τον ανούσιο μεταξύ μας διάλογο και ας κάψουμε ξύλα στο τζάκι μας και όχι τα εγκεφαλικά μας κύτταρα εδω μέσα.



Μερικοι μπας κ εισαστε με εγκεφαλικα κυταρα καμμενα? Πολιτικος μηχανικος κ αν εισαι δεν σημαινει οτι εχεςι και δικιο οκ. Κ εγω ειμαι παρ ολιγον μηχανολογος που απο επιλογη μου δεν συνεχισα και τα παρατησα, εχει σημασια αυτο? Δεν ειναι καθολου ανουσιος ο διαλογος, ξεκαρφωτος πεισματωδεις και ηληθιος ομως ναι, γινεται! Γινεται οταν θεωρεις κυριε μηχανικε οτι δεν εχει ουσιαστικη σημασια η προσθηκη μιας πορτας. Αυτο στο λεω εγω ο ΄΄τζακας΄΄ κ αν δεν συμφωνεις ΞΗΛΩΣΕ την πορτα στο τζακι σου αυριο!
Ειδικα το σχημα που εδειξε ο Σαββας θελει απαραιτητα πορτα (μηχανολογο γνωστο δεν εχεις? Ρωτα τον) και εξηγησα γιατι, γιατι εχει δρομους μακρυα απο τα καυτα σημεια και ο αερας που θα διαπερνα την εστια στον δρομο του προς την καπνοδοχο θα τα κρυωνει! Ενω στο αλλο σχημα, το καθιερωμενο δεκαετιες τωρα θα επηρεαζει πολυ λιγοτερο.
Κοιταχτε, οσοι εφτιαξαν αυλους στο τζακι τους καταλαβαινουν απολυτα τι λεω. Οι υπολοιποι ρωτηστε αυτους..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108440 από Στελιος1
Βαλε οτι θες φιλε μου. Εγω απλα ειπα οτι αν βαλεις πορτα θα αξιζει τ κοπο! Αμα δε βαλεις.. δε ξερω.
Ξερω, αλλα αφηστε το αυτο. θα ναι κακο κοινωνικα ισως να διαβαζει ο καθε τυχαιος στ ιντερνετ και να φτιαχνει, ισως τ ιντερνετ φτιαχτηκε για εμποριο και χαλαει η σουπα αν γραφονται και αλλα πραματα..
Το εγχειρημα ειναι αρκετα σοβαρο για ενα σπιτι (σωληνες, συνδεσεις) ακομα κ αν ειναι ηδη ετοιμα ολα αυτα και ειναι σωστη η υποδομη σου γ αυτο.. θα ναι ανοησια (κατα την γνωμη του ταπεινου τζακα) να μην βαλεις και μια πορτουλα. Αν ομως πιστεψεις οτι σου λενε και το προχωρησεις χωρις πορτα τοτε βαλε μια απλη λαμαρινα μπροστα (ας εχει οσα κενα τυχουν γυρω γυρω, απλα στηριξτην με κατι) να δεις την διαφορα! Σταυραξ (αχ αυτο το Ξ στο τελος δε μου καθεται καλα, Ξου θα πει? Φυγε θα πει?) .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108446 από Stavrax
Ότι θες εσύ, θα πει.
Αλήθεια, εγώ τι δουλειά έχω στο συγκεκριμένο νήμα???


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ