Εναλλάκτης νερού σε ανοιχτό τζάκι...;

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108210 από LEONAS
To ικανποιητικα οπως λες για 'μενα μεταφραζεται οτι δεν ζεσταινουν τετοιες
κατασκευες οπως και ο λεβητας που εφτιαξε ο κυριος δεν εκανε και κατι σπουδαιο
πηρε μια ηλεκτροκοληση και σιδερα και εφτιαξε κατι που για εμενα ειναι χασιμο
χρονου, πεταμενα λεφτα και φυσικα δεν θα το εβαζα στο δικο μου σπιτι γιατι θα ηθελα
καμια 30 τονους ξυλα.

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108258 από Στελιος1

Savvas έγραψε:

Στελιος1 έγραψε: Καλημερα. Ειδικα αυτη η κατασκευη (δυσκολη και στα μετρα του τζακιου) θελει πορτα, διαφορετικα ο κλασικος τυπος σαν της θερμοσταλ θα αποδωσει καλυτερα διοτι τα νερα ειναι πολυ κοντα σε καυτα σημεια και θα ανεβασει πιο γρηγορα θερμοκρασιες, γιατι ο ΄΄κρυος΄΄ αερας του χωρου που βγαζει εξω η καπνοδοχος δεν θα επηρεαζει τοσο τους σωληνες οσο το αλλο. Και αν τελικα γινει ολη αυτη η φασαρια ειναι λαθος για μενα να μην βαλει και μια πορτιτσα, θα ανεβαζει θερμοκρασια στ μισο χρονο.


Ξέρεις τα μέτρα του τζακιού που θα μπεί? Ξέρεις τα καυτά σημεία της φωτιάς που βρήκε η thermostahl μετά απο 50 χρόνια κλινικών ερευνών? Συγνώμη αλλά συγχίζομαι πρωι, πρωί όταν ακούω τέτοια πράγματα. Ιδέες για βελτίωση του σχεδίου της ιδιοκατασκευής του ανθρώπου θα μπορούσε πράγματι να δώσει κάποιος. Αυτα που λες όμως είναι ΣΑΧΛΑΜΑΡΕΣ και με το συμπάθιο δηλαδή κυρ Στέλιο αλλά εσύ πήγες να κάνεις τον "ειδικό" και εκτέθηκες.
Νόμιζα ότι μιλούσαμε σοβαρά εδω πέρα. Πριν λοιπόν πούμε την μπαλαφάρα μας ας είμαστε πιο προσεκτικοί γιατί ίσως δεν είμαστε και τόσο "μάστορες" όσο νομίζουμε. Άστο καλύτερα, μη συνεχίσουμε με τέτοιο επίπεδο "τεκμηριωμένων" απαντήσεων γιατί χάνουμε το χρόνο μας...



Τι λες τωρα εδω? Εκτεθεικα εγω σε εσενα τον Ασχετο (συγνωμη για το Α κεφαλαιο αλλα τον.. νοιωθω ονομα τον τιτλο.) επειδη απλα ειπα την γνωμη μου? Εγω επιμενω οτι χωρις πορτα ειναι πατατα η φοβερη κατασκευη! Αυτο πιστευω εγω οκ! κυρ Σαβα ΕΓΩ ειμαι ειδικος ναι! Με ΤΡΙΑ πλεον διπλωματα εφευρεσης (με σφραγιδες βουλες κτλ) και επιμενω στο οτι.... θελει πορτα! Αλλιως τζαμπα η ολη φασαρια. Αααμα βαλει καμια πορτα τοτε ισως αυτο το πραμα δωσει κατι παρα πανω απο ενα απλο τζακι.
Το ανοιχτο τζακι ''αγαπητε?΄΄ πεταει εξω 200-400 κυβικα μετρα ανα ωρα (αμα ειναι καλο ε, γιατι εχει και κατι αλλα που ειναι γαμησε τα) ε ολος αυτος ο αΓερας των 20 βαθμων, κυριολεκτικα θα κρυωνει στο περασμα του τους σωληνες. Της θερμοσταλ (η εταιρια τυχαια αναφερεται, δεν φταιει η αξιζει κατι παραπανω) ο εναλλακτης εχει ΕΙΠΑ τους σωληνες σε πολυ καυτα σημεια, τα οποια αυτα σημεια μαλιστα δεν επηρεαζονται και τοσο απο τον αερα που ξερναει εξω ενα ανοιχτο τζακι. Και αυτα που λεω ειναι απολυτως ετσι και χορευε και πηδα οσο θες.. Ετσι ειναι!
Δεν αξιζει για μενα ενα τετοιο εγχειρημα χωρις πορτα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108261 από Στελιος1
Επειδη η Θερμοσταλ ειναι κοντα μου και δουλευουν εκει κ γνωστοι μου πρεπει να πω οτι.. αυτον τ εναλλακτη τον εμπορευοναται οι ανθρωποι, δεν ειναι καν κατασκευη δικη τους. Αλλα αυτη η ''κατασκευη-μαγκια'', αυτη η λογικη δηλαδη, του αφου καιει το τζακι ας ζεστανω και νερα, ειναι οπως αναφερθηκε και παρα πανω.. αρχαιοτατων χρονων.. στα ολα αυτα χρονια αποδειχθηκε οτι η μορφη, το καταλληλοτερο σχημα δηλαδη σε ανοιχτο τζακι ειναι αυτο που εμπορευεται η θερμοσταλ. Αυτο που εκανε ο ''φιλος'' σου θα βγαλει λιγοτερη ζεστη οσο ομορφοδουλικο και να το φτιαξει.
ΥΓ. οι χαρακτηρισμοι και οι επιθεσεις ειναι καλο-καλοτατοΝ! Να γινονται κατα μουρη.
Και για να ξαναγυρισω στην ουσια του θεματος.. Ναι να το φτιαξει, να μετατρεψει το τζακι σε υδραυλικο, αλλα η προσθηκη πορτας ειναι αστειο κοστος και φασαρια σε σχεση με τα υπολοιπα και θα δωσει ΑΛΛΑ ΤΟΣΑ!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108262 από Στελιος1

Savvas έγραψε: Και για την ιστορία αν θέλουμε να πούμε τίποτα της προκοπής, εγώ αυτό που του πρότεινα να κάνει στη σερπατίνα του είναι να αλλάξει τη μονοκοντυλιά της διαδρομής του. Να ξεκινάει απο κάτω όπως τώρα αλλά αφού πρώτα ολοκληρώνει κάθε επίπεδο αριστερά - δεξιά ΜΕΤΑ να στρίβει και να ανεβαίνει ψηλότερα. Και τέλος επιστροφή ζεστού απο την επάνω μεριά.
Τώρα συνεχώς ανεβοκατεβάζει τη διαδρομή του. Φαντάζομαι ότι θα το ξαναδεί, γιατί αυτό ήταν το πρώτο πείραμα έτσι όμως αρχικά το σκέφτηκε.


Ποια τραγικη ιστορια λες! Ετσι εσυ δηλαδη, ξεκαρφωτα, ειδες τι φτιαχνει ο αλλος (εχει σημασια ε!) και του δινεις και ξεκαρφωτες οδηγιες και τ περιγραφεις εδω για να ακουσεις μπραβο? Να δικαιωθεις? Και ''προσδοκας'' σοβαρη κουβεντα και στην χαλασα εγω?
Κοιτα.. αμα το ''σαχνεις'' εσυ πες τα καθαρα. Αλλιως πηγαινε και πρηζε τ τριχες τ φιλου σου κ οχι ολου του κοσμου.
Γιατι να στριβει και να ανεβαινει βρε ανθρωπε οπως θες εσυ? Οπως γουσταρει αυτος θα το κανει, χρησιμη συμβουλη (αμα το σαχνεις εσυ ακου με και θα με θυμηθεις) θα ταν να βαλει και πορτα και οχι οτι βλεπεις και φανταζεσαι εσυ, με την φαντασμενη σου φανταστικη φανταστικοτετοια σου (καιΟΛΑτακτλτουματαιουαυτουκοσμουμαζι) φαντασια..
Μετα βεβαια την πρωτη χρονια θα προκυψουν αλλα, πχ γιατι καιει σα διαολος τοσα ξυλα, η γιατι γινεται μαυρο το κωλοτζαμι, η γιατι τοσες πισσες, η.. χιλια δυο γιατι?? Ε.. αφου ψαχνετε σαν νεοι Κολομβοι την ροδα και τα μυστικα της ζηστε την περιπετεια..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108290 από pompiere2001
εχετε καποιες φωτο απο εναλλακτες νερου και καποιες εταιριες που κατασκευαζουν εναλλακτες τους οποιους εχει καπιος δουλεψει και εχει καποιες εμπειριες?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108318 από Savvas

Στελιος1 έγραψε:

Savvas έγραψε: Και για την ιστορία αν θέλουμε να πούμε τίποτα της προκοπής, εγώ αυτό που του πρότεινα να κάνει στη σερπατίνα του είναι να αλλάξει τη μονοκοντυλιά της διαδρομής του. Να ξεκινάει απο κάτω όπως τώρα αλλά αφού πρώτα ολοκληρώνει κάθε επίπεδο αριστερά - δεξιά ΜΕΤΑ να στρίβει και να ανεβαίνει ψηλότερα. Και τέλος επιστροφή ζεστού απο την επάνω μεριά.
Τώρα συνεχώς ανεβοκατεβάζει τη διαδρομή του. Φαντάζομαι ότι θα το ξαναδεί, γιατί αυτό ήταν το πρώτο πείραμα έτσι όμως αρχικά το σκέφτηκε.


Ποια τραγικη ιστορια λες! Ετσι εσυ δηλαδη, ξεκαρφωτα, ειδες τι φτιαχνει ο αλλος (εχει σημασια ε!) και του δινεις και ξεκαρφωτες οδηγιες και τ περιγραφεις εδω για να ακουσεις μπραβο? Να δικαιωθεις? Και ''προσδοκας'' σοβαρη κουβεντα και στην χαλασα εγω?
Κοιτα.. αμα το ''σαχνεις'' εσυ πες τα καθαρα. Αλλιως πηγαινε και πρηζε τ τριχες τ φιλου σου κ οχι ολου του κοσμου.
Γιατι να στριβει και να ανεβαινει βρε ανθρωπε οπως θες εσυ? Οπως γουσταρει αυτος θα το κανει, χρησιμη συμβουλη (αμα το σαχνεις εσυ ακου με και θα με θυμηθεις) θα ταν να βαλει και πορτα και οχι οτι βλεπεις και φανταζεσαι εσυ, με την φαντασμενη σου φανταστικη φανταστικοτετοια σου (καιΟΛΑτακτλτουματαιουαυτουκοσμουμαζι) φαντασια..
Μετα βεβαια την πρωτη χρονια θα προκυψουν αλλα, πχ γιατι καιει σα διαολος τοσα ξυλα, η γιατι γινεται μαυρο το κωλοτζαμι, η γιατι τοσες πισσες, η.. χιλια δυο γιατι?? Ε.. αφου ψαχνετε σαν νεοι Κολομβοι την ροδα και τα μυστικα της ζηστε την περιπετεια..


Επειδη παρουσιάζεσαι για μάστορας και εφευρέτης θα έπρεπε να καταλάβεις ότι το πρόβλημα στον εναλλάκτη που έδειξα είναι τα ανεβοκατεβάσματα της διαδρομής, γιατί λόγω της στρωμάτωσης ζεστού - κρύου νερού
1. αυξάνονται οι υδραυλικές αντιστάσεις και
2. σε περίπτωση που ο κυκλοφορητής σταματήσει και έχουμε ατμοποίηση (διαφασικό και στρωματωμένο ρευστό) θα είναι δύσκολή η εκτόνωση του εναλλάκτη προς τη διάταξη ασφαλείας.
Αυτός είναι ο λόγος και όχι για να κάνω εγώ τον έξυπνο.

Δεν έχω άλλη διάθεση να συνεχίσουμε το διάλογο. Πάντως το ερώτημα ήταν για εναλλάκτες και όχι για προσθήκη πόρτας σε τζάκι... ;) Τα υπόλοιπα δεν σχολιάζονται. :S

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ