Εναλλάκτης νερού σε ανοιχτό τζάκι...;

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #108080 από pompiere2001
Γεια σας εχει καποιος χρησιμοποιησει εναλλακτη τζακιου σε ανοιχτο τζακι ,παραδοσιακο για μετατροπη του απλου τζακιου σε τζακι καλοριφερ?Εαν ναι μπορειτε να μου πειτε εμπειριες ,πιθανον καποιες δοκιμασμενες μαρκες ή ακομα και καποιες φωτογραφιες?Εγω εχω εντοπισει των εναλλακτη τζακιου της Thermostahl.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #108170 από Στελιος1
Εμενα φιλε μου με φωναξε καποιος που ειχε τετοια συνδεση εναλλακτη με καλοριφερ και τ δουλεψε 2-3 χρονια για καποιου ειδους αναβαθμιση (φυσικα δεν μπερδευτηκα). Ηθελε κατι παραπανω δηλαδη ο ανθρωπος, δεν ηταν πληρως ευχαρηστημενος.
Κλεισε το πρωτα με πορτα και μετα βλεπεις. Ειδικα σε υδραυλικα τζακια η πορτα ειναι ενα σοβαρο ζητημα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #108186 από Savvas
Κοίτα τι ετοιμάζει ένα γνωστός.

Συνημμένο αρχείο:


Συνημμένο αρχείο:


Συνημμένο αρχείο:


Συνημμένο αρχείο:


Συνημμένο αρχείο:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #108190 από Στελιος1
Αυτο που ετοιμασε ο φιλος σου Σαβας ειναι οτι χειροτερο, πολλες πισες ναι μπορει να βγαλει, αντε και καποια ζεστη να βγαλει, αλλα ως εκει. Μα δεν μπορειτε να καταλαβετε 2-3 πραγματα? Ειναι δυνατον ενα τζακι χωρις πορτα να πιασει την ΄΄σοβαρη΄΄ αποδοση μιας απλης σομπας? Ξεκαρφωτες διαδρομες σχεδιασε κ ετοιμαζει ο φιλος σου. Ολοι γιναμε ειδικοι.. Σαφεστατα (η γνωμη μου ειναι αυτη και οποιος θελει διαφωνει, αλλα και να εξηγησει το γιατι) ο εναλλακτης της θερμοσταλ θα εχει κατα τ γνωμη μου παρα πολυ καλυτερη αποδοση απο αυτο. Επισης ειναι σαφεστατο (ξαναλεω παντα οτι γνωμη μου ειναι αυτη) οτι αποδοση χωρις σωστη πορτα δεν υπαρχει.
Αν δεν κλεισεις τ τζακι, εστω και με ανοιγομενη πορτα αποδοση δεν θα δεις. Ζεστη ισως δεις, αλλα αλλο αυτο και αλλο η αποδοση.
Ο εναλλακτης ειναι η μια πτυχη τ θεματος, το τζακι συνολικα ειναι η ουσια και ενα τετοιο εγχειρημα θελει πορτα.
Last edit: 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν by Στελιος1.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #108193 από mastoras
Εγώ πάλι βλέπω μια ωραία κατασκευή που χρειάστηκε πολλές ώρες δουλειάς και μαστοριάς για να γίνει.

Μπράβο στον μάστορα που το έφτιαξε. Σαν χρήστης επί πολλά έτη παλαιού υδραυλικού τζακιού, είμαι σίγουρος ότι θα δουλέψει το σύστημα μια χαρά. Και το καλό που έχουν αυτά τα υδραυλικά [αυτοσχέδια] τζάκια, είναι ότι εάν ζεσταθούν τα νερά, μετά χρειάζεται η φωτιά μόνο συντήρηση.

Βέβαια δεν διαφωνώ με τον πιο πάνω μάστορα-τζακά Στέλιο, ως προς τις πόρτες, αποδόσεις, εναλλάκτη εργοστασιακό κτλ .......αλλά μερικές φορές λόγω ανάγκης κάνεις την δουλειάς σου με ότι, και όποιον τρόπο βρεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #108197 από Savvas

Στελιος1 έγραψε: Αυτο που ετοιμασε ο φιλος σου Σαβας ειναι οτι χειροτερο, πολλες πισες ναι μπορει να βγαλει, αντε και καποια ζεστη να βγαλει, αλλα ως εκει. Μα δεν μπορειτε να καταλαβετε 2-3 πραγματα? Ειναι δυνατον ενα τζακι χωρις πορτα να πιασει την ΄΄σοβαρη΄΄ αποδοση μιας απλης σομπας? Ξεκαρφωτες διαδρομες σχεδιασε κ ετοιμαζει ο φιλος σου. Ολοι γιναμε ειδικοι.. Σαφεστατα (η γνωμη μου ειναι αυτη και οποιος θελει διαφωνει, αλλα και να εξηγησει το γιατι) ο εναλλακτης της θερμοσταλ θα εχει κατα τ γνωμη μου παρα πολυ καλυτερη αποδοση απο αυτο. Επισης ειναι σαφεστατο (ξαναλεω παντα οτι γνωμη μου ειναι αυτη) οτι αποδοση χωρις σωστη πορτα δεν υπαρχει.
Αν δεν κλεισεις τ τζακι, εστω και με ανοιγομενη πορτα αποδοση δεν θα δεις. Ζεστη ισως δεις, αλλα αλλο αυτο και αλλο η αποδοση.
Ο εναλλακτης ειναι η μια πτυχη τ θεματος, το τζακι συνολικα ειναι η ουσια και ενα τετοιο εγχειρημα θελει πορτα.


Καλά νομίζω ότι είσαι λίγο υπερβολικός. Έχω δει αρκετά ανοιχτά τζάκια να λειτουργούν και να ζεσταίνουν με τέτοια συστήματα χώρους.
Το ότι θα κάψουν αρκετά περισσότερα ξύλα σε σχέση με κλειστά τζάκια εντάξει, όχι όμως ότι δεν ζεσταίνουν τα νερά του καλοριφέρ. Άμα έχεις ξύλα σε αφθονία και σε χαμηλή τιμή, δεν σε νοιάζει. Δε χρειάζεται να δίνεις χιλιάρικα για "ψαγμένα" τζάκια. Αν απο την άλλη αγοράζεις 200€ τον τόνο τα ξύλα θα πρέπει να σκεφτείς την οικονομία με πόρτα.

Έχεις πάει στο καταφύγιο Φλαμπούρι στην Πάρνηθα? Με παρόμοιο σύστημα στο τζάκι κρατάνε ζεστό μέσα στα χιόνια όλο το καταφύγιο και κοιμόμαστε με το φανελάκι.

Υ.Γ. Γιατί με δεδομένο ότι δεν θα υπάρχει πόρτα, ο εναλλάκτης της Τhermostahl θα λειτουργούσε όπως λες "με πάρα πολύ καλύτερη απόδοση" απο κάτι τέτοιο? Θα ήθελα μια τεκμηριωμένη απάντηση.
Παραθέτω εικόνα για τον Thermostahl απο το site της εταιρείας. (Δεν βλέπω κάτι το επαναστατικό -ούτε πόρτα-)
Last edit: 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν by Savvas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.098 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ