Ξύλα για ενεργειακά τζάκια

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109116 από rivol
Απαντήθηκε από rivol στο θέμα Ξύλα για ενεργειακά τζάκια

dmtr έγραψε: Βασικά ο συνδιασμός μπριγκέτας ξύλου είναι πολύ καλός. Για φέτος πήρα 10 κυβικά από τον Αναστασόπουλο στην Μεταμόρφωση, πηγαίνοντας για μενίδι, με 90€ το κυβικό, ελιά πουρνάρι και δρυ. Το πουρνάρι 35% η ελιά 15% και η δρυς 8%. Τα ξύλα τα πήρα για του χρόνου αλλά τη δρυ μάλλον θα την κάψω και από φέτος. Γενικά είναι "πονηρούλης" και πρέπει νασαι παρών στη φόρτωση. Στην τιμή περιλαμβάνεται και ντάνιασμα σε λογική απόσταση.
Επίσης στη Βαρυμπόμπη, στα φανάρια της Δεκελίας είναι η Σιδενωρ που πουλάει οξια περσινή 180€ τα 2,2 κυβικά. Πολύ στεγνό ξύλο. Έχει αλλάξει χρώμα :)


Α μπράβο και εγώ από τον Αναστασόπουλο αγόρασα 8 κυβικά δρυ τον Ιούλιο 80 €/κυβ. Περιμένω κάποια στιγμή να ντανιάσω σωστά να δω πόσα πραγματικά είναι :ohmy:

Αλέξης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109119 από kinigos
Απαντήθηκε από kinigos στο θέμα Ξύλα για ενεργειακά τζάκια
Έλατο σε ενεργειακό τζάκι έχει κάψει κάποιος; Τι λέτε κάνει; Εστω μαζί με άλλο είδος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109126 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Ξύλα για ενεργειακά τζάκια
Το έλατο κάνει μόνο για προσάναμα. Περιέχει ρετσίνι, όπως όλα τα κωνοφόρα, οπότε δημιουργεί εύφλεκτα στρώματα στην καμινάδα με κίνδυνο πυρκαγιάς. Σε όλα τα μάνιουαλ των ενεργειακών τζακιών αναφέρεται ως καύσιμο το hard wood, ποτέ δεν γράφουν soft wood (ξύλο κωνοφόρων).


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109163 από pontios74
Απαντήθηκε από pontios74 στο θέμα Ξύλα για ενεργειακά τζάκια
Χρόνια πολλά Σταύρο!! εγω έχω κόψει 2 τόνους πεύκο για του χρόνου θα πρέπει να το καίω σαν προσάναμα?ή να το καίω μαζί με ελιά και κάθε 10 μέρες να καθαρίζω τη καμινάδα?εκτός κι αν κάνω ανταλλαγή σε κανέναν ξυλέμπορο!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Stavrax

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109340 από NikosK
Απαντήθηκε από NikosK στο θέμα Ξύλα για ενεργειακά τζάκια
Μετα απο λίγο ψαξιμο προς τα νότια προάστια και επειδη οι τιμές παιζουν απο μαγαζι σε μαγαζι καθως και το κυβικό δηλαδη αν θα είναι χυδην η στοιβαχτο,αποφασισα και πηρα απο Βαρης Κορωπιου μετα την σχολη ευελπίδων 4 κυβικα στοιβαχτο Οξειά με τιμη 80 ευρώ το κυβικό
2 Big Bag σε καθε κυβικό !!!!! ένας απο του λόγους που προτίμησα το συγκεκριμένο μαγαζι !!! Γνωρίζοντας ότι υπάρχουν και κάποιοι που δινουν 1 big bag στο κυβικο. !!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109343 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Ξύλα για ενεργειακά τζάκια

pontios74 έγραψε: Χρόνια πολλά Σταύρο!! εγω έχω κόψει 2 τόνους πεύκο για του χρόνου θα πρέπει να το καίω σαν προσάναμα?ή να το καίω μαζί με ελιά και κάθε 10 μέρες να καθαρίζω τη καμινάδα?εκτός κι αν κάνω ανταλλαγή σε κανέναν ξυλέμπορο!

Έχει ο Φιλιππακοπουλος κάτι σακουλάκια με μια σκόνη που είναι για καθαρισμό από πίσσα και κρεόζωτο. Θα πρέπει να προμηθευτείς κανένα πακέτο και να βάζεις από ένα κάθε εβδομάδα για να στερεοποιεί τις επικαθήσεις και να πέφτουν.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pontios74

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.087 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ