Ξύλα για ενεργειακά τζάκια

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #107640 από MICK
Ξύλα για ενεργειακά τζάκια δημιουργήθηκε από MICK
Πέρασε σχεδόν το καλοκαίρι. :( Δεν ξέρω αν πρέπει να πω σε όλους ΚΑΛΟ - ΖΕΣΤΟ ΧΕΙΜΩΝΑ να έχουμε. Πρέπει σαν σώφρονες που είμαστε, πιστεύω, να κάνουμε τις τελευταίες ενέργειες, ώστε ο επερχόμενος χειμώνας να μας βρει με τα λιγότερα δυνατά προβλήματα, που πάντα θα εμφανίζονται. :ohmy: Τα ξύλα στις μάντρες είναι ξερά, και μας περιμένουν. Βέβαια οι τιμές εδώ, Βορειοανατολική Αττική, είναι υψηλές. :woohoo: Όμως πρέπει να κάνουμε τις προμήθειές μας. Εμένα μου έμειναν από πέρυσι περ. 500κιλά, ελιά και δρυς. Αγόρασα 1500κιλά δρυς και αυτές τις μέρες θα αγοράσω αλλά 1500κιλά οξυά και ελιά. Ελπίζω να φτάσουνε B) . Διάβαζα χθες στο διαδίκτυο, ότι το φετεινό φθινόπωρο, θα είναι ιδιαίτερα βροχερό, και το κρύο θα εμφανιστεί πολύ νωρίς. Βέβαια αυτή είναι πρόγνωση, ίσως και να μην βγει αληθινή. Αλλά γιατί να τρέχουμε τελευταία στιγμή;; :woohoo:

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #107648 από glf
Απαντήθηκε από glf στο θέμα Ξύλα για ενεργειακά τζάκια
αν και πιστεύω ότι κακώς γράφουμε εδώ, και γω κάνω τα κουμάντα για να έχω ξύλα για τον.. μεθεπόμενο χειμώνα, ώστε να έχω πάντα ξερά ξύλα.
βέβαια έχω μεγάλο υπόγειο οπότε δεν έχω πρόβλημα χώρου ενώ και οι ποσότητες δεν είναι μεγάλες αφού είναι βοηθητική θέρμανση για μένα.
Η αλήθεια είναι ότι έδωσα... 240 ευρώ για 3μιση κυβικά και με.. χάλασε :)
οπότε έχω αρχίσει να κόβω και μερικά ξερά-πεθαμένα δέντρα, πάντα σε ιδιόκτητους χώρους.
ένα καραγάτσι στον πατέρα μου 5 μέτρα μου έδωσε 1 κυβικό ντανιασμένο ξύλο αλλά μιλάμε ότι η κορυφή ήταν μια .. τεράστια αποικία από μυρμήγκια και το δέντρο είχε πεθαμένο αρκετό καιρό και το ξύλο έγινε σφουγγάρι, είναι πολύ ελαφρύ.
και 1-2 ξεραμένα δέντρα ή μεγάλα κλαδιά που και εκεί βρήκαμε μυρμήγκια. γενικά, την πρώτη μέρα τα άφησα να φύγουν τα πολλά πολλά, την άλλη μέρα τα έκανα κούτσουρα, και τα μάζεψα μια εβδομάδα μετά που είχαν φύγει τα μυρμήγκια. και τα ξύλα που ήταν πραγματικά κόσκινο από τις φωλιές τα άφησα, δε τα μάζεψα...
χάρηκα πολύ και το τσεκούρι που πήρα για σκίσιμο. γενικά, κάναμε και τις γυμναστικές μας και βγάλαμε και 2 κυβικά ξύλο και πολύ κλαδάκι για προσάναμμα - ψησταριά
όπως το βλέπω βγάζω χαλαρά το χειμώνα (με 5μιση κυβικά ξύλο) και έχω και το περισσότερο ξύλο για του χρόνου και πάλι έχω 2-3 δέντρα για κατέβασμα, πάντα ξερά. εμ, τόσο καιρό τώρα τα .. βάλαμε στο μάτι :)
Last edit: 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν by glf.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #107656 από pontios74
Απαντήθηκε από pontios74 στο θέμα Ξύλα για ενεργειακά τζάκια
Ακούγεται πως θα πέσει το πετρέλαιο στα 0.80 λεπτά για φέτος αν είναι αληθής τότε θα κατέβει αρκετά και το ξύλο....και αν κάνουμε μαζικές αγορές απο συγκεκριμένους ξυλάδες θα πετύχουμε και καλυτερη ποιοτητα και καλυτερη τιμη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #107744 από trelos_panos
Απαντήθηκε από trelos_panos στο θέμα Ξύλα για ενεργειακά τζάκια
Ο Στουρνάρας είχε ανακοινώσει ότι δε πέφτει για κανένα λόγο το πετρέλαιο,επίσης η ΕΚΟ προσπαθεί εδώ και καιρό να βγάλει φθηνό πετρέλαιο από βιοντίζελ με αποκλειστικότητα και δεν την αφήνουν οι υπόλοιποι.Πλάκα θα έχει!Γιατί περιμένουν να πέσει το πετρέλαιο και δεν ασχολούνται ήδη με βιομάζα;;; :S

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #108846 από pontios74
Απαντήθηκε από pontios74 στο θέμα Ξύλα για ενεργειακά τζάκια
Είμαι στην αναζήτηση για ξύλα και σταματάω στον παράδρομο της εθ.οδου ΑΘηνών-Λαμίας στο ύψος του Κρυονερίου ξύλα Λιάπης έγραφε απ έξω! πόσο την έχεις την ελιά και πώς την πουλάς με τόνο ή με παλέτα! με παλέτα στα 115 ευρώ και στα 110 την οξεια και δρυς..απο υγρασία πόσο έχει? και μου απαντάει μηδέν!!!!
ΑΝ θές μέτρα την συμπληρώνει.....που να ξερε ....
Βγάζω το υγρασιόμετρο μετράω 39% η ελιά 8% η δρυς και 24% η οξεια βεβαια στην τιμη μου το φερναν και το ντανιαζαν χωρις χρεωση .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #108847 από ragavelas
Απαντήθηκε από ragavelas στο θέμα Ξύλα για ενεργειακά τζάκια
H αντίδραση του ποια ήταν; Όταν είδε ότι είχες υγρασιόμετρο μαζί σου; Συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις σου λένε ότι το μηχάνημα είναι χαλασμένο!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pontios74

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ