Τοποθέτηση ενεργειακής εστίας ''Λάβα''

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #104458 από dimilaz
Ας τα παρουμε απο την αρχη, το θερμομετρο το ειχε στην εξοδο που ειναι πολυ μικρου υψους δεν θυμαμαι 2-4 εκ.
δε πιστευω οτι ακουμπουσε στο μεταλλο γιατι στην αρχη με το τζακι σχεδον σβησμενο ειχε 50 βαθμους, δε βαζω ομως και το χερι μου στη φωτια.
Τους 400 βαθμους τους εδειξε χωρις να δουλευει το βεντιλατερ, μολις το ανοιξε στο φουλ 600 κυβ. την ωρα σε 1-2 λεπτα επεσε στους 240 βαθμους περιππου, μετα το βαλαμε στο ρελαντι και μειωσαμε την ενταση της καυσης.
Ενας φιλος μου που εβαλε την μικρη σε 80 τ.μ. σπιτι στην Αριδαια, εκαψε 12 κυβικα ξυλα χωρις ομως να σβησει το τζακι ολο το χειμωνα.
Δε πιστεω οτι ειναι το κορυφαιο τζακι, αλλα σιγουρα ειναι παρα πολυ καλο, με αψογο ελεγχο καυσης.
Δεν εχει τασακι για τη σταχτη, αλλα ο κατασκευαστης ισχυριζεται οτι δεν το χρειαζεται, ο φιλος μου το καθαριζει καθε 2-3 ημερες και βγαζει μικρη ποσοτητα, μισο κουβα.
Το δικο μου τζακι δεν εχει καμια σχεσει βγαζει 2-3 φορες περισσοτερη σταχτη.
Αυτα απο μενα καλυτερα να περιμενουμε απο τον thomakiss να μας πει περισσοτερα το χειμωνα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #104466 από jnet
Καλες Ζεστες και από εμένα :)

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #104575 από thomakiss
Όσον αφορά τη θερμοκρασία του αέρα στην έξοδο (πάνω μέρος) το έχω γράψει και στο αρχικό μου post : Μετά από περίπου μία ώρα καύσης και με αρκετές αυξομειώσεις/δοκιμές στην ένταση του βεντιλατέρ , βάλαμε ένα αναλογικό θερμόμετρο ακριβώς μπροστά στις γρίλιες πάνω από τη πόρτα.Τον αισθητήρα τον κρατούσαμε με το χέρι για να μην ακουμπάει στο μέταλλο.Το θερμόμετρο μετρούσε έως 120 βαθμούς και τερμάτισε !
Ο αισθητήρας του controller του βεντιλατέρ βρίσκεται τοποθετημένος κάπου πάνω δεξιά στο βάθος της εστίας.Εκεί η θερμοκρασία δεν ανέβηκε πάνω από 80 βαθμούς.Όπως μας είπε ο κατασκευαστής σε εκείνο το σημείο αργεί να ανέβει η θερμοκρασία γιατί πρέπει να ζεσταθούν καλά τα μέταλλα.
Περισσότερα τον χειμώνα , αν και θα πρέπει να το ανάψουμε τουλάχιστον άλλη μια φορά με ανοιχτές τις πόρτες για να φύγουν οι μυρωδιές του.

@ jnet : Ευχαριστώ πολύ φίλε !!!
Last edit: 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν by thomakiss.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.059 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ