Tζάκι - δροσιά το καλοκαίρι

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #98587 από panos79
Tζάκι - δροσιά το καλοκαίρι δημιουργήθηκε από panos79
προχθες εβαλα το χερι μου μεσα στο κενο εστιαςς γυψοσανιδας και ειδα μεγαλη διαφορα θερμοκρασιας.αμεσως σκεφτηκα τα εξης:
1)εφοσον ειναι μονωμενη καλα η φουσκα ο ζεστος αερας του δωματιου περναει απο το ταβανι στις πανω περσιδες και εκει αφου κρυωσει κατερχεται βγαινοντας απο τις κατω περσιδες στην ποδια του τζακιου.το γνωστο πειραμα του χειμωνα με τη χαρτοπετσετα στη κατω περσιδα ομως τωρα θα σας πεισει.Προσοχη κλειστε την εξωτερικη τρυπα να μην εχουμε απωλειες :woohoo: ,θελουμε ολος ο αερας να βγαινει απο κατω μεσα στο δωματιο.
2)ανοιχτη πορτα τζακιου ειδικα αν ειναι συρομενη βοηθα στη καλυτερη ανανεωση αερα οπου ο ζεστος του δωματιου φευγει απο την εστια μεσω καμιναδας

οποιαδηποτε αλλη αποψη δεκτη ακομα και με χρηση μοτερ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #98661 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Tζάκι - δροσιά το καλοκαίρι
όσον αφορά το 1.
Για να κρυώσει ο αέρας μέσα στη φούσκα θα πρέπει κάπου να "διοχετευθεί" η θερμική ενέργεια.
Εφόσον η φούσκα είναι μονωμένη (και αυτό σημαίνει πως υπάρχει μόνωση και προς τους εξωτερικούς τοίχους) αλλά και εφόσον στο εξωτερικό περιβάλλον υπάρχουν μεγαλύτερες θερμοκρασίες από ότι στο εσωτερικό του σπιτιού,
εγώ δεν μπορώ να φανταστώ από που θα προέρθει η ψύξη (ακριβέστερα που θα διοχετευθεί η θερμότητα)
αν θές εξήγησέ το λίγο πως το σκέφτεσαι ότι γίνεται.

όσον αφορά το 2
όταν δουλεύουμε τα τζάκια το χειμώνα στο εσωτερικό του σπιτιού υπάρχουν μεγαλύτερες θερμοκρασίες από ότι στο εξωτερικό περιβάλλον.
γιαυτό και ο αέρας "ταξιδεύει" από την καμινάδα και φεύγει έξω.
Αλλά το καλοκαίρι υπάρχουν ανάποδα οι θερμοκρασίες.
Εξω έχει ζέστη και μέσα κρατάμε μικρότερες θερμοκρασίες.

Και στις 2 περιπτώσεις λοιπόν δε βλέπω πως θα γίνει ψύξη

ΥΓ το βράδυ αλλάζουν τα δεδομένα. Φαντάζομαι ότι τουλάχιστο το νο2 μπορεί να λειτουργήσει ως ψύξη.
Δλδ την νύχτα μέσα από την καμινάδα μπορεί να βγαίνει ζεστός αέρας από το σπίτι και να αναπληρώνεται με κρύο αέρα από το εξωτερικό περιβάλλον.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #98749 από panos79
Απαντήθηκε από panos79 στο θέμα Tζάκι - δροσιά το καλοκαίρι
ευχαριστω gdevil για τις λογικες παρατηρησεις σου.πιστευω οτι η μονη εισοδος θερμοτητας στη φουσκα ειναι μεσω περσιδων ψηλα κ οχι δια επαγωγης με το υλικο της γυψοσανιδας ή του εξωτερικους τοιχους.πχ θερμοκρασια δωματιου 24 κ φουσκας 20.ετσι το σωστο ειναι εχουμε εισοδο θερμοτητας αλλα με μικροτερη ταχυτητα.η μικρη διαφορα θερμοκρασιας δημιουργει αυτη τη μεταφορά ρευματων.οσο αυξανεται η θερμοκρασια δωματιου τοσο θα αυξανεται κ κυκλοφορια.κ αυτη η κυκλοφορια θα ειναι που θα κρατα τη θερμοκρασια της φουσκας ενα κλικ χαμηλοτερο απο το δωματιο.
παμε γι αλλα τωρα.εβγαλα τη περσιδα εξωτερικης τρυπας και εβαλα ενα ψυγειακι μπαταριας 58Χ49Χ84.το γεμισα με παγακια το καλυψα με 8αρι φελιζολ (επισης το μπαλκονι ειναι κ βορινο κ βοηθα ακομα περισσοτερο)και εβαλα τη φ σωληνα απ το βεντιλατερ μεσα στο ψυγειο.θερμοκρασια ψυγειου 2C ,εξωτερικη 19,3 C εξοδος απο περσιδα τζακιου 1)αμεσα 18 :( 2)μετα 3 λεπτα 16 3) μετα 6 λ 14 :cheer: πιστευω οτι απλα κρυωναν τα μεταλικα μερη τζακιου που περνουσε ο αερας και ανεβαζε αποδοση με τη παροδο χρονου!! αρνητικο το κουβαλημα παγακακιων συνολικα 3 κιλα το μισαωρο :lol:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #98807 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Tζάκι - δροσιά το καλοκαίρι
Να σου γράψω τις σκέψεις μου μιας και τελευταία και εγώ αυτά σκέφτομαι και ψάχνω

α) δεν είναι δυνατόν να είναι ενεργειακά συμφέρον το να φτιάχνουμε πάγο μέσα στο ψυγείο μας (αλλά ούτε και να αγοράζουμε απο μαγαζιά που πουλάνε πάγο) και να λιώνουμε τον πάγο προσπαθώντας να πετύχουμε ψύξη του χώρου μας.
Το πλέον σίγουρο είναι ότι ο συμπιεστής του ψυγείου θα παράγει περισσότερη ζέστη από όσο ψύξη πάρουμε από τον πάγο.

β) Εάν είχαμε δωρεάν πάγο τότε αυτό που σκέφτηκες είναι μία καλή αρχή :cheer:

γ) Δωρεάν πάγο μπορούμε να έχουμε εάν έχουμε δωρεάν πηγή θερμότητας. Παρόμοια λειτουργούν οι καταψύκτες που λειτουργούν καίγοντας αέριο (gas refrigerators) θερμαίνοντας το ψυκτικό υγρό αντί να καταναλώνουν ηλεκτρικό ρεύμα συμπιέζοnτας το ψυκτικό υγρό.

δ) Δωρεάν πηγή θερμότητας είναι
1) είτε ο ήλιος (μέσω συλλεκτών)
2) είτε η βιομάζα ( εδώ έχει σχέδιο κατασκευαστικό) ( εδώ έχει θεωρητική ανάλυση για το πως γίνεται χωρίς να έχουμε καύση να έχουμε θερμότητα από αποδόμηση βιομάζας)
εδώ δείχνει πως γίνεται να έχουμε πάγο από τον ήλιο. To άρθρο με τίτλο " a solar absorption icemaker" ) Βέβαια είναι διακοπτόμενης λειτουργίας και με καθημερινή ανάγκη για νερό που θα δέχεται την θερμότητα συμπύκνωσης. Επίσης χρειάζεται υψηλές θερμοκρασίες (άνω των 75) για να λειτουργήσει και γιαυτό έχει κάτοπτρο αντί για απλό συλλέκτη

ε) εδώ θα βρείς (περίπου στο μέσο της σελίδας) εταιρείες που κάνουν solar absorption chillers. Υπάρχουν και στην ελληνική αγορά (το κόστος όμως είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ). Επιπλέον χρειάζονται να υπάρχει σε λειτουργία μονάδα απόρριψης θερμότητας (δλδ εξαεριστήρες) καθώς είναι κλειστού κυκλου και συνεχής λειτουργίας

στ) άλλος τρόπος για ψύξη με χαμηλό κόστος λειτουργίας είναι ο εξής (σωλήνες στο έδαφος και ανταλαγή θερμότητας με αυτό χωρίς αντλία θερμοτητας)

ζ) άλλος τρόπος για ψύξη με χαμηλό κόστος λειτουργίας είναι η εξάτμιση νερού. Κατασκευές υπάρχουν διάφορες στον ιντερνετ. Ψάχνεις για " evaporative cooler ". έχουν όμως (από ότι έχω καταλάβει) το μειονέκτημα της αύξησης της υγρασίας.

Αυτά έχω σκεφτεί.
Ελπίζω να μη σε ζάλισα.
:)

ΥΓ ουφ... επιτέλους έβαλα σε μία τάξη τα περί ψύξης bookmakrs μου :woohoo:


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #98880 από Στελιος1
Απαντήθηκε από Στελιος1 στο θέμα Tζάκι - δροσιά το καλοκαίρι
Gdevil Μηπως ξερεις (η μπορεις να βρεις στ ινταρνετ)στα ψυγεια υγραεριου, οταν δεν ειναι σε λειτουργια, η αμωνια τι πιεση εχει?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #98903 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Tζάκι - δροσιά το καλοκαίρι
Σορρυ, προσωπική εμπειρία και γνώση από αυτά τα μηχανήματα δεν έχω
:(


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ