Εξωτερική καμινάδα ενεργειακού τζακιού: είναι νόμιμη;

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #99222 από eirinibartsa
Καλησπέρα σε όλους και συγχαρητήρια για το φόρουμ. Θα ήθελα να ρωτήσω τον κύριο Φιλιπακοπουλο ΔΗμήτρη (ή όποιον/α γνωρίζει κάτι) σχετικά με το ποστ του για το οτι εχει αλλάξει ο νόμος απο τον Ιούνιο του 2012 κ δεν απαιτείται άδεια για εξωτερική καμινάδα σε πρόσοψη. Μιλάμε κ για πολυκατοικίες? και δεν χρειάζεται η έγκριση απο τους άλλους ιδιοκτήτες? να τα πω με τη σειρά (καινουρια σε φόρουμ) θέλω να βάλω τζακι στο 3 όροφο 5 οροφής πολυκατοικίας αλλα η καμινάδα για να ειναι λειτουργικό θα πρέπει να βγει στο τυφλό τοίχο της πολυκατοικίας κ να φαινεται στο πλάι της προσοψης. Ο τζακας μου Πέ οτι αποκλείεται να συμφωνήσουν (και εγω το πιστεύω) αλλα θα ήθελα να δω αν γίνετε μέσω πολεοδομίας άδειας η οτι τέτοιο ώστε να μη χρειαστεί τη σύμφωνη γνώμη τους. Θέλω πολυ να βάλω τζακι!!! Οποίος γνωρίζει κάτι σχετικό ας γράψει. Ευχαριστω εκ των προταιρων.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #99223 από βασιλιης
Καλησπερα
Ειναι πολλες οι περιπτωσεις που οι γειτονες δεν αφηνουν για διαφορους λογους (κακια ,ζηλια) να γινονται τετοιες εργασιες.οπως παραδειγμα να τρυπησεις μια κοινοχρηστη ταρατσα.
Πολλες ηταν οι περιπτωσεις που βγαλανε αδεια απο την πολεοδομια.Ελαχιστες οι περιπτωσεις που δεν βγαλανε αδεια

Βοηθαμε οσο μπορουμε
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": eirinibartsa

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #99230 από dimlyk
επειδη η λεξη "αδεια" τρομαζει ...στις περισσοτερες περιπτωσεις αυτο που απαιτειθτε ειναι μια αδεια εκτελεσης εργασιων μικρης κλιμακας που δεν απαιτει την υπογραφη μηχανικου .

επειδη ομως η καμιναδα εχει και καποιες ιδιαιτεροτητες ..οπως και κατα περιοχη υπαρχουν ιδιαιτεροτητες
μια κατ αρχην ερωτηση στην πολεοδομια δεν βλαπτει .
η εγκατασταση εχει γινει σαφως πιο ευκολη απ οτι στο παρελθον ...εξ αιτιας του φυσικου αεριου (υποθετω)
και νομιζω σ αυτο αναφρεται ο δημητρης πριν


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #99234 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Μήτσο σωστά τα λες για την άδεια εργασιών μικρής κλίμακας αλλά επειδή είχα βάλει την υπάλληλο στην πολεοδομία να μου το διαβάσει -ερμηνεύσει με αυτά που μου έλεγε φαινόταν να μην χρειάζεται ούτε καν αυτή .αν και στο τέλος μου πέταξε ένα κλασικό Ελληνικό "τελικά δεν είναι σαφές "
για αυτό λέω μια ερώτηση εκ νέου σε μια πολεοδομία ίσως μας λύση την απορία !
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": eirinibartsa

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #99236 από tas
Υπάρχει διαφορά να βάλεις μια εξωτερική καμινάδα σε μια μονοκατοικία και σε μια πολυκατοικία. Στη δεύτερη περίπτωση υπάρχουν οι κανονισμοί (οι οποίοι υπογράφονται παρουσία συμβολαιογράφου), που στην πλειοψηφία τους απαγορεύουν τις μεμονωμένες παρεμβάσεις στις όψεις του κτιρίου.
Η Πολεοδομία σε τέτοιες περιπτώσεις δεν μπορεί να κάνει τίποτα, γιατί πρόκειται για κοινόχρηστους χώρους, τους οποίους δεν μπορεί να οικειοποιηθεί κανείς...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": eirinibartsa

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #99237 από dimlyk
αφ ενος υπαρχει η πολυνομοθεσια ...αφ ετερου καθε πολεοδομια μπορει να λεει τα δικα της ...
υπαρχει και μια παραγραφος που εξαιρει απο τις εργασιες μικρης κλιμακας τις τροποοιησεις ,διορθωσεις κλπ των εγκαταστασεων ... καπου εκει πατανε καποιοι ...δεν ειναι σιγουρο ομως οτι αν στραβωσει κατι δεν βγαινει καποιος εκτεθειμενος ...ομως υπαρχουν κι αλλοι περιορισμοι ενδεχομενως τοσο αρχιτεκτονικοι οσο και σχετικα με την νομοθεσια για τα λεβητοστασια ... γι αυτο λεω οτι μια ερωτηση τουλαχιστον παντα επιβαλλεται ειδικα αν δεν υπαρχει η συμφωνη γνωμη και μαλιστα εγγραφη (απο πρακτικο συνελευσης) σε μια πολυκατοικια .


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": eirinibartsa

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.084 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ