Μονωτικά για τζάκια: υγιεινή & ασφάλεια

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #92487 από βασιλιης

dimlyk έγραψε: γιατι δεν λετε βρε παιδια και σ εμας τι διαφορες εχουν οι πετροβαμβακες ?
μπας και ηρεμησουν και μερικοι :)

το αλλο ομως ομολογω δεν το καταλαβα ...αλλα αν εννοεις οτι οι μεγαλες και σοβαρες εταιρειες προτεινουν ανεφαρμοστα σχεδια και προδιαγραφες τοποθετησης των εστιων τους (η οτιδηποτε αλλο ) .... εχει οντως αρκετο ενδιαφερον .

οπως φανταζομαι θαχε ενδιαφερον για αρκετους να συνεχθσετε την κουβεντα σ αυτομ το επιπεδο ....παραθετοντας στοιχεια και τεχνικες ,,,χρησιμα στους ιδιοκατασκευαστες :)


Καλημερα σας
Το εχουμε πει και πριν κανα χρονο οτι ο πετροβαμβακας αν δεν μπει σωστα μυριζι.
Οποιος δεν νιωθει τιποτα μυρωδιες στο σπιτι του δεν εχει κανενα λογο να ανησυχει.δεν ειναι επικινδυνο

Βοηθαμε οσο μπορουμε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #92491 από dimlyk
αυτο το σωστα ειναι που με φοβιζει εμενα
μια και εδω οχι απλα δεν τις ξερουμε αλλα και τις εχουμε γραμμενες τις οποιες προδιαγραφες .
κι αυτο δεν αφορα δυστυχως μονο τον πετροβαμβακα αλλα ολες ανεξαιρετα τις κατασκευες


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #92492 από Asteris
Δυό χρόνια έχω το selenic στον μεσαίο όροφο με πετροβάμβακα και δεν έχει βγάλει καμία μυρωδιά. Ούτε όταν είχα μικρές περσίδες και ο αέρας πήγαινε στους 140 βαθμούς. Έχει κάψει πάνω από 12 τόνους ξύλα μέχρι τώρα και αν δεν το βλέπεις να καίει, είναι σαν να μην υπάρχει στον χώρο, καμία μυρωδιά. Ούτε όταν έκαιγε 2 ώρες τέρμα γκάζι να ζεστάνει τελείως κρύο σπίτι.

Καμιά φορά μυρίζουν τα ξύλα που βάζω γύρω-γύρω, γιατί ξεραίνονται και οι τελευταίοι χυμοί τους. Καμιά φορά ανοίγω εσκεμμένα απότομα την πόρτα, να τραβήξω λίγη κάπνα έξω, να μυρίσει λίγο το σπίτι ξύλο για το γούστο.

Αντίθετα, το κάτω τζάκι που λόγω άλλης διάταξης έχει μεγαλύτερες αποστάσεις από τον πετροβάμβακα (από 15 έως 25 εκατοστά), φέτος με το που έκαψα ξερά ξύλα, μύρισε πετροβάμβακα. Ανοίχτηκε κάτω περσίδα 40x17cm και ξαναδοκιμάστηκε παρατεταμένη καύση με τέρμα γκάζι και όχι μόνο δεν μύρισε, αλλά ανέβασε 3.5 βαθμούς σε μιά ώρα σε χώρο 65τμ, ενώ πιό πριν δεν ανέβαζε ούτε 0.5 την πρώτη ώρα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #92496 από βασιλιης
Κυριε δημητρη ομολογω οτι μου αρεσει ο τροπος ο οποιος αυτοδιαφημιζετε τον εαυτο σας και την εταιρια σας.καλα κανετε κανενα απολυτος προβλημα.
Σας ειπα εγω για μοτερ μεσα στη φουσκα?Αυτο θελει μεγαλη συζητηση για το που μπαινου τα μοτερ.
Για την δοκιμη που λετε οτι θα κανετε.δεν μου λεει τιποτα,καντε οτι θελετε
Σας ειπα εγω οτι ο πετροβαμβακας μυριζι 100 φορες οπως δεν θελετε να πειτε εσεις σους πελατες σας?
Σας ειπα οτι μυριζι στα πρωτα αναμματα,και ξερετε ποτε?μονο το προτο αναμμα μαζι με το μαντεμι και τα αλλα υλικα.
Αυτα λετε στους πελατες σας οτι θα εχετε μποχα μεσα στο σπιτι σας?τι να πω?
Γιατι δεν τους λετε καλυτερα οτι δεν ξερετε να το χρησιμοπειτεκαι ξερετε γιατι?
Μποχα ειχαν μονο αυτοι που η εταιρια που τους εβαλε το τζακι δεν ηξερε να το βαλει.
Αυτο μπορειτε να το διαπιστωσετε και εδω στο φορουμ που ειχαμε και τετοιες περιπτωσεις,
Οσοι το βαλανε σωστα δεν ειχαν προβλημα.αμετρητοι ειναι εδω μεσα που το κανανε.για ρωτηστε τους?
Σας ειπα εγω τιποτα για της περσιδες που βαζετε?δεν νομιζω
Αλλωστε δικο σας το τζακι δικο σας και ο πελατης,ποιος ειμαι εγω που θα σας πω τι να κανετε
Αλλωστε αφου μπορειτε και κρατατε την θερμανση μεσα στη φουσκα με τετοιες περσιδες ακι την στελνετε τοσο μακρια,καλα κανετε και παλι
Εμενα η απορια μου ειναι τι θερμοκρασια εχετε μες στη φουσκα σας και εχετε τοσο μεγαλες θερμοκρασιες στην εξοδο?ξεροντας οτι το ιζολ κραταει θερμανση πανω του,ξεροντας οτι γαι να εχουμε τετοιες θερμοκρασιες πρεπει να εχουμε και πολυ καταναλωση ξυλου η μπρικετες,συμφερει?
Τι ιζολ φανταζομαι και ειμαι σιγουρος οτι το κανετε συμφωνα με της γερμανικες προδιαγραφες 3+3=6 ποντους και σταυροτα.
Για τα υπολοιπα που λετε για το τι σεμιναρια κανατε και οτι δεν μαθατε ουτε απο τον κυρ Μητσο,
ομολογω τα ακουο βερεσε,Αν και καλο ειναι να ακουμε και τον κυρ Μητσο ,καλο μας κανει.
Μια συμβουλη θελω μονο να σας δωσω (αν και ξερω οτι δεν θα την δεχτειτε) μην ΤΑΖΕΤΕ πολλα,
Αναγκαστηκα να σας πω ολα αυτα απαντωντας σε αυτα που μου απευθυνθηκατε
και δεν εχω κανενα μα κανενα λογο να συνεχισω,δεν ειχα ποτε ουτε θελω τριβες με κανεναν
Το λεω για τελευτεα φορα το μονο που με χαλασε ειναι ο τροπος ο οποιος καψατε τον πετροβαμβκα.

Βοηθαμε οσο μπορουμε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #92502 από degeor
Για το άλφαμπλοκ (πιστεύω και για το υτονγκ το ίδιο ισχύει) σύμφωνα με το λινκ που παράθεσα στην προηγούμενη σελίδα:
Σύμφωνα με το Din4102, το ALFABLOCK κατατάσσεται στη κατηγορία EUROCLASS A1, ως προς την πυραντοχή του και μπορεί να αντέξει σε θερμοκρασίες έως 1200 C . Η ιδιότητα αυτή το κάνει ιδανικό για βιομηχανικές κατασκευές και όπου αλλού η πυρασφάλεια έχει πρωτεύουσα σημασία
Τώρα για τον πετροβάμβακα πιστεύω ότι ισχύουν αυτά που λέει ο Κ. Βασίλης με την προυπόθεση να τηρούνται οι σωστές αποστάσεις και όπως πολύ σωστά λέει ο Κ. Αστέρης ότι θα πρέπει να υπάρχουν σωστές εισαγωγές και εξαγωγές αέρα, και να προσθέσω πάνω σ΄αυτό ότι καλύτερα να βάλουμε από την αρχή λίγο μεγαλύτερες από το μάνουαλ για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο

Ένας άγνωστος, είναι ένας φίλος που δεν έχεις γνωρίσει ακόμα !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #92532 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Κύριε Βασίλη άμα σας αρέσει ο τρόπος που αυτοδιαφημίζομαι και δεν το λέτε ειρωνικά να σας κανονίσω ενα σεμινάριο να σας δείξω τον τρόπο .στο θέμα μας τώρα :

βασιλιης έγραψε: Αν θελετε να το κανετε συστημα καντε το τουλαχιστον με το ιδιο κομματι πετροβαμβακα με μια θερμοκρασια 80 με 120 και με αποσταση 5 με 10 ποντους και πανω απο 5 με 7 φορες και μετα πειτε μας αν μυριζει.

βασιλιης έγραψε: Σας ειπα οτι μυριζι στα πρωτα αναμματα,και ξερετε ποτε?μονο το προτο αναμμα μαζι με το μαντεμι και τα αλλα υλικα.

τελικά πράγματι δε διαβάζετε ήσυχα και ήρεμα αυτά που σας γράφω ΄.είπατε εσείς 7 φορές(και λέω εγώ) επι 14 ώρες την ημέρα 98 ώρες .και ανέφερα τις 100 ώρες όχι 100 φορές .
μόνος σας αυτοδιαψεύδεστε .τη μια λέτε 1 φορά την άλλη 5-7 φορές .εσείς τους το λέτε πριν το βάλετε οτι θα μυρίζει ??να υποθέσω ότι όχι αφου σας πείραξε οτι εγώ το λέω .και το πιο ωραίο τώρα τις πρώτες αυτές φορές γιατί μυρίζει ???? με τους 120 βαθμούς ???καταντάει αστείο .όσο και να να αφήσω 140-150 βαθμούς σε πετροβάμβακα στους 8-10 πόντους δεν μυρίζει .τελικά μάλλον εσείς κάνετε κάτι λάθος ή μας λέτε κάτι λάθος .
όσο αφορά για την δοκιμή από την στιγμή που εσείς ενας επαγγελματίας δεν μπαίνετε επώνυμα αλλά κατηγορείτε έναν επώνυμο θα το κάνω για να κρίνουν όσοι διαβάσουν αυτά τα ποστ ποιος έχει δίκιο και ποίος άδικο .και κάτι ακόμα επειδή λέτε και το ξανά λέτε ότι έκαψα τον πετροβάμβακα για την περίπτωση που δεν το διαβάσατε ούτε αυτό η θερμοκρασία δεν ξεπέρασε τους 220 βαθμούς .και για το λόγο του αληθές μόλις το έκανα πάλι δοκιμή στους 190 βαθμούς για 2 λεπτά περίπου και μυρίζει είδη .κάπου εκεί λοιπόν και το όριο του .
όσο αφορά το izol απο 01/01/13 στη Γερμανία δεν μπορείς να βάλεις 3 + 3 πόντους izol το πιάσατε όμως στο σύνολο υποχρεωτικά πρέπει να είναι 6 πόντους ενιαίο .
όσο για τις συμβουλές πάντα είναι καλοπροαίρετες όταν γίνονται από ανθρώπους που σέβονται το συνομιλητή τους και εδώ λυπάμαι δεν συμβαίνει κατά την γνώμη μου στην προκειμένη περίπτωση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ