Κιτ παροχής εξωτερικού αέρα καύσης

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #83517 από Gdevil
Διάβασα σε άλλο θέμα ότι kratki και Dovre (και δεν ξέρω αν και σε άλλη εταιρεία) υπάρχει αυτό το Κιτ παροχής εξωτερικού αέρα για τον χώρο καύσης.
Εχουμε κάποιες πληροφορίες? Κάποια εικόνα? Είναι μόνο για το πρωτογενή αέρα? Ελέγχει ώστε να είναι εξωτερικός (αδυνατό να φανταστώ πως) και ο αέρας της αεροκουρτίνας? Το ίδιο ερώτημα και για τον αέρα της δευτερεύουσας καύσης.

Γιατί τα ρωτάω.
Γιατί βλέπω σε πολλές εγκαταστάσεις να υπάρχει ένας αγωγός που φέρνει αέρα από έξω και καταλήγει κάπου κοντά στην εστία στο σημείο που τραβάει αέρα για τον χώρο καύσης.
Αν υπάρχει κάποιο κίτ που να "κουμπώνει" πάνω στην εστία αυτός ο αγωγός νομίζω ότι θα είναι καλύτερα (τουλάχιστον από ενεργειακής άποψης).
Ωστε αφενός να "απομονώνεται" η εστία και ο αέρας που χρειάζεται για την καύση από τον χώρο. Να μην έχουν αληλεπίδραση. Να μην επηρεάζεται η εστία από πιέσης του χώρου.
Και αφετέρου έτσι δεν θα υπάρχει μία μόνιμα ανοιχτή τρύπα η οποία μπορεί να φέρνει κρύο αέρα μέσα στον χώρο ανεξέλεγκτα και ανεξάρτητα από την ανάγκη της εστίας για αέρα καύσης.

Οποιες πληροφορίες καλοδεχούμενες.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #83597 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Κιτ παροχής εξωτερικού αέρα καύσης
Πράγματι κάποιες εστίες έχουν ειδική υποδοχή για τον πρωτογενή εξωτερικό αέρα καύσης, μερικές ακόμα και για το δευτερογενή.

Μη φανταστείς τίποτα ιδιαίτερο κατασκευαστικά, ένα στόμιο κάτω από την εστία είναι, στο οποίο κουμπώνουμε τον αεραγωγό που φέρνει τον εξωτερικό αέρα, που καταλήγει έτσι μέσα στην εστία.

Δες και φωτογραφίες:

1) Πρωτογενής:




2) Δευτερογενής:



Λάβε και +1. :)


Ακόμα στα πετρέλαια...
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by GT.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Gdevil

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #83648 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Κιτ παροχής εξωτερικού αέρα καύσης
thx
Δεν το είχα δει μέχρι τώρα πουθενά και προσωπικά αναρωτιόμουν γιατί να μην είναι στάνταρ σε όλες τις ενεργειακές εστίες.
Ισως το κόστος του να είναι τέτοιο που να μη το θέλουν οι πελάτες και το έχουν σαν προαιρετικό κιτ.
Ισως δεν είναι και τόσο σημαντικό.
Τέσπα.. Αφού είδα ότι υπάρχει μου λύθηκε μία μεγάλη απορία..


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.059 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ