Μείωση θορύβου στους αεραγωγούς και στο μοτέρ

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #82666 από Makron
Έχω κάνει μια εγκατάσταση με ένα foyer στο σπίτι μου με αεραγωγούς σε δωμάτια στον ίδιο όροφο και τον επάνω. Όμως αντιμετώπισα διάφορα προβλήματα με τον θόρυβο του αέρα των αεραγωγών. Γενικοτερα βλ΄πεπω ότι υπάρχει θέμα με τον θόρυβο των μοτέρ και τον θόρυβο των αεραγωγών μέσα στο σπίτι από την κίνηση του αέρα. Σε εμένα προστέθηκε και ένα ακόμη πρόβλημα αυτό του εξωτερικού αεραγωγού που φέρνει αέρα στο μοτέρ. Τα θέμα χαμηλή στάθμη ήχου δεν έχει αναλυθεί αρκετά. Υπάρχουν αρκετές αντικρουόμενες απόψεις ελάχιστες πληροφορίες και δεν έβγαλα ποτέ νόημα. Ίσως βέβαια οι ερωτήσεις που θα ακολουθήσουν να έπρεπε να γίνουν σε φόρουμ με μηχανικούς ή ακόμη καλύτερα με εγκαταστάτες μεγάλων κλιματιστικών που ασχολούνται με αεραγωγούς, θόρυβο και ταχύτητες αέρα.

Με αρκετό διάβασμα στο φόρουμ εδώ κατάλαβα ότι δεν έχουν τελικά όλοι τις ίδιες ανοχές στον θόρυβο. Άλλος δέχεται τελικά τον δυνατό ήχο του μοτέρ σαν δεδομένο, άλλος ενοχλείται από την κίνηση του αέρα στους αεραγωγούς. Η αλήθεια είναι ότι είμαι κάπως ευαίσθητος στο θέμα του θορύβου αλλά δεν το έψαξα από την αρχή πριν την εγκατάσταση. Είχα τόσα άλλα τότε να ψάξω που ούτε το σκεφτόμουν. Με το ψάξιμο λοιπόν έμαθα ότι ο θόρυβος στους αγωγούς εξαρτάται από την ταχύτητα του αέρα. Αλλά δεν αρκεί μόνο αυτό. Υπάρχουν και άλλα.

Το μόνο που έχω καταλάβει προς το παρόν είναι ότι αν έκανα τώρα την εγκατάσταση θα χρησιμοποιούσα για αρχή λίγο μεγαλύτερους αεραγωγούς στα δωμάτια από το Φ120 που έχω τώρα για όσο το δυνατόν αθόρυβη κίνηση του αέρα. Αυτό που δεν ξέρω και ελπίζω έστω και εγκυκλοπαιδικά να απαντηθεί είναι το πόσο μεγάλους θα έπρεπε να βάλω.

Έτσι αν έχετε λύσεις δοκιμασμένες για τον θόρυβο αγωγών και μοτέρ παρακαλώ αναφέρετε τι έχετε δοκιμάσει ή τι γνωρίζετε με σιγουριά ώστε να το δοκιμάσουμε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #82669 από Makron
Ξεκινάω με ένα ερώτημα που με απασχολεί και έχω ξαναθέσει αλλά δεν έχω καλυφτεί πλήρως.

Τζάκι foyer Laudel 14KW
Μοτέρ κοχλία 300m3/h - 2400 στροφές/λεπτό
Ροοστάτης FC-810

Η εγκατάσταση των παραπάνω τα έχει πάει πολύ καλά μέχρι τώρα. Το foyer ζεσταίνει με εσωτερικούς αεραγωγούς πολύ καλά 2 ορόφους συνολικά 90 τετραγωνικών. Έτσι σκέφτηκα να το βελτιώσω και άλλο.



Έχω ένα εξωτερικό μοτέρ τοποθετημένο σε ένα κουτί 25Χ25 μέσα στον εξωτερικό τοίχο πίσω από το τζάκι, που τραβάει αέρα από έξω από την τρύπα του κουτιού του (όπως ήθελα για να φέρνει φρέσκο αέρα στο σπίτι). Δουλεύει χωρίς πολύ θόρυβο μέχρι την 4-5 σκάλα και ακούγεται σε ένα βαθμό στην 7-8. Επειδή όμως είμαι σε βουνό και οι θερμοκρασίες πέφτουν κάτω από το 0, σε -5 και -10 έγινε μια προσπάθεια να παίρνει το μοτέρ αέρα κατ' επιλογή από έξω ή από μέσα όταν έχει πολύ κρύο.





Ένας εξωτερικός αγωγός 1 μέτρου στήθηκε εκ των υστέρων και έφερνε αέρα στο κουτί του μοτέρ μέσα από το σπίτι με διάμετρο Φ100 ανακυκλώνοντας ουσιαστικά τον ζεστό αέρα. Με μια περσίδα μπορούσε να κλείσει ερμητικά και να φέρνει αέρα μόνο από έξω όταν το ήθελα από μια δεύτερη περσίδα ακριβώς έξω από το κουτί. Η προσπάθεια στέφτηκε με αποτυχία. :( :(

Η διάσταση Φ100 αποδείχτηκε μικρή και όταν ξεκινούσε το μοτέρ ο θόρυβος κίνησης του αέρα από τον εξωτερικό αεραγωγό ήταν σαν αεροπλάνο που απογειώνεται. Ακόμη και σε χαμηλή σκάλα του μοτέρ. Να σημειώσω ότι ο θόρυβος αυτός μεταφερόταν μέσα στο σπίτι από το τζάκι και τους εσωτερικούς αεραγωγούς.

Διαβάζοντας έχω καταλάβει ότι πρέπει να αυξήσω μάλλον την διάμετρο στον εξωτερικό αεραγωγό. Αλλά πόσο; Κάποιος φίλος (dimlyk) με συμβούλεψε για Φ150 για ταχύτητες 3-4μ το δευτερόλεπτο. Αλλά το ερώτημά μου είναι γιατί όχι Φ200 όπως στο σχέδιο ώστε να έχω ακόμη πιο άνετη ροή;

Υπάρχει κάποιος τρόπος που να μπορούμε να υπολογίσουμε με σιγουριά την διάμετρο που χρειάζεται στον εξωτερικό σωλήνα για να μη κάνω πειράματα; Και πιο είναι το όριο στην διάμετρο του σωλήνα;
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Makron.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #82683 από house
Αρα ακους το μοτερ απ την είσοδο που έφτιαξες , και οχι απ τους αεραγωγους ???
Οσο μεγαλύτερη ειναι η διαμετρος , τοσο καλύτερα . Αρα φ200 αν μπορεις !
Τη μοτερ εχεις ??? Σαλιγκαρο ??? Αν ναι , ειναι χειρότερος απο ενα ομοαξονικό !
Υπαρχει , ήχοπαγιδα , αλλα την βαζουμε μετα τα μοτερ η΄ πριν την εισαγωγη (αν και απ το προβλημα που λες , δεν θα κανει τιποτα )

Εγω καταλαβα οτι ακους τον αερα σαν τζετ που λες , γιατι ειναι μικρη η εισαγωγη και ρουφαει σαν σκουπα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #82714 από dimlyk
ηδη εχω απαντησει και συμπληρωνω...ενα μερος του θορυβου οφειλεται και στο σπιραλ ...
αν υπαρχει περσιδα σε καποιο σημειο ,,,εσυ θα κρινεις αν προκαλει σφυριγμα ,,, οι θορυβοι ετσι κι αλλιως προστιθενται ... κι αφου επιμενεις καντο Φ200 ... με την περσιδα αν ειανι ρυθμιζομενη ,,,μπορεις να ρυθμιζεις και την ροη εν μερει


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #82870 από gkesi
Θα σου έλεγα να χρησιμοποιήσεις κοινά μπουριά σόμπας Φ125 που βρίσκεις και στα περίπτερα, με τις δικιές τους γωνίες, είναι λεία και ευκολοδούλευτα. Το Φ125 έχει 55% μεγαλύτερη διατομή απο το Φ100.
Εγώ τουλάχιστον αυτό έκανα και σταμάτησαν τα σφυρίγματα και οι "βαρδαριδες" που είχα με τα σπειραλ.
Και το κόστος 4€ το μέτρο.
Βέβαια έχω άλλο θέμα με βουητό του μοτέρ όταν δουλευει σε χαμηλές στροφές λόγο FC810, αλλά οφείλεται σε ηλεκτρομαγνητικό θόρυβο και ακόμα δεν βρήκα σοβαρή λύση. Μεταδίδεται το άτιμο και στο πιο μακρινό δωμάτιο απο τους τοίχους.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #82908 από Makron
@house

Τη μοτερ εχεις ??? Σαλιγκαρο ??? Αν ναι , ειναι χειρότερος απο ενα ομοαξονικό !
Υπαρχει , ήχοπαγιδα , αλλα την βαζουμε μετα τα μοτερ η΄ πριν την εισαγωγη (αν και απ το προβλημα που λες , δεν θα κανει τιποτα )

Εγω καταλαβα οτι ακους τον αερα σαν τζετ που λες , γιατι ειναι μικρη η εισαγωγη και ρουφαει σαν σκουπα


Και εγώ αυτό έχω καταλάβει, αφού μόλις τοποθετήθηκε ο εξωτερικός αγωγός εισόδου αέρα σε Φ100 άρχισε ο αβάσταχτος θόρυβος ενώ πρώτα που το μοτέρ τραβούσε απ' ευθείας από το κουτί του δούλευε "αθόρυβα".

Επίσης θέλω να σε ρωτήσω γιατί το μοτέρ σαλίγκαρος είναι χειρότερο; Θέλω να πω (χωρίς να διαφωνώ) είναι αυτό ένας κανόνας; Για παράδειγμα ζήτησα το δικό μου να είναι πολύ δυνατό αλλά και όσο το δυνατόν πιο αθόρυβο. Ακούγοντας τα διάφορα άλλα στο κατάστημα, νομίζω ότι υπάρχουν σαλιγκάρια που είναι σχεδόν αθόρυβα και πολύ δυνατά όπως αυτό που πήρα τελικά σε λίγο παραπάνω τιμή από τα υπόλοιπα.
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Makron.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.089 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ