Κλαπέτο τζακιού: ανοίγει ή κλείνει τραβώντας την αλυσίδα;

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #76936 από dimsam
σε ένα τζάκι με αλυσίδα στο κλαπέτο πρέπει όταν τραβάμε την αλυσίδα (προς τα κάτω για αποφυγή παρεξήγησης :) )το κλαπέτο να κλείνει ή να ανοίγει?η δεν υπάρχει πρέπει και κάθε τζάκι το έχει διαφορετικά?γιατί η λογική μου ,μου λέει ότι όταν το τραβάμε πρέπει να ανοίγει -που σημαίνει ότι τότε στο τζάκι μου το κλαπέτο έχει μπει ανάποδα-

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #76938 από GeoTa
στο παλιο μου τζάκι το καλοκαίρι για να κλείσω το κλαπέτο τραβούσα την αλυσίδα προς τα κατω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #76939 από dimsam
στο καινούριο???

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #76944 από Stavrax
Τα κλαπέ συνήθως στηρίζονται σε δυο γωνιές που είναι διαγωνίως απέναντι. Στις άλλες δύο είναι από την μια μεριά η αλυσίδα με την πατούρα και από την άλλη το βάρος. Έτσι μόλις ελευθερώνεται η αλυσίδα το βάρος το ανοίγει. Για να κλείσει τραβάς και σφίγγεις την αλυσίδα. Τουλάχιστον όσα έχω δει έτσι ήταν.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dimsam

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #76948 από GeoTa

Stavrax έγραψε: Τα κλαπέ συνήθως στηρίζονται σε δυο γωνιές που είναι διαγωνίως απέναντι. Στις άλλες δύο είναι από την μια μεριά η αλυσίδα με την πατούρα και από την άλλη το βάρος. Έτσι μόλις ελευθερώνεται η αλυσίδα το βάρος το ανοίγει. Για να κλείσει τραβάς και σφίγγεις την αλυσίδα. Τουλάχιστον όσα έχω δει έτσι ήταν.


Έτσι ακριβώς ειναι

dimsam έγραψε: στο καινούριο???


Στο καινουριο δεν υπάρχει κλαπέ!!
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by GeoTa.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dimsam

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #76952 από dimsam
οκ,σας ευχαριστώ,άρα καλά είναι το τζάκι.Είχα τη λογική όπως στα μηχανάκια που για να ανοίξει το τσοκ τραβούσες :P

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ