Βελτίωση Eλληνικού υδραυλικού τζακιού

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72698 από stef_chai
Έτσι όπως το έκανα ανεβάζει θερμοκρασία το νερό. Τον κυκλοφοριτη τον εχω στους 45-50 και μπορει να ανεβασει θερμοκρασια.
το θεμα ειναι αν μονώσω το μερος στο τζάκι ακριβώς κατω από την έξοδο της καμινάδας θα κερδίσω τίποτα;
Ρωτάω γιατι έχει κλειστει με γυψοσανίδα. Μη ξηλώνω τζαμπα.
Αν το μπουμπουνίσω πολυ ζεσταινεται πολύ εκει μεσα! (η φούσκα δεν ειναι αυτό το μερος που κλείνει η γυψοσανίδα;
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by stef_chai.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72710 από Stavrax
Αν βγάζει πολύ ζέστη μέσα στη φούσκα είτε κάνεις περσίδες επάνω και κάτω για να εκμεταλλεύεσαι την θερμότητα που τώρα ζεσταίνει τα τούβλα, είτε ανοίγεις την γυψοσανίδα και ντύνεις την εστία με κεραμοβάμβακα για να ζεσταίνεται παραπάνω το νερό μειώνοντας όμως και την αντοχή της εστίας στον χρόνο. Όπως είναι τώρα με τον καιρό θα σου καταστρέψει τις γυψοσανίδες. Εγώ πάντως θα έκανα το πρώτο ;)


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stef_chai

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72770 από Gdevil
α) λες οτι έχει βάλει πετροβάμβακα στους τοίχους χωρίς αλλουμίνιο.
Αρα αν πας στη λύση που σου προτείνει ο stavrax ίσως χρειαστείς κάποιο ειδικό φίλτρο στην έξοδο.
Παρεπιπτόντως στη γυψοσανίδα έβαλες κάτι για μόνωση?

β) σαν σκέψη πως σου φαίνεται να ντύσεις από μέσα το τζάκι με μονωτικές πλάκες βερμικουλίτη? Δεν ξέρω πολλά πολλά, ίσως κάποια άλλα μέλη με περισσότερη γνώση περί βερμικουλίτη συνεχίσουν την σκέψη

γ) αν κατάλαβα καλά τώρα έχεις 2 τάμπερ. Το κάτω όμως (νομίζω) θα πρέπει να είναι πάντα ανοιχτό. Ετσι θα φτάνει η θερμότητα στον εναλάκτη νερού και δε θα μένει στον χώρο καύσης (από τον οποίο την χάνεις προς την φούσκα)

δ) αφού το πήρες το κολάει δε βγάζεις και καμιά φώτο από το λεβητοστάσιο? μήπως εκεί παίζει τίποτα λάθος.

ε) πάντως το να ζεσταίνεται η φούσκα αλλά τα νερά να είναι σχετικά κρύα (εφόσον δεν παίζει κάτι λάθος στο λεβητοστάσιο) δείχνει μικρή επιφάνεια ανταλαγής θερμότητας τζακιού - νερών. Αρα είτε ταίζεις λιγότερο και περισσότερες ώρες το τζάκι είτε προχωράς στην εκμετάλευση της θερμότητας της φούσκας και έχεις αερόθερμο τζάκι που ζεσταίνει και κάποια σώματα (δλδ μερικά θα τα κλείσεις)


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Stavrax, stef_chai

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72936 από valsam
O αδελφος μου σε καπως παραπλησιο τζακι(Βουλγαρικο)εντυσε ολο τον χωρο πισω και πανω απο το τζακι με πετροβαμβακα με αλουμινιο αφησε περσιδες εβαλε και εναλακτη καυσαεριων και εχει τοση ζεστη απο τον αερα που στο σαλονι 55 τ.μ δεν καιει ουτε ενα σωμα και εχει 24 βαθμους θερμοκρασια!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stef_chai

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72963 από stef_chai
Ευχαριστώ για τι πληροφορίες.
το τζάκι από την μερία του τοιχου έχει επενδυθεί με πετροβάμβακα χωρίς αλουμίνιο (λόγω αγνοιας) , ενώ από τη μερια της γυψοσανίδας είναι όλος με αλουμίνιο.

Για τον βερμικουλίτη αν μπορεί ας βοηθήσει και κάποιο αλλο μέλος.

Starvax αν μονώσω απ' 'εξω γύρω και επάνω όλο το τζάκι για ποιό λόγο θα μειωθεί η αντοχή του στο χρόνο;

Το κάτω τάμπερ χρειάζεται γιατί όταν είναι τέρμα ανοιχτό δουλεύει λες και έχω βάλει βεντιλατέρ. Το βραδυ τα κλεινουν και σιγοκαίει μέχρι το πρωί που βρίσκου κάρβουνα.

Σκέυτομαι τώρα όπως είπε ο Gdevil να βάλω και εναλλάκτη αέρα στήν καμινάδα και να είναι σαν αερόθερμο για το καθιστικό και την κουζίνα και να ζεσταίνει μονο τα σώματα στα δωμάτια και το μπάνιο.

Σκεύτομαι την άνοιξη να το βελτιώσω κι άλλο. Θα περιμένω να δώ τι θα μου πούν και άλλα μέλη.

Σας ευχαριστώ πολύ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72976 από Stavrax
Όταν ντυνεται το τζάκι κολλητα με κεραμοβαμβακα δεν χρησιμοποιούνται οι μονωτικες ιδιοτητες του αέρα που ενώ θερμαίνει τον χώρο ταυτόχρονα ψύχει και το τζάκι. Συνεπώς οι λαμαρίνες θερμαίνονται περισσότερο μειώνοντας και την αντοχή τους (μεγαλύτερες διαστολές και συστολές).
ΥΓ εκ των υστέρων προσεξα ότι έχεις π/β χωρίς αλουμίνιο (thanks gdevil). Αυτά που σου έγραψα, μόνο για άνοιγμα περσίδων δεν είναι σωστά. Το άνοιγμα της γυψοσανιδας για αντικατάσταση του π/β είναι απαραίτητο και μετά μπορείς να κανείς τα ανοίγματα για τις περσίδες.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stef_chai

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.060 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ