Τζάκι: ερώτηση για σύνδεση καμινάδας

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #69114 από akis1990
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

Είμαι νέο μέλος στο φόρουμ,το διαβάζω συχνά αλλά δεν βρήκα κάποιο θέμα που να δίνει λύση στο πρόβλημα μου.Λοιπόν το πρόβλημα μου είναι ότι έχω αγοράσει ένα τζάκι ενεργειακό της edilkamin με όνομα μοντέλου stile,το οποίο έχει καμινάδα διατομής φ200 ενώ ο σωλήνας που έρχεται από την καμινάδα είναι διατομής φ250,και θέλω να πετύχω την ένωση αυτών των δύο.Υπάρχει κάποιος που να έχει κάνει μια τέτοια σύνδεση;Από εκεί που το αγόρασα μού παν ότι υπάρχει ένα εξάρτημα inox συστολής διαστολής που μετατρέπει το φ200 σε φ250,αυτό όμως που με παραξένεψε είναι ότι μου είπαν ότι αυτό το εξάρτημα θα μπει αμέσως μετά την καμινάδα του τζακιού και μάλιστα από μέσα δηλαδή το κάτω(καμινάδα τζακιού) θα μπει έξω από το πάνω(εξάρτημα κώνος) ενώ εγώ ξέρω ότι ο κάτω σωλήνας της καμινάδας μπαίνει μέσα στον από πάνω.

Είμαι στη διάθεση σας για κάθε πληροφορία.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #69124 από dimlyk
καλως ηρθες ακη
καπως ετσι τα ηξερα κι εγω αλλα ειναι λαθος ... μεταξυ μας το ιδιο λαθος κανουν και αρκετοι επαγγελματιες
το αρσενικο μπαινει προς τα κατω στις καμιναδες κι οπου δεν μας ταιριαζουν υπαρχουν και οι μουφες


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #69129 από Asteris
Η έξοδος του τζακιού μπαίνει μέσα στην διαστολή και η διαστολή μέσα στο πρώτο μπουρί της καμινάδας. Αν αυτό που σου δίνουν τα έχει ανάποδα, είναι γιατί είναι η συστολή από Φ250 σε Φ200 που σου λένε να την φορέσεις ανάποδα.

Στην διαστολή Φ200->Φ250, το Φ200 είναι θυληκό και το Φ250 αρσενικό. Στην συστολή Φ250->Φ200, το Φ250 είναι θυληκό και το Φ200 αρσενικό.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": akis1990

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #69132 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

dimlyk έγραψε: καλως ηρθες ακη
καπως ετσι τα ηξερα κι εγω αλλα ειναι λαθος ... μεταξυ μας το ιδιο λαθος κανουν και αρκετοι επαγγελματιες
το αρσενικο μπαινει προς τα κατω στις καμιναδες κι οπου δεν μας ταιριαζουν υπαρχουν και οι μουφες


πιος το λέει αυτό ????

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #69141 από Gdevil

dimlyk έγραψε: καλως ηρθες ακη
καπως ετσι τα ηξερα κι εγω αλλα ειναι λαθος ... μεταξυ μας το ιδιο λαθος κανουν και αρκετοι επαγγελματιες
το αρσενικο μπαινει προς τα κατω στις καμιναδες κι οπου δεν μας ταιριαζουν υπαρχουν και οι μουφες

Φίλε dimlyk μάλλον έχεις άδικο.

Asteris έγραψε: Η έξοδος του τζακιού μπαίνει μέσα στην διαστολή και η διαστολή μέσα στο πρώτο μπουρί της καμινάδας. Αν αυτό που σου δίνουν τα έχει ανάποδα, είναι γιατί είναι η συστολή από Φ250 σε Φ200 που σου λένε να την φορέσεις ανάποδα.

Στην διαστολή Φ200->Φ250, το Φ200 είναι θυληκό και το Φ250 αρσενικό. Στην συστολή Φ250->Φ200, το Φ250 είναι θυληκό και το Φ200 αρσενικό.


Και (thx to Asteris) για πρώτη φορά κατάλαβα γιατί υπάρχουν και τα "ανάποδα" κομάτια.

Ακης,
Ψάξε στο ιντερνετ και θα βρείς ότι θές σε τιμές... "εκπληξη" και άσε τους εμπόρους που πάνε να σου πουλήσουν ότι έχουν για να ξεστοκάρουν.
Όμως όσο και αν ακούγεται βολικό αυτό με την διαστολή που θες να κάνεις πες μας πρώτα μερικά άλλα αν δε σου είναι κόπος.
Η καμινάδα σου η 250 είναι μονωμένη?
Εχεις αρκετά μέτρα?
Το να κάνεις πιο φαρδιά (φ250) μία καμινάδα που εργοστασιακά είναι φ200, ουσιαστικά (νομίζω πως) σημαίνει πως θα πρέπει να "δίνεις" περισσότερη ζέστη στην καμινάδα για να έχεις το ίδιο ελκυσμό.
Τέλος ας το γράψω και ας είναι αχρείαστο.
Μιας και το πρώτο δείγμα γραφής τόσο του εμπόρου όσο και του μάστορα που θα σου περάσει το τζάκι δεν φαίνεται και το καλύτερο μήπως να έγραφες μερικα περισσότερα μπας και υπάρχουν και άλλα που δεν έχεις σκεφτεί?


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #69145 από dimlyk
δυο κατασκευαστες καμιναδων ...
κι εγω θελω ν ακουσω την εξηγηση
διευκρινηση οτι αυτο ισχυει για μονου τοιχωματος η την εσωτερικη σε διπλου


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ