Τζάκι: ερώτηση για σύνδεση καμινάδας

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #69209 από dimlyk
δημητρη κι εγω νομιζα οτι ειναι λαθος ....
παντου οπου ειδα αναφορες ομως αυτη ηταν η τοποθετηση και μαλιστα σε πολυ σοβαρα εργα
και για ναμε ειλικρινης οταν το πρωτοειδα δεν το πιστεψα γιατι ηταν για μπουρια σομπας και υπεθεσα οτι καποιος αλλος λογος υπαρχει
αυτο που εγω υποθετω ειναι οτι ετσι δεν τρεχουν τα ζουμια απ εξω αλλα δεν νομιζω ναναι αυτος ο λογος
ως προς την ροη του αερα δειχνει αντιθετο ....δεν ειμαι σε θεση ομως να ξερω αν παιζει ρολο καποιος στροβιλισμος ...


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #69222 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
είναι όπως τα λες!!!! αν μπαίνουν τα μπουριά με αυτό τον τρόπο δεν φαίνονται οι ατέλειες των καμινάδων ή ακόμα καλύτερα οταν βλέπουμε μονωμένες καμινάδες (αυτό είναι ενα μεγάλο θέμα για κουβέντα )να τρέχουν ζουμιά .....!!! με αυτόν τον τρόπο δεν φαίνεται τίποτα !!!
και πάμε στο μεγαλύτερο πρόβλημα που μπορούμε να πάθουμε από μία τέτοια σύνδεση :τα μέταλλα οπως ξέρουμε έχουν συστολές και διαστολές !!!! ας πούμε ότι η όλη κατασκευή βρίσκετε σε μια φούσκα με την καμινάδα όπως λένε !!το μαντέμι , ο χάλυβας στην υψηλή θερμοκρασία θα διασταλούν το ινοξ δεν θα ακολουθήσει αυτή την διαστολή η όποια σιλικόνη πυράντοχη θα σπάσει και φυσικά θα γίνει αυτό που φαντάζεστε ενα μικρό κενό μεταξύ λαιμού εστίας και ινοξ . το τζάκι μια θα δουλεύει καλά και μία θα καπνίζει απο τις περσίδες και εσεις θα ψάχνετε να καταλάβετε τι γίνετε !!!
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #69232 από dimlyk
το θεμα δεν ειναι να δουμε τα ζουμια να τρεχουν αλλα να μαζευτουν στο ταυ η μεσα στην εστια ... αρα καλα τα λενε οι κατασκευαστες .
για την συνδεση του τζακιου εχεις δικιο ... αλλα αν το βαλουμε οπως λετε τα οποια ζουμια θα τρεξουν πανω στο μαντεμι .και μετα ψαχνουμε γιατι μυριζει
εχει ενδιαφερον αυτο το ειδικο εξαρτημα που μοιαζει με διαστολη 17α αλλα εχει και κατι δαχτυλιδια και σαφως δειχνει την καμιναδα να μπαινει μεσα του .


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #69237 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
τα όποια ζουμιά που ΔΕΝ θα έπρεπε να υπάρχουν αν οι καμινάδες ήταν όπως πρέπει!!!! πολύ σωστά τα λες θα έπρεπε να φεύγουν μέσα απο τα ταφ ,ημιταφ ή νεροπαγίδες !!!αλλά ποτέ μέσα στην εστία !!!
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #69246 από dimlyk
καλα ντε μη βαρας :P
την φυσικη ροη ακολουθησα με την σκεψη μου μια και η καμιναδα καταληγει στην εστια...
απο νεροπαγιδες δεν σκαμπαζω ... να κανω ερωτησεις τωρα να μου εξηγεις ?


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #69251 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
τις νεροπαγίδες τις έχω δει μόνο στην Πολωνία. σκέψου κάτι σαν το ημιτάφ αλλα μέσα στο σπίτι με ειδικό πορτάκι επίσκεψης δίπλα από το τζάκι .Επίσης τώρα που το σκέφτομαι η darco ή η kratki (δεν είμαι σίγουρος ) έχουν ενα ειδικό εξάρτημα για όταν η καμινάδα πρέπει να μπει με το πίσω μέρος προς τα πάνω (για να προσαρμόσει καπέλο π.χ) το οποίο εγκλωβίζει το αρσενικό κομμάτι μεταξύ 2 ινοξ χειλιών (μην πάει ο νους σας στο πονηρό) και έτσι δέν πρέπει να υπάρχει το παραπάνω πρόβλημα που ανέφερα θα το ψάξω λιγο και αν το βρω θα στο δείξω !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ