Ρυθμίσεις ροοστάτη θερμοστάτη FC810

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #66964 από Makron
Ψάχνω ένα θέμα με ρυθμίσεις του FC 810 που να συγκεντρώνει τις δυνατότητές του και τις ρυθμίσεις. Καλό είναι πιστεύω να βρίσκονται όλα μαζί γιατί τώρα βρίσκονται σκόρπια. Μπορείτε να γράψετε εδώ τις ιδανικές ρυθμίσεις σας ώστε να τις βρίσκουμε πιο εύκολα;

Έχω τοποθετήσει ένα FC-810 με μοτέρ 300m3 /2400 στροφών και το δουλεύω στο αυτόματο στην σκάλα 6. Έτσι δουλεύει συνέχεια με ταχύτητα περίπου στο 50% που με καλύπτει γενικά εκτός και αν η θερμοκρασία πέσει κάτω από 45 βαθμούς (πχ το βράδυ) οπότε σταματάει και ξεκινάει σε λίγο που ανεβαίνει πάλι η θερμοκρασία συνεχίζοντας έτσι μέχρι το πρωί. Ή εάν ανέβει πολύ (πχ 80-90) και θέλω να στείλω γρηγορότερα αέρα για να μη πάει χαμένη η επιπλέον θερμοκρασία.

Ας ξεκινήσω με μία ερώτηση: Μου αρέσει η δυνατότητα αναλογικής βαθμιδωτής λειτουργίας (PROP)όπου το βαντιλατέρ αυξάνει την ταχύτητα ανάλογα με την θερμοκρασία του αισθητήρα. Γνωρίζει κάποιος πως μπορώ να έχω στο PROP,

-χαμηλότερη θερμοκρασία τους 45 βαθμούς που έχω τώρα,
-χαμηλότερη σκάλα βαντιλατέρ την 4
- η σκάλα να αλλάζει σε κάθε 6 βαθμούς θερμοκρασίας με μάξιμουμ την σκάλα 10;

Ευχαριστώ
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by KERBEROS.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Axilleas

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #66968 από alex_nous

Συνημμένο αρχείο:

Όνομα Αρχείου: FC810.pdf
Μέγεθος αρχείου:79 KB

Ορίστε φιλαράκι το manual του θερμοροοστάτη. Ιδανικές ρυθμίσεις δεν υπάρχουν κατά την γνώμη μου! Προσωπικά έχω ρυθμίσει να ξεκινάει στους 65 βαθμούς και να ανεβάζει σκάλα κάθε 3.
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by alex_nous.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": spartah3ad

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #67059 από Makron
Απαντήθηκε από Makron στο θέμα Ρυθμίσεις ροοστάτη θερμοστάτη FC810
Φίλε μου σε ευχαριστώ για την απάντηση. Το manual φυσικά έρχεται μαζί με το FC810 αλλά θα είναι χρήσιμο σε όποιον δεν το έχει.

alex_nous έγραψε: Προσωπικά έχω ρυθμίσει να ξεκινάει στους 65 βαθμούς και να ανεβάζει σκάλα κάθε 3.


Αυτό ακριβώς είναι ένα από αυτά που ζήτησα. Πως γίνεται να ανεβάζει σκάλα κάθε 3 βαθμούς στο PROP;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #67476 από Makron
Απαντήθηκε από Makron στο θέμα Ρυθμίσεις ροοστάτη θερμοστάτη FC810

Makron έγραψε: Ας ξεκινήσω με μία ερώτηση: Μου αρέσει η δυνατότητα αναλογικής βαθμιδωτής λειτουργίας (PROP)όπου το βαντιλατέρ αυξάνει την ταχύτητα ανάλογα με την θερμοκρασία του αισθητήρα. Γνωρίζει κάποιος πως μπορώ να έχω στο PROP,

-χαμηλότερη θερμοκρασία τους 45 βαθμούς που έχω τώρα,
-χαμηλότερη σκάλα βαντιλατέρ την 4
- η σκάλα να αλλάζει σε κάθε 6 βαθμούς θερμοκρασίας με μάξιμουμ την σκάλα 10;



Κάποιος γνώστης να μας πει αν και πως γίνονται αυτές οι ρυθμίσεις;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #67681 από alex_nous
Διάβασε το manual και γράφει τα πάντα!
Για να μπεις στις ρυθμίσεις επιλέγεις την manual λειτουργία και πατάς Ρ2 και Ρ3 ταυτόχρονα για 5 δευτερόλεπτα. Θα δεις ότι γράφει set που είναι η θερμοκρασία που ξεκινάει το βιντιλατέρ. Εργοστασιακά είναι ρυθμισμένο στο 45. Στο UUE βάζεις την ταχύτητα του βιντιλατέρ όταν ξεκινάει, το P01 δηλαδή, που είναι προρυθμισμένο στο 10 που σημαίνει 10% της ισχύος του βιντιλατέρ. Αντίστοιχα ρυθμίζεις το UEn που είναι η ταχύτητα στο P09 και είναι προρυθμισμένο στο 70, 70% τις ισχύος δηλαδή. Τέλος για να ρυθμίσεις ανά πόσους βαθμούς να αλλάζει σκάλα πας στο DEL που είναι προρυθμισμένο στο 20, 2 βαθμούς κελσίου δηλαδή, και το κάνεις ότι θέλεις. Αν θέλεις ανά 6 βαθμούς το κάνεις 60 πχ. Οι σκάλες παραμένουν 10 αναγκαστικά με την P10 να είναι εκτάκτου ανάγκης και να ενεργοποιείται όταν περάσει η θερμοκρασία το όριο ασφαλείας TSI που είναι ρυθμισμένο στους 100 βαθμούς κελσίου. Η τελευταία σελίδα του manual τα γράφει όλα
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Axilleas, oxygen, ApostolisD

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #67751 από Makron
Απαντήθηκε από Makron στο θέμα Ρυθμίσεις ροοστάτη θερμοστάτη FC810
Τέλεια! Οι ρυθμίσεις πήγαν μια χαρά.
Το manual το έχω διαβάσει αρκετές φορές αλλά το

>>Τέλος για να ρυθμίσεις ανά πόσους βαθμούς να αλλάζει σκάλα πας στο DEL που είναι προρυθμισμένο στο 20, 2 βαθμούς κελσίου δηλαδή>>

δεν θα το έβρισκα. Δεν πήγαινε το μυαλό μου ότι το 20 σημαίνει 2 βαθμούς. Απλώς καταλάβαινα 20 όπως το αναφέρει. Το manual δεν το επεξηγεί πουθενά αυτό τσεκάρισέ το. Οπότε καλά έκανες και το έγραψες. Και εμένα ξεμπέρδεψες σχετικά με την διαδικασία και κάποιος άλλος θα το χρειαστεί.

Εγώ του πέρασα μικρότερη θερμοκρασία την 45 που την είχε σαν προεπιλογή, U01 (UUE) το 22% που είναι οι χαμηλότερες στροφές που δεν ακούω θόρυβο αλλά φέρνει και αρκετό αέρα το μοτέρ. U09 (UEn) το άφησα στο 70% και στο DEL που μου υπέδειξες έβαλα 50 ώστε να αλλάζει σκάλα δηλαδή ανά 5 βαθμούς, είδα ότι είναι η ιδανική ρύθμιση για το μοτέρ μου και τον χώρο.

Σε ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ