Ξέρετε να χρησιμοποιείτε σωστά το τζάκι σας;

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #67489 από Stavrax

house έγραψε:

Gdevil έγραψε: House,

Ή μήπως εννοείς πως στο δικό σου τζάκι κλείνεις και πρωτεύοντα αέρα και την αεροκουρτίνα οπότε έχεις συνεχόμενη δευτερογενή καύση για 2 με 4 ώρες (με 15 κιλά ξύλα) αναλόγως του πόσο ζεστό ήταν το τζάκι όταν τα έβαλες?


Ναι αυτο εννοώ , οτι στο δικο μου κλείνει τελειως ο πρώτος και η αεροκουρτινα , και μενουν ανοιχτές οι τρυπες στην πλατη ! Ναι το πετυχαίνω σχεδον καθε μερα , βαζω ξυλα στις 12 το βραδυ , και στις 6 το πρωι βρισκω 15 ποντους καρβουνα (το τζακι ζεματαει ακομα), τα ξυλα πριν καουν ολα μαζι ηταν περιπου 35 ποντους υψος , 50 πλατος .
Ασχετο αλλα τα καπναερια αν ακουμπισουν πανω στην κοφτρα αναφλεγονται μαζι με τον αερα που μπαινει απ τις τρυπες ! Αν ειναι μουσκεμα τα ξυλα (30%-40%) θα δειτε να την φυσαει και οχι να τα αναφλεγει !

ΥΣ . Χτες ειπα , να αφησω την αεροκουρτινα στο 50 % και να κλεισω τον πρωτο , και αντη για τις 6 , σηκώθηκα στις 4 . Βεβαια δεν ειχα βαλει πουρναρι , αλλα 2 κορμους δεντρο 25 διαμετρο , 50 πλατος και κατι ψηλα οξια ! Δυστηχος δεν μαυρισε το τζαμι , αλλα συκωθηκα 2 ωρες νωρίτερα .

Φίλε Χαουζ ανιχνευτή μονοξειδίου και καπνού δεν θυμάμαι αν το έχεις αναφέρει, αλλά ελπίζω να έχεις.
Μα καλά, κάθε βράδυ με αναμενη φωτιά κοιμάστε?
Ποσό πέφτει η θερμοκρασία στο σπίτι σου αν την έβγαζες με σβηστό το τζάκι τη νύχτα?


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #67505 από house
Εχω , αλλα εχω μπερδευτει , να το βαλω στον πανω οροφο , η΄διπλα κατω απ το τζακι !
Ειναι ελαφριτερο απ τον αερα δεν θυμαμε , παει κατω πανω ???

Παω για υπνο στις 12 με 23,5 - 24 και αν το αφησω χωρις ξυλα , θα πεσει το πρωι μεχρι 19 !
Εγω στους 20,5 κρυώνω , μα το θεο , ασε που εχω και 2 μωρα , ενα 2,5(girl) και ενα 3 μηνων|(boy) ! (Εσυ εχεις μονο κοριτσια να φανταστω ;) )

ΖΗΤΩ Η ΖΕΣΤΗ πρωτη φορα μετα απο 32 χρονια (απ τα περυσι) εχω χορτασει ζεστη για ολο το χειμωνα με ενα χιλιαρικο ! ( Το μωρο το μεγαλο ουτε μύξα)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #67862 από Stavrax
@House
Το ιδανικό θα ήταν να έβαζες έναν CO σε κάθε όροφο, αν έχεις μόνο έναν βάλτον σε ύψος ματιού στον διάδρομο μεταξύ των Υ/Δ. Ο καπνού αν είναι χωριστός βάλτον σχετικά κοντά στο τζάκι, αλλά σε σημείο που να μπορείς να τον ακούσεις όταν κοιμάστε. Αχρείαστα να΄ναι τα ρημάδια, αλλά ποτέ δεν ξέρεις.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #67870 από panos79
τι σημαινει ακριβως πρωτογενης κ δευτερογενης αερας.εχω τζακι 2005 ελληνικο 18kw -δε ξερω περισσοτερα στοιχεια γιατι δε μ ενοιαζε τοτε με 40λ το λιτρο το πετρελαιο-.φετος με μαυριζει καθημερινα το τζαμι ενω δεν εχω υγρα ξυλα.το τζακι απλο ανοιγω πορτα προς τα πανω ανοιγει μαζι κ το κλαπε ριχνω 2ολοκληρα κουτσουρα καταξερα οξια λαμπαδιαζουν και μετα ψιλοκομμενο μεσε.μου μαυριζει αρχικα το πανω μερος του τζαμιου κ κατεβαινει προς τα κατω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • dmtr
  • Το Άβαταρ του/της dmtr Συντάκτης θέματος
  • Αποσυνδεμένος
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Παίζω Μπριτζ = Κρατάω το Αλσχάιμερ μακριά μου
Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #67931 από dmtr
Μάλλον το τζάκι σου δεν έχει αεροκουρτίνα, τον δευτερογενή αέρα που λέμε. Πάντως και σε μας το μαυρίζει το τζάμι, απλά όχι αμέσως. Εγώ το καθαρίζω μια στις τρεις φορές που το ανάβω.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #68056 από Gdevil

panos79 έγραψε: τι σημαινει ακριβως πρωτογενης κ δευτερογενης αερας.εχω τζακι 2005 ελληνικο 18kw -δε ξερω περισσοτερα στοιχεια γιατι δε μ ενοιαζε τοτε με 40λ το λιτρο το πετρελαιο-.φετος με μαυριζει καθημερινα το τζαμι ενω δεν εχω υγρα ξυλα.το τζακι απλο ανοιγω πορτα προς τα πανω ανοιγει μαζι κ το κλαπε ριχνω 2ολοκληρα κουτσουρα καταξερα οξια λαμπαδιαζουν και μετα ψιλοκομμενο μεσε.μου μαυριζει αρχικα το πανω μερος του τζαμιου κ κατεβαινει προς τα κατω

Στα τζάκι ανάλογα με το από πόσα σημεία εισέρχεται αέρας στον χώρο καύσης υπάρχουν ο πρωτογενής, ο δευτερογενής, τριτογενής κλπ αέρας.
Σε όλες τις εστίες υπάρχει η πρωτογενής καύση (primary combustion) και ο χώρος πρωτογενούς καύσης. Το σημείο που καίγονται τα ξύλα. Σε αυτό το χώρο συνήθως έρχεται ο πρωτογενής αέρας (κάπου χαμηλά) και ο δευτερογενής (όταν υπάρχει) που συνήθως είναι η αεροκουρτίνα.
Αεροκουκρτίνα λέγονται κάτι τρύπες στο πάνω μέρος του τζαμιού που επιτρέπουν αέρα (από τον χώρο που ζεσταίνομε) να μπαίνει στο χώρο καύσης . Η πορεία που ακολουθεί ο κρύος αέρας που εισέρχεται είναι προς τα κάτω οπότε δεν αφήνει καπνό να κάθεται στο τζάμι.
Δευτερογενής καύση (secondary combustion) είναι η καύση των καπναερίων που γίνεται ψηλά. Πάνω από τα ξύλα. Με φλόγες που ξεκινούν από τα ξύλα, αέρα (συνήθως ο τριτογενής) που έρχεται προθερμασμένος και καύσιμη ύλη τα καπναέρια, όχι τα ξύλα

Τώρα για να μη σου μαυρίζει το τζάμι.
Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι το εξής. Σε καλή καρβουνιά ρίχνεις μικρά ξυλάκια οριζόντια. Λαμπαδιάζουν αυτά και ρίχνεις λίγο μεγαλύτερα (πάλι οριζόντια αλλά κάθετα στα μικρά). Λαμπαδιάζουν και αυτά και πανω σε καλή φλόγα ρίχνεις τα χοντρά σου ξύλα (πάλι οριζόντια και πάλι κάθετα στα ακριβώς από κάτω τους.) Τέλος ρίχνεις και πάνω από τα μεγάλα σου ξύλα και πάλι μερικά μικρά.
Αυτό που πετυχαίνεις έτσι είναι να υπάρχει φλόγα που σου δημιουργεί ζέστη. Ετσι δημιουργείται αφενός υποπίεση και φεύγει ο καπνός προς τα επάνω και αφετέρου καίγεται και κάποιος καπνός.

Αλλο που μπορείς να κάνεις αν δεν έχεις μικρά ξύλα και ξυλάκια είναι να βάζεις σε καλή καρβουνιά τα ξύλα σου όρθια στο βάθος της εστίας και να αφήνεις για λίγη ώρα ανοιχτό το κλαπέ των καυσαερίων και ότι είσοδο αέρα έχει το τζάκι σου.
Ετσι δημιουργείς προυποθέσεις να λαμπαδιάσουν γρήγορα τα ξύλα σου και μετά (από 5? 10? 15? 25? λεπτά) μπορείς σταδιακά να κλείσεις κλαπέ καυσαερίων και εισόδους αέρα.
Αυτά από όσο έχω καταλάβει και από όση (σχετικά μικρή) εμπειρία έχω από κάψιμο ξύλου.

Όλα τα παραπάνω αφορούσαν το γέμισμα της εστίας αφού έχεις ήδη ανάψει και δουλέψει το τζάκι σου.
Ο τρόπος για να ανάψεις αρχικά το τζάκι με απολύτως καθόλου μαύρισμα στο τζάμι είναι η ανάποδη φωτιά.
βάλε το θείο γούγκλη να σου δείξει τι ξέρει σχετικά με "upside down fire" και θα καταλάβεις τι εννοώ.
Μια φορά αν το δοκιμάσεις δεν ξαναανάβεις φωτιά με τον παραδοσιακό τρόπο.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.126 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ