Ξέρετε να χρησιμοποιείτε σωστά το τζάκι σας;

  • dmtr
  • Το Άβαταρ του/της dmtr Συντάκτης θέματος
  • Αποσυνδεμένος
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Παίζω Μπριτζ = Κρατάω το Αλσχάιμερ μακριά μου
Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #66255 από dmtr
Ανοίγω αυτό το θέμα γιατί πιστεύω ότι όλοι κάτι έχουμε να μάθουμε από τις εμπειρίες των άλλων.

Προσωπικά δεν είμαι σίγουρος ότι ξέρω 100% να το χρησιμοποιώ σωστά γιατί κάθε μέρα όλο και βελτιώνομαι.

Ξεκινώ τοποθετώντας γύρω στα 6 - 8 κομάτια μπριγκέτα των 850 γραμ. το καθένα. Δύο κάθετα στην εστία με κενό περίπου 30 εκ. από πάνω δύο οριζόντια με το ίδιο κενό και από πάνω άλλα δύο κάθετα και άλλα δύο οριζόντια. Στο κέντρο κάποιο προσάναμα και λίγο χαρτί. Άνοιγμα τέρμα ο πρωτογενής και δευτερογενής αέρας και μπουρλώτο.
Συνεχίζεται....

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #66263 από eliasger
Πολύ ωραίο θέμα άνοιξες Δημήτρη .

tzavars @ yahoo.gr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #66329 από Asteris
Μιά χούφτα φύρα (τα τρίμματα που έμειναν όταν ξεφορτώθηκαν τα ξύλα), μιά μπριγκέτα 900γρ, 2-3 μικρά ξύλα οξυάς (3-4 εκατοστά διάμετρο), 1-2 μεσαία οξυάς και ένα κυβάκι προσάναμμα. Σε 10-15 λεπτά ο εναλλάκτης βγάζει 70 βαθμούς αέρα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #66353 από ELECTRICALCHIEF
λιγο χαρτι απο αυγοθηκη
μερικα κομματακια δαδι πευκου
μερικα κλαδια ελιας και αμπελιου
δυο-τρια ποιο χοντρα κλαδια ελιας ή πουρναριου αναλογα τί υπάρχει
1 ξύλο του κιλου+ και αναμα με αναπτηρα για τζακι.
Ενιοτε χρησιμοποιω και κύβο προσαναμματος, παλιοτερα και οινοπνευμα.

Ο πρωτογεννης κλείνει στο πρωτο μισαωρο το πολύ διαδοχικα, ανάλογα την εξελιξη της φωτιας.

la nordica svezia
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by ELECTRICALCHIEF.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #66957 από house
Άναμμα με τον γερμανικο τροπο !
Στην αρχη μονο οξια , μετα σταδιακα δεντρο και οξια μαζι !
Στην αρχη ανοικτοί ολοι οι αεριδες και η πορτα , οταν παρει καλα μονο την πορτα κλεισμένη !
μεχρι να ζεσταθει καλα το τζακι , και να το δω να φωτιζεται ποιο εντονα , δεν κλεινω τον πρωτεύον αερα ! Οταν πυρώσει το μαντεμι φωτιστει το τζακι, τον αφεινω μονο 2-5 % ανοιχτο ! τον δευτερευον στο 100% ! Απο εκει και περα βλεπεις απ την φωτια που εχεις ! Αμα σκασαμε ειδη , χαμηλώνουμε και αυτο οσο θελουμε !

Παμε για υπνο ...... εδω σας θελω μαγκες !!!

Αμα το τζακι ειναι φωτισμενο , δηλαδη καραμπουμπουνισμενο , οσα ξυλα και να βαλεις μεσα θα στα φαει στο 4ωρο !
Αμα το αφησεις να ξεφωτιστει λιγακι, και βαλεις μεσα γαυρο , πουρναρι και δεντρο , τοτε μπορειται αφου κλεισεται ολους τους αεριδες , να δειτε (σχετικο) τα ξυλα σιγα σιγα να γινονται καρβουνο , χωρις καν να εχουν φωτια ! Το κακο ειναι οτι θελεται ξυλα τουλαχιστον κανα χρονο πριν ! Θελει ξερα , και οχι τα κοψαμε καλοκαιρι για να τα καψουμε 3-5 μηνες μετα !
Στα ασχημα , μετα απο 15 λεπτα με κλειστους τους αεριδες , γινεται το τζαμι πισα μαυρο ! Αλλα ειπαμε ζεστο τζακι για 6 ωρες χαλαρα . Μετα απο 6 ωρες εγω βρισκω 15 ποντους καρβουνα , και το αγριοπουρναρο σχεδον ολοκληρο καρβουνο μασιφ , στο 1/3 του αρχικου μεγεθους !

Τωρα τζακι για να κανετε χαζι ! Αφου το πειρωσουμε πολυ , δηλαδη κλειστε λιγο τα βιντιλατερ , και αφηστε να πειρωσει ! Βαζουμε μικρα ξυλα οξια , και ενα κομματι δαδι , κλεινουμε πρωτευον και μετα τοσο τον δευτερευον οσο για να βλεπουμε παφ παφ μεσα !
Δοκιμαστε και κατι ακομα , Αμα κλείσετε εντελος και τον πρωτο και τον δευτερο , αφηστε για ενα λεπτο να γεμισει καπνο και ανοιξτε αποτομα τον πρωτευον ! Το ΔΙΚΟ ΜΟΥ KANEI MPOUMMMMMM , ΕΚΤΟΝΩΝΕΙ ΤΟΝ ΚΑΠΝΟ ΜΕ ΤΟ ΜΠΑΜ ΓΥΡΩ ΑΠ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ , ΑΚΡΟΣ ΕΠΙΚΥΝΔΙΝΟ !!! 5 φορες τα καταφερα και τις 5 εχω γουρλωσει τα ματια για κανενα λεπτο ! 1 φορα το ειδε η γυναικα και με απείλησε οτ περνει τα μωρα και φευγει !

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #66980 από Gdevil
να ρωτήσω μερικά πράγματα?

dmtr, Asteris,
την μπρικέτα γιατί την βάζετε?

Επίσης Αστέρη,
Ο εναλάκτης σου (1 μέτρο αν δεν κάνω λάθος) για πόση ώρα σου βγάζει 70 βαθμούς? ΚΑι τι μοτέρ έχεις συνδέσει (εννοώ πόσα κυβικά)?

House, ή και όποιος άλλος έχει δευτερογενή καύση.
Με κλειστό τον πρωτεύοντα και ανοιχτό τον δευτερογενή αέρα έχετε συνεχόμενα και για πόση ώρα φλόγες στην οροφή?

Προκαταβολικά thx
:)


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.065 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ