Κοινότητα
Postit
Τα μέλη μας
Blog
Forum
Ανακοινώσεις
Κλείσιμο

• Σελίδα:
  • 1
  • 2

ΘΕΜΑ: Ξέρετε να χρησιμοποιείτε σωστά το τζάκι σας;

Ξέρετε να χρησιμοποιείτε σωστά το τζάκι σας; 6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #66255

• dmtr
  • Το Άβαταρ του/της dmtr
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Παίζω Μπριτζ = Κρατάω το Αλσχάιμερ μακριά μου
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες124
    • Κάρμα: 13
Ανοίγω αυτό το θέμα γιατί πιστεύω ότι όλοι κάτι έχουμε να μάθουμε από τις εμπειρίες των άλλων.

Προσωπικά δεν είμαι σίγουρος ότι ξέρω 100% να το χρησιμοποιώ σωστά γιατί κάθε μέρα όλο και βελτιώνομαι.

Ξεκινώ τοποθετώντας γύρω στα 6 - 8 κομάτια μπριγκέτα των 850 γραμ. το καθένα. Δύο κάθετα στην εστία με κενό περίπου 30 εκ. από πάνω δύο οριζόντια με το ίδιο κενό και από πάνω άλλα δύο κάθετα και άλλα δύο οριζόντια. Στο κέντρο κάποιο προσάναμα και λίγο χαρτί. Άνοιγμα τέρμα ο πρωτογενής και δευτερογενής αέρας και μπουρλώτο.
Συνεχίζεται....
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ξέρετε να χρησιμοποιείτε σωστά το τζάκι σας; 6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #66263

• eliasger
  • Το Άβαταρ του/της eliasger
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες110
    • Κάρμα: 3
Πολύ ωραίο θέμα άνοιξες Δημήτρη .
tzavars @ yahoo.gr

Ξέρετε να χρησιμοποιείτε σωστά το τζάκι σας; 6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #66329

• Asteris
  • Το Άβαταρ του/της Asteris
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Invicta Selenic 700 + heat exchanger
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες630
    • Κάρμα: 78
Μιά χούφτα φύρα (τα τρίμματα που έμειναν όταν ξεφορτώθηκαν τα ξύλα), μιά μπριγκέτα 900γρ, 2-3 μικρά ξύλα οξυάς (3-4 εκατοστά διάμετρο), 1-2 μεσαία οξυάς και ένα κυβάκι προσάναμμα. Σε 10-15 λεπτά ο εναλλάκτης βγάζει 70 βαθμούς αέρα.

Ξέρετε να χρησιμοποιείτε σωστά το τζάκι σας; 6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #66353

• ELECTRICALCHIEF
  • Το Άβαταρ του/της ELECTRICALCHIEF
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες26
    • Κάρμα: 2
λιγο χαρτι απο αυγοθηκη
μερικα κομματακια δαδι πευκου
μερικα κλαδια ελιας και αμπελιου
δυο-τρια ποιο χοντρα κλαδια ελιας ή πουρναριου αναλογα τί υπάρχει
1 ξύλο του κιλου+ και αναμα με αναπτηρα για τζακι.
Ενιοτε χρησιμοποιω και κύβο προσαναμματος, παλιοτερα και οινοπνευμα.

Ο πρωτογεννης κλείνει στο πρωτο μισαωρο το πολύ διαδοχικα, ανάλογα την εξελιξη της φωτιας.
la nordica svezia
Τελευταία διόρθωση: 6 Χρόνια 5 Μήνες πριν από ELECTRICALCHIEF.

Ξέρετε να χρησιμοποιείτε σωστά το τζάκι σας; 6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #66957

• house
  • Το Άβαταρ του/της house
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες85
    • Κάρμα: 11
Άναμμα με τον γερμανικο τροπο !
Στην αρχη μονο οξια , μετα σταδιακα δεντρο και οξια μαζι !
Στην αρχη ανοικτοί ολοι οι αεριδες και η πορτα , οταν παρει καλα μονο την πορτα κλεισμένη !
μεχρι να ζεσταθει καλα το τζακι , και να το δω να φωτιζεται ποιο εντονα , δεν κλεινω τον πρωτεύον αερα ! Οταν πυρώσει το μαντεμι φωτιστει το τζακι, τον αφεινω μονο 2-5 % ανοιχτο ! τον δευτερευον στο 100% ! Απο εκει και περα βλεπεις απ την φωτια που εχεις ! Αμα σκασαμε ειδη , χαμηλώνουμε και αυτο οσο θελουμε !

Παμε για υπνο ...... εδω σας θελω μαγκες !!!

Αμα το τζακι ειναι φωτισμενο , δηλαδη καραμπουμπουνισμενο , οσα ξυλα και να βαλεις μεσα θα στα φαει στο 4ωρο !
Αμα το αφησεις να ξεφωτιστει λιγακι, και βαλεις μεσα γαυρο , πουρναρι και δεντρο , τοτε μπορειται αφου κλεισεται ολους τους αεριδες , να δειτε (σχετικο) τα ξυλα σιγα σιγα να γινονται καρβουνο , χωρις καν να εχουν φωτια ! Το κακο ειναι οτι θελεται ξυλα τουλαχιστον κανα χρονο πριν ! Θελει ξερα , και οχι τα κοψαμε καλοκαιρι για να τα καψουμε 3-5 μηνες μετα !
Στα ασχημα , μετα απο 15 λεπτα με κλειστους τους αεριδες , γινεται το τζαμι πισα μαυρο ! Αλλα ειπαμε ζεστο τζακι για 6 ωρες χαλαρα . Μετα απο 6 ωρες εγω βρισκω 15 ποντους καρβουνα , και το αγριοπουρναρο σχεδον ολοκληρο καρβουνο μασιφ , στο 1/3 του αρχικου μεγεθους !

Τωρα τζακι για να κανετε χαζι ! Αφου το πειρωσουμε πολυ , δηλαδη κλειστε λιγο τα βιντιλατερ , και αφηστε να πειρωσει ! Βαζουμε μικρα ξυλα οξια , και ενα κομματι δαδι , κλεινουμε πρωτευον και μετα τοσο τον δευτερευον οσο για να βλεπουμε παφ παφ μεσα !
Δοκιμαστε και κατι ακομα , Αμα κλείσετε εντελος και τον πρωτο και τον δευτερο , αφηστε για ενα λεπτο να γεμισει καπνο και ανοιξτε αποτομα τον πρωτευον ! Το ΔΙΚΟ ΜΟΥ KANEI MPOUMMMMMM , ΕΚΤΟΝΩΝΕΙ ΤΟΝ ΚΑΠΝΟ ΜΕ ΤΟ ΜΠΑΜ ΓΥΡΩ ΑΠ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ , ΑΚΡΟΣ ΕΠΙΚΥΝΔΙΝΟ !!! 5 φορες τα καταφερα και τις 5 εχω γουρλωσει τα ματια για κανενα λεπτο ! 1 φορα το ειδε η γυναικα και με απείλησε οτ περνει τα μωρα και φευγει !

Ξέρετε να χρησιμοποιείτε σωστά το τζάκι σας; 6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #66980

• Gdevil
  • Το Άβαταρ του/της Gdevil
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες214
    • Κάρμα: 0
να ρωτήσω μερικά πράγματα?

dmtr, Asteris,
την μπρικέτα γιατί την βάζετε?

Επίσης Αστέρη,
Ο εναλάκτης σου (1 μέτρο αν δεν κάνω λάθος) για πόση ώρα σου βγάζει 70 βαθμούς? ΚΑι τι μοτέρ έχεις συνδέσει (εννοώ πόσα κυβικά)?

House, ή και όποιος άλλος έχει δευτερογενή καύση.
Με κλειστό τον πρωτεύοντα και ανοιχτό τον δευτερογενή αέρα έχετε συνεχόμενα και για πόση ώρα φλόγες στην οροφή?

Προκαταβολικά thx
:)

Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Ξέρετε να χρησιμοποιείτε σωστά το τζάκι σας; 6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #66990

• house
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Gdevil έγραψε:
ν

Με κλειστό τον πρωτεύοντα και ανοιχτό τον δευτερογενή αέρα έχετε συνεχόμενα και για πόση ώρα φλόγες στην οροφή?

Αναλογα τη θερμοκρασια εχει το τζακι ! Αν ζεματαει παρα πολυ και βαλεις 15 κιλα ξυλα , υπαρχει η περιπτωση να στα φουντωσει αποτομα με αποτελεσμα κατω των 2 ωρων ! με μετριο τζακι , λιγα καρβουνα , και σκληρα ξυλα , τουλαχιστον 4 ωρες ! (τερμα ανοιχτο τον δευτερευοντα , η' αλλιως αεροκουρτινα ) . Στο δικο μου τζακι κλεινει τελειως , σε αυτα που περνει αερα χωρις να κλεινει , μαλλον οι χρονοι μπορει να ειναι πολυ μικροτεροι !

Ξέρετε να χρησιμοποιείτε σωστά το τζάκι σας; 6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #67003

• Gdevil
  • Το Άβαταρ του/της Gdevil
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες214
House,
καταρχήν σε ευχαριστώ αλλά συγχώρα μου την άγνοια γαιτί θα ξαναρωτήσω μιας και μπερδεύτηκα.
4 ώρες έχεις φλόγες στον οροφή του τζακιού σου? Δλδ 4 ώρες φλόγες δευτερογενούς καύσης? Χωρίς να υπάρχουν (πολλές) φλόγες που να ξεκινούν από τα ξύλα? Και σιγά σιγά τα ξύλα γίνονται καρβουνιά? Και μετά πχ άλλες 4 έως ότου να λιώσουν και τα κάρβουνα?

Κάτι άλλο που πιθανώς έχω μπερδευτεί.
Η αεροκουρτίνα δεν είναι για να μπαίνει αέρας από το τζάμι πάνω ψηλά και να κατεβαίνει κατευθείαν κάτω ώστε να μη πιάνει μαυρίλα το τζάμι?
Αν είναι έτσι πως η αεροκουρτίνα δίνει δευτερογενή καύση? Δευτερογενής καύση δεν είναι κάτι φλόγες που δημιουργούνται πάνω από τα ξύλα όταν υπάρχουν εκεί κάτω από την κόφτρα κάτι σωλήνες με κάτι τρυπίτσες που βγάζουν ζεστό αέρα σε μικρές (σχετικά) ποσότητες ώστε να κάψουν τα καπναέρια?
Ή μήπως εννοείς πως στο δικό σου τζάκι κλείνεις και πρωτεύοντα αέρα και την αεροκουρτίνα οπότε έχεις συνεχόμενη δευτερογενή καύση για 2 με 4 ώρες (με 15 κιλά ξύλα) αναλόγως του πόσο ζεστό ήταν το τζάκι όταν τα έβαλες?

Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Ξέρετε να χρησιμοποιείτε σωστά το τζάκι σας; 6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #67134

• ELECTRICALCHIEF
  • Το Άβαταρ του/της ELECTRICALCHIEF
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες26
    • Κάρμα: 2
ο δευτερογενης ειναι η αεροκουρτινα και ειναι θερμος αερας.
Ο τριτογενης ειναι οι τρυπουλες απο πισω που αναφλεγουν τα καυσαερια.
la nordica svezia

Ξέρετε να χρησιμοποιείτε σωστά το τζάκι σας; 6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #67157

• dmtr
  • Το Άβαταρ του/της dmtr
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Gdevil έγραψε:
να ρωτήσω μερικά πράγματα?

dmtr, Asteris,
την μπρικέτα γιατί την βάζετε?

Επίσης Αστέρη,
Ο εναλάκτης σου (1 μέτρο αν δεν κάνω λάθος) για πόση ώρα σου βγάζει 70 βαθμούς? ΚΑι τι μοτέρ έχεις συνδέσει (εννοώ πόσα κυβικά)?

Προκαταβολικά thx
Εγώ την Μπριγκέτα τη βάζω γιατί κατά κύριο λόγο καίω μπριγκέτες. Μεγάλη ευκολία και οικονομία. Στην Αθήνα τα ξύλα έχουν σαν τις μπριγκέτες, οπότε κασταλαβαίνεις ;) :) Θέλει όμως και λίγο ξύλο για πολύ καλή απόδοση.

Ο Αστέρης απ' ότι ξέρω την βάζει για προσάναμα.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

The following user(s) said Thank You: Gdevil

Ξέρετε να χρησιμοποιείτε σωστά το τζάκι σας; 6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #67214

• nivosgr
  • Το Άβαταρ του/της nivosgr
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • nivosgr@yahoo.com
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες19
    • Κάρμα: 3
Ερωτηση: Εμενα ο πρωτογενής ειναι στο συρταρι της σταχτης (Φανταζομαι...)
Δευτερογενής η αεροκουρτίνα
ΤΟ κλαπε πως πρεπει να το δουλευω;

Εγω βαζω μερικα κουκουναρια, απο πανω μια μπρικετα κομμενη σε κομματια, αλλες δυο ολοκληρες και μερικα ξυλα σχετικα λεπτα.

Ξεκινάω με το συρταρι της σταχτης αρκετα ανοιχτο, λιγο ανοιχτη την πόρτα και ανοιχτο το κλαπέ.
Αυτο για κανα δεκαλεπτο.

Μετα κλεινω την πορτα, κλεινω και το συρταρι αφηνοντας μισο ποντο για να παιρνει αερα και κλαπε ανοιχτο.

Μετα απο κανα τεταρτο κλεινω το κλαπε στη μεση

Στα τρια τεταρτα με μια ωρα -αναλογα τη φωτια- κλεινω τελειως το κλαπε της καμιναδας.

Καλα το παω;

Αυτό το συνημμένο είναι κρυμμένο για τους επισκέπτες. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να το δείτε.
Τελευταία διόρθωση: 6 Χρόνια 5 Μήνες πριν από nivosgr.

Ξέρετε να χρησιμοποιείτε σωστά το τζάκι σας; 6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #67219

• makisr
  • Το Άβαταρ του/της makisr
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Θερμοζελ Κασέτα-80 και Pellet TSP11 Fiamma
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες2
καλά ε, μόνο εγώ δήλαδή είμαι ο άσχετος που τα χω όλα ανοιχτά; πρωτογενής (συρταράκι), δευτερογενής (αεροκουρτίνα), τριτογενής (ο πάνω με τις τρυπούλες) όλα τέρμα λέμε...

Ξέρετε να χρησιμοποιείτε σωστά το τζάκι σας; 6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #67230

• dmtr
  • Το Άβαταρ του/της dmtr
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
nivosgr έγραψε:
Ερωτηση: Εμενα ο πρωτογενής ειναι στο συρταρι της σταχτης (Φανταζομαι...)
Δευτερογενής η αεροκουρτίνα
ΤΟ κλαπε πως πρεπει να το δουλευω;

Εγω βαζω μερικα κουκουναρια, απο πανω μια μπρικετα κομμενη σε κομματια, αλλες δυο ολοκληρες και μερικα ξυλα σχετικα λεπτα.

Ξεκινάω με το συρταρι της σταχτης αρκετα ανοιχτο, λιγο ανοιχτη την πόρτα και ανοιχτο το κλαπέ.
Αυτο για κανα δεκαλεπτο.

Μετα κλεινω την πορτα, κλεινω και το συρταρι αφηνοντας μισο ποντο για να παιρνει αερα και κλαπε ανοιχτο.

Μετα απο κανα τεταρτο κλεινω το κλαπε στη μεση

Στα τρια τεταρτα με μια ωρα -αναλογα τη φωτια- κλεινω τελειως το κλαπε της καμιναδας.

Καλα το παω;

Για το κλαπέ δεν ξέρω γιατί το δικό μου δεν έχει, αλλά κατά τα άλλα μια χαρά το πας.

Τελευταία διόρθωση: 6 Χρόνια 5 Μήνες πριν από dmtr.

Ξέρετε να χρησιμοποιείτε σωστά το τζάκι σας; 6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #67338

• dmtr
  • Το Άβαταρ του/της dmtr
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Αφού ανάψει για τα καλά το τζάκι και κάνει το πρώτο κάρβουνο, κλείνω τον πρωτογενή και μειώνω το δευτερογενή αέρα ανάλογα πόσο το θέλω. Στο τέλος της μέρας, όταν πέσει η φλόγα, κλείνω τελείως και τον δευτερογενή αέρα, και μετά τον ανοίγω κάτι πολύ λίγο, ίσα-ίσα για να μη μου μαυρίσει το τζάμι. Έτσι κρατάει τα κάρβουνα πολλές περισσότερες ώρες αποδίδοντας θερμοκρασία στο χώρο.

Ξέρετε να χρησιμοποιείτε σωστά το τζάκι σας; 6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #67460

• house
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Gdevil έγραψε:
House,

Ή μήπως εννοείς πως στο δικό σου τζάκι κλείνεις και πρωτεύοντα αέρα και την αεροκουρτίνα οπότε έχεις συνεχόμενη δευτερογενή καύση για 2 με 4 ώρες (με 15 κιλά ξύλα) αναλόγως του πόσο ζεστό ήταν το τζάκι όταν τα έβαλες?

Ναι αυτο εννοώ , οτι στο δικο μου κλείνει τελειως ο πρώτος και η αεροκουρτινα , και μενουν ανοιχτές οι τρυπες στην πλατη ! Ναι το πετυχαίνω σχεδον καθε μερα , βαζω ξυλα στις 12 το βραδυ , και στις 6 το πρωι βρισκω 15 ποντους καρβουνα (το τζακι ζεματαει ακομα), τα ξυλα πριν καουν ολα μαζι ηταν περιπου 35 ποντους υψος , 50 πλατος .
Ασχετο αλλα τα καπναερια αν ακουμπισουν πανω στην κοφτρα αναφλεγονται μαζι με τον αερα που μπαινει απ τις τρυπες ! Αν ειναι μουσκεμα τα ξυλα (30%-40%) θα δειτε να την φυσαει και οχι να τα αναφλεγει !

ΥΣ . Χτες ειπα , να αφησω την αεροκουρτινα στο 50 % και να κλεισω τον πρωτο , και αντη για τις 6 , σηκώθηκα στις 4 . Βεβαια δεν ειχα βαλει πουρναρι , αλλα 2 κορμους δεντρο 25 διαμετρο , 50 πλατος και κατι ψηλα οξια ! Δυστηχος δεν μαυρισε το τζαμι , αλλα συκωθηκα 2 ωρες νωρίτερα .
The following user(s) said Thank You: Gdevil
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.281 δευτερόλεπτα