Ξέρετε να χρησιμοποιείτε σωστά το τζάκι σας;

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #66990 από house

Gdevil έγραψε: ν

House, ή και όποιος άλλος έχει δευτερογενή καύση.
Με κλειστό τον πρωτεύοντα και ανοιχτό τον δευτερογενή αέρα έχετε συνεχόμενα και για πόση ώρα φλόγες στην οροφή?

:)


Αναλογα τη θερμοκρασια εχει το τζακι ! Αν ζεματαει παρα πολυ και βαλεις 15 κιλα ξυλα , υπαρχει η περιπτωση να στα φουντωσει αποτομα με αποτελεσμα κατω των 2 ωρων ! με μετριο τζακι , λιγα καρβουνα , και σκληρα ξυλα , τουλαχιστον 4 ωρες ! (τερμα ανοιχτο τον δευτερευοντα , η' αλλιως αεροκουρτινα ) . Στο δικο μου τζακι κλεινει τελειως , σε αυτα που περνει αερα χωρις να κλεινει , μαλλον οι χρονοι μπορει να ειναι πολυ μικροτεροι !

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #67003 από Gdevil
House,
καταρχήν σε ευχαριστώ αλλά συγχώρα μου την άγνοια γαιτί θα ξαναρωτήσω μιας και μπερδεύτηκα.
4 ώρες έχεις φλόγες στον οροφή του τζακιού σου? Δλδ 4 ώρες φλόγες δευτερογενούς καύσης? Χωρίς να υπάρχουν (πολλές) φλόγες που να ξεκινούν από τα ξύλα? Και σιγά σιγά τα ξύλα γίνονται καρβουνιά? Και μετά πχ άλλες 4 έως ότου να λιώσουν και τα κάρβουνα?

Κάτι άλλο που πιθανώς έχω μπερδευτεί.
Η αεροκουρτίνα δεν είναι για να μπαίνει αέρας από το τζάμι πάνω ψηλά και να κατεβαίνει κατευθείαν κάτω ώστε να μη πιάνει μαυρίλα το τζάμι?
Αν είναι έτσι πως η αεροκουρτίνα δίνει δευτερογενή καύση? Δευτερογενής καύση δεν είναι κάτι φλόγες που δημιουργούνται πάνω από τα ξύλα όταν υπάρχουν εκεί κάτω από την κόφτρα κάτι σωλήνες με κάτι τρυπίτσες που βγάζουν ζεστό αέρα σε μικρές (σχετικά) ποσότητες ώστε να κάψουν τα καπναέρια?
Ή μήπως εννοείς πως στο δικό σου τζάκι κλείνεις και πρωτεύοντα αέρα και την αεροκουρτίνα οπότε έχεις συνεχόμενη δευτερογενή καύση για 2 με 4 ώρες (με 15 κιλά ξύλα) αναλόγως του πόσο ζεστό ήταν το τζάκι όταν τα έβαλες?


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #67134 από ELECTRICALCHIEF
ο δευτερογενης ειναι η αεροκουρτινα και ειναι θερμος αερας.
Ο τριτογενης ειναι οι τρυπουλες απο πισω που αναφλεγουν τα καυσαερια.

la nordica svezia

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • dmtr
  • Το Άβαταρ του/της dmtr Συντάκτης θέματος
  • Αποσυνδεμένος
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Παίζω Μπριτζ = Κρατάω το Αλσχάιμερ μακριά μου
Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #67157 από dmtr

Gdevil έγραψε: να ρωτήσω μερικά πράγματα?

dmtr, Asteris,
την μπρικέτα γιατί την βάζετε?

Επίσης Αστέρη,
Ο εναλάκτης σου (1 μέτρο αν δεν κάνω λάθος) για πόση ώρα σου βγάζει 70 βαθμούς? ΚΑι τι μοτέρ έχεις συνδέσει (εννοώ πόσα κυβικά)?

House, ή και όποιος άλλος έχει δευτερογενή καύση.
Με κλειστό τον πρωτεύοντα και ανοιχτό τον δευτερογενή αέρα έχετε συνεχόμενα και για πόση ώρα φλόγες στην οροφή?

Προκαταβολικά thx
:)

Εγώ την Μπριγκέτα τη βάζω γιατί κατά κύριο λόγο καίω μπριγκέτες. Μεγάλη ευκολία και οικονομία. Στην Αθήνα τα ξύλα έχουν σαν τις μπριγκέτες, οπότε κασταλαβαίνεις ;) :) Θέλει όμως και λίγο ξύλο για πολύ καλή απόδοση.

Ο Αστέρης απ' ότι ξέρω την βάζει για προσάναμα.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Gdevil

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #67214 από nivosgr
Ερωτηση: Εμενα ο πρωτογενής ειναι στο συρταρι της σταχτης (Φανταζομαι...)
Δευτερογενής η αεροκουρτίνα
ΤΟ κλαπε πως πρεπει να το δουλευω;

Εγω βαζω μερικα κουκουναρια, απο πανω μια μπρικετα κομμενη σε κομματια, αλλες δυο ολοκληρες και μερικα ξυλα σχετικα λεπτα.

Ξεκινάω με το συρταρι της σταχτης αρκετα ανοιχτο, λιγο ανοιχτη την πόρτα και ανοιχτο το κλαπέ.
Αυτο για κανα δεκαλεπτο.

Μετα κλεινω την πορτα, κλεινω και το συρταρι αφηνοντας μισο ποντο για να παιρνει αερα και κλαπε ανοιχτο.

Μετα απο κανα τεταρτο κλεινω το κλαπε στη μεση

Στα τρια τεταρτα με μια ωρα -αναλογα τη φωτια- κλεινω τελειως το κλαπε της καμιναδας.

Καλα το παω;



Συνημμένο αρχείο:

Όνομα Αρχείου: lorca-f.pdf
Μέγεθος αρχείου:247 KB
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by nivosgr.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #67219 από makisr
καλά ε, μόνο εγώ δήλαδή είμαι ο άσχετος που τα χω όλα ανοιχτά; πρωτογενής (συρταράκι), δευτερογενής (αεροκουρτίνα), τριτογενής (ο πάνω με τις τρυπούλες) όλα τέρμα λέμε...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ