Ξέρετε να χρησιμοποιείτε σωστά το τζάκι σας;

  • dmtr
  • Το Άβαταρ του/της dmtr Συντάκτης θέματος
  • Αποσυνδεμένος
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Παίζω Μπριτζ = Κρατάω το Αλσχάιμερ μακριά μου
Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #67230 από dmtr

nivosgr έγραψε: Ερωτηση: Εμενα ο πρωτογενής ειναι στο συρταρι της σταχτης (Φανταζομαι...)
Δευτερογενής η αεροκουρτίνα
ΤΟ κλαπε πως πρεπει να το δουλευω;

Εγω βαζω μερικα κουκουναρια, απο πανω μια μπρικετα κομμενη σε κομματια, αλλες δυο ολοκληρες και μερικα ξυλα σχετικα λεπτα.

Ξεκινάω με το συρταρι της σταχτης αρκετα ανοιχτο, λιγο ανοιχτη την πόρτα και ανοιχτο το κλαπέ.
Αυτο για κανα δεκαλεπτο.

Μετα κλεινω την πορτα, κλεινω και το συρταρι αφηνοντας μισο ποντο για να παιρνει αερα και κλαπε ανοιχτο.

Μετα απο κανα τεταρτο κλεινω το κλαπε στη μεση

Στα τρια τεταρτα με μια ωρα -αναλογα τη φωτια- κλεινω τελειως το κλαπε της καμιναδας.

Καλα το παω;


Για το κλαπέ δεν ξέρω γιατί το δικό μου δεν έχει, αλλά κατά τα άλλα μια χαρά το πας.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by dmtr.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • dmtr
  • Το Άβαταρ του/της dmtr Συντάκτης θέματος
  • Αποσυνδεμένος
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Παίζω Μπριτζ = Κρατάω το Αλσχάιμερ μακριά μου
Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #67338 από dmtr
Αφού ανάψει για τα καλά το τζάκι και κάνει το πρώτο κάρβουνο, κλείνω τον πρωτογενή και μειώνω το δευτερογενή αέρα ανάλογα πόσο το θέλω. Στο τέλος της μέρας, όταν πέσει η φλόγα, κλείνω τελείως και τον δευτερογενή αέρα, και μετά τον ανοίγω κάτι πολύ λίγο, ίσα-ίσα για να μη μου μαυρίσει το τζάμι. Έτσι κρατάει τα κάρβουνα πολλές περισσότερες ώρες αποδίδοντας θερμοκρασία στο χώρο.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #67460 από house

Gdevil έγραψε: House,

Ή μήπως εννοείς πως στο δικό σου τζάκι κλείνεις και πρωτεύοντα αέρα και την αεροκουρτίνα οπότε έχεις συνεχόμενη δευτερογενή καύση για 2 με 4 ώρες (με 15 κιλά ξύλα) αναλόγως του πόσο ζεστό ήταν το τζάκι όταν τα έβαλες?


Ναι αυτο εννοώ , οτι στο δικο μου κλείνει τελειως ο πρώτος και η αεροκουρτινα , και μενουν ανοιχτές οι τρυπες στην πλατη ! Ναι το πετυχαίνω σχεδον καθε μερα , βαζω ξυλα στις 12 το βραδυ , και στις 6 το πρωι βρισκω 15 ποντους καρβουνα (το τζακι ζεματαει ακομα), τα ξυλα πριν καουν ολα μαζι ηταν περιπου 35 ποντους υψος , 50 πλατος .
Ασχετο αλλα τα καπναερια αν ακουμπισουν πανω στην κοφτρα αναφλεγονται μαζι με τον αερα που μπαινει απ τις τρυπες ! Αν ειναι μουσκεμα τα ξυλα (30%-40%) θα δειτε να την φυσαει και οχι να τα αναφλεγει !

ΥΣ . Χτες ειπα , να αφησω την αεροκουρτινα στο 50 % και να κλεισω τον πρωτο , και αντη για τις 6 , σηκώθηκα στις 4 . Βεβαια δεν ειχα βαλει πουρναρι , αλλα 2 κορμους δεντρο 25 διαμετρο , 50 πλατος και κατι ψηλα οξια ! Δυστηχος δεν μαυρισε το τζαμι , αλλα συκωθηκα 2 ωρες νωρίτερα .
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Gdevil

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #67489 από Stavrax

house έγραψε:

Gdevil έγραψε: House,

Ή μήπως εννοείς πως στο δικό σου τζάκι κλείνεις και πρωτεύοντα αέρα και την αεροκουρτίνα οπότε έχεις συνεχόμενη δευτερογενή καύση για 2 με 4 ώρες (με 15 κιλά ξύλα) αναλόγως του πόσο ζεστό ήταν το τζάκι όταν τα έβαλες?


Ναι αυτο εννοώ , οτι στο δικο μου κλείνει τελειως ο πρώτος και η αεροκουρτινα , και μενουν ανοιχτές οι τρυπες στην πλατη ! Ναι το πετυχαίνω σχεδον καθε μερα , βαζω ξυλα στις 12 το βραδυ , και στις 6 το πρωι βρισκω 15 ποντους καρβουνα (το τζακι ζεματαει ακομα), τα ξυλα πριν καουν ολα μαζι ηταν περιπου 35 ποντους υψος , 50 πλατος .
Ασχετο αλλα τα καπναερια αν ακουμπισουν πανω στην κοφτρα αναφλεγονται μαζι με τον αερα που μπαινει απ τις τρυπες ! Αν ειναι μουσκεμα τα ξυλα (30%-40%) θα δειτε να την φυσαει και οχι να τα αναφλεγει !

ΥΣ . Χτες ειπα , να αφησω την αεροκουρτινα στο 50 % και να κλεισω τον πρωτο , και αντη για τις 6 , σηκώθηκα στις 4 . Βεβαια δεν ειχα βαλει πουρναρι , αλλα 2 κορμους δεντρο 25 διαμετρο , 50 πλατος και κατι ψηλα οξια ! Δυστηχος δεν μαυρισε το τζαμι , αλλα συκωθηκα 2 ωρες νωρίτερα .

Φίλε Χαουζ ανιχνευτή μονοξειδίου και καπνού δεν θυμάμαι αν το έχεις αναφέρει, αλλά ελπίζω να έχεις.
Μα καλά, κάθε βράδυ με αναμενη φωτιά κοιμάστε?
Ποσό πέφτει η θερμοκρασία στο σπίτι σου αν την έβγαζες με σβηστό το τζάκι τη νύχτα?


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #67505 από house
Εχω , αλλα εχω μπερδευτει , να το βαλω στον πανω οροφο , η΄διπλα κατω απ το τζακι !
Ειναι ελαφριτερο απ τον αερα δεν θυμαμε , παει κατω πανω ???

Παω για υπνο στις 12 με 23,5 - 24 και αν το αφησω χωρις ξυλα , θα πεσει το πρωι μεχρι 19 !
Εγω στους 20,5 κρυώνω , μα το θεο , ασε που εχω και 2 μωρα , ενα 2,5(girl) και ενα 3 μηνων|(boy) ! (Εσυ εχεις μονο κοριτσια να φανταστω ;) )

ΖΗΤΩ Η ΖΕΣΤΗ πρωτη φορα μετα απο 32 χρονια (απ τα περυσι) εχω χορτασει ζεστη για ολο το χειμωνα με ενα χιλιαρικο ! ( Το μωρο το μεγαλο ουτε μύξα)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #67862 από Stavrax
@House
Το ιδανικό θα ήταν να έβαζες έναν CO σε κάθε όροφο, αν έχεις μόνο έναν βάλτον σε ύψος ματιού στον διάδρομο μεταξύ των Υ/Δ. Ο καπνού αν είναι χωριστός βάλτον σχετικά κοντά στο τζάκι, αλλά σε σημείο που να μπορείς να τον ακούσεις όταν κοιμάστε. Αχρείαστα να΄ναι τα ρημάδια, αλλά ποτέ δεν ξέρεις.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ