LaΝordica 800 Angolo: τοποθέτηση

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57161 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα LaΝordica 800 Angolo: τοποθέτηση

john tsik έγραψε: εαν κ ο μαστορας (που συνεργαζεται με το μαγαζι που αγορασα) επιμενει οτι καλυτερα να ντυθει ο θερμοθαλαμος(ο πετροβαμβακας θα εμποδισει την ζεστη να παει στο αλουμινιο κ ετσι δεν θα μυρισει η κολλα που ειναι κολλημενο!!)


Διάβασε λίγο τα παρακάτω και θα καταλάβεις γιατί θεωρώ λανθασμένο το σκεπτικό του κατά την άποψή μου και στη συνέχεια κρίνεις, συγκρίνεις και επιλέγεις:

Εντάξει... θέλει το αλουμίνιο να μην είναι κοντά στη ζέστη, για να μη μυρίσει η κόλλα.
Μήπως ξεχνάει ότι όλος ο πετροβάμβακας είναι ίνες ενωμένες με κόλλα - συνδετική ρητίνη?
Αυτή την κόλλα δεν τη φοβάται μη μυρίσει?
Στους 200oC οι συνδετικές ρητίνες καίγονται και μυρίζει ο πετροβάμβακας.
Επίσης, γιατί να βάλει πετροβάμβακα με αλουμίνιο και όχι απλό?
Είπαμε, το αλουμίνιο αντανακλά θερμότητα.
Αν κοιτάζει προς τα έξω, δεν έχει λόγο ύπαρξης, άρα γιατί δε βάζει απλό πετροβάμβακα?
Σε τι θα ωφελήσει το αλουμίνιο αν το βάλει έτσι?
Κατάλαβες το σκεπτικό μου?

Επίσης, γιατί ντε και καλά να ντύσει το θερμοθάλαμο?
Τι θα πετύχει, που θα το έχανε αν μόνωνε περιμετρικά τα δομικά στοιχεία?
Σου έγραψα ήδη κάποια πράγματα, αλλά εφόσον πλέον είδαμε ότι ο κατασκευαστής ΑΠΑΙΤΕΙ απόσταση τουλάχιστο 6cm, ε τι να πω, αν ο τζακάς ξέρει καλύτερα και από τον κατασκευαστή, πάω πάσο...

john tsik έγραψε: ποσες εξωτερικες παροχες αερα πρεπει να ανοιχθουν???μια για το βεντιλατερ-μια ελευθερη-κ μια για μια εισοδο φ100 που εχει απο κατω το τζακι για την αεροκουρτινα!!(ετσι λεει ο μαστορας!!)


Στο manual βλέπω 2 εξωτερικές: μία 150cm2 για παροχή αέρα θέρμανσης στο βεντιλατέρ και άλλη μία επίσης 150cm2 για παροχή αέρα καύσης (ισοδυναμούν με Φ140 περίπου).

Επίσης θα πρέπει να ανοιχτούν εσωτερικά και 2 περσίδες στην πρόσοψη του τζακιού, για εξαερισμό της εστίας(φυσική ροή):

Μία κάτω στα 750cm2 (πχ 30x25) και μια πάνω στα 1000cm2 (πχ 40x25).

Τις διαστάσεις τις επιλέγεις εσύ, το εμβαδό είναι αυτό που ενδιαφέρει.

Και μετά ότι δώσεις επιπλέον σε έξοδο από το βεντιλατέρ, για τη βεβιασμένη ροή.

Και η πάνω να έχει απόσταση μέχρι 20cm από το ταβάνι, όχι περισσότερο.


john tsik έγραψε: επισεις με την καμιναδα λεει χτιστει αλλα με απλη ανοξειδωτη εσωτερικα


Το αδιαπραγμάτευτο είναι ότι η καμινάδα θα είναι υποχρεωτικά από ίνοξ ευθείας ραφής.
Όχι γαλβανιζέ, όχι ελικοειδούς ραφής.

Το ιδανικό θα ήταν μονωμένη διπλού τοιχώματος. Είναι λίγο ακριβή, να ξέρεις.

Αν δε γίνεται, μπορείς να βάλεις την ίνοξ μέσα στη χτιστή. Απλά σφραγίζεις τα κενά που δημιουργούνται μεταξύ των 2 καμινάδων τέρμα κάτω και τέρμα πάνω, ώστε να μη σου διαφεύγει θερμότητα από το μεταξύ τους κενό.


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57165 από jimopoulos
Απαντήθηκε από jimopoulos στο θέμα LaΝordica 800 Angolo: τοποθέτηση

GT έγραψε:

john tsik έγραψε: εαν κ ο μαστορας (που συνεργαζεται με το μαγαζι που αγορασα) επιμενει οτι καλυτερα να ντυθει ο θερμοθαλαμος(ο πετροβαμβακας θα εμποδισει την ζεστη να παει στο αλουμινιο κ ετσι δεν θα μυρισει η κολλα που ειναι κολλημενο!!)


Διάβασε λίγο τα παρακάτω και θα καταλάβεις γιατί θεωρώ λανθασμένο το σκεπτικό του κατά την άποψή μου και στη συνέχεια κρίνεις, συγκρίνεις και επιλέγεις:

Εντάξει... θέλει το αλουμίνιο να μην είναι κοντά στη ζέστη, για να μη μυρίσει η κόλλα.
Μήπως ξεχνάει ότι όλος ο πετροβάμβακας είναι ίνες ενωμένες με κόλλα - συνδετική ρητίνη?
Αυτή την κόλλα δεν τη φοβάται μη μυρίσει?
Στους 200oC οι συνδετικές ρητίνες καίγονται και μυρίζει ο πετροβάμβακας.
Επίσης, γιατί να βάλει πετροβάμβακα με αλουμίνιο και όχι απλό?
Είπαμε, το αλουμίνιο αντανακλά θερμότητα.
Αν κοιτάζει προς τα έξω, δεν έχει λόγο ύπαρξης, άρα γιατί δε βάζει απλό πετροβάμβακα?
Σε τι θα ωφελήσει το αλουμίνιο αν το βάλει έτσι?
Κατάλαβες το σκεπτικό μου?

Επίσης, γιατί ντε και καλά να ντύσει το θερμοθάλαμο?
Τι θα πετύχει, που θα το έχανε αν μόνωνε περιμετρικά τα δομικά στοιχεία?
Σου έγραψα ήδη κάποια πράγματα, αλλά εφόσον πλέον είδαμε ότι ο κατασκευαστής ΑΠΑΙΤΕΙ απόσταση τουλάχιστο 6cm, ε τι να πω, αν ο τζακάς ξέρει καλύτερα και από τον κατασκευαστή, πάω πάσο...

john tsik έγραψε: ποσες εξωτερικες παροχες αερα πρεπει να ανοιχθουν???μια για το βεντιλατερ-μια ελευθερη-κ μια για μια εισοδο φ100 που εχει απο κατω το τζακι για την αεροκουρτινα!!(ετσι λεει ο μαστορας!!)


Στο manual βλέπω 2 εξωτερικές: μία 150cm2 για παροχή αέρα θέρμανσης στο βεντιλατέρ και άλλη μία επίσης 150cm2 για παροχή αέρα καύσης (ισοδυναμούν με Φ140 περίπου).

Επίσης θα πρέπει να ανοιχτούν εσωτερικά και 2 περσίδες στην πρόσοψη του τζακιού, για εξαερισμό της εστίας(φυσική ροή):

Μία κάτω στα 750cm2 (πχ 30x25) και μια πάνω στα 1000cm2 (πχ 40x25).

Τις διαστάσεις τις επιλέγεις εσύ, το εμβαδό είναι αυτό που ενδιαφέρει.

Και μετά ότι δώσεις επιπλέον σε έξοδο από το βεντιλατέρ, για τη βεβιασμένη ροή.

Και η πάνω να έχει απόσταση μέχρι 20cm από το ταβάνι, όχι περισσότερο.


john tsik έγραψε: επισεις με την καμιναδα λεει χτιστει αλλα με απλη ανοξειδωτη εσωτερικα


Το αδιαπραγμάτευτο είναι ότι η καμινάδα θα είναι υποχρεωτικά από ίνοξ ευθείας ραφής.
Όχι γαλβανιζέ, όχι ελικοειδούς ραφής.

Το ιδανικό θα ήταν μονωμένη διπλού τοιχώματος. Είναι λίγο ακριβή, να ξέρεις.

Αν δε γίνεται, μπορείς να βάλεις την ίνοξ μέσα στη χτιστή. Απλά σφραγίζεις τα κενά που δημιουργούνται μεταξύ των 2 καμινάδων τέρμα κάτω και τέρμα πάνω, ώστε να μη σου διαφεύγει θερμότητα από το μεταξύ τους κενό.

επεμβαση σαν αμμεσα ενδιαφερομενος..η συγκεκριμενη εστια δεν φτανει με τιποτα πανω απο 120 βαθμους στη φουσκα,οσο μπουμπουνισμα και να φαει(θα τοποθετησω κυριακη την600 τοντο εχει ακριβως το ιδιο μανουαλ)ο gt εχει δικιο συμφωνω για μεγα λαθος την καλυψη με κεραμοβαμβακα,ο δικος μου αντιπροσωπος δεν ανεφεραι κατι τετοιοκαι μ εχει ζαλισει οτι δεν εχει χασει κανενα σεμιναριο της la nordica
B) B) B) την μονη αντιπαραθεση που εχουμε ειναι στο παχος της καμιναδας (0.4μμ αντι 1μμ του μανουαλ)
και δεν θελει να βαλει πετροβαμβακα στο κατω μερος αναμεσα απο τις δυο καμιναδες να τις σφραγισει και το δικαιολογει,μηπως τον καψει..
σαν αντιπροταση εχει< κενο το κατω μερος, απο κατω απο το ταβανι πετροβαμβακα,πιο κατω γυψοσανιδα αποσταση μισο εκ. απο την νεα καμιναδα και κλεισιμο με μαγγανεζα..
εδω εχω τις αμφιβολιες μου :dry:να του πω να βαλει κεραμοβαμβακα,αναμεσα στις2 καμιναδες μηπως μου φερει κανενα φτηνιαρη πετροβαμβακα και καει οντως?

la nordica 600 tondo
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by jimopoulos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57261 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα LaΝordica 800 Angolo: τοποθέτηση
@ jimopoulos

Το είδα το 1mm στο manual, αλλά προσωπικά δεν έχω δει inox πάνω από 0,6mm να σου πω την αλήθεια.

Αυτό που λέει για τον πετροβάμβακα δεν είναι λάθος.
Αν στο σημείο εκείνο η καμινάδα πιάσει μεγάλη θερμοκρασία, ο πετροβάμβακας θα καεί και θα μυρίσει.
Το θέμα είναι στις πόσες φορές θα πάψει να μυρίζει.
Εναλλακτικά μπορεί να βάλει κεραμοβάμβακα, ακόμα πιο καλά.

Και αυτό που σου είπε μια χαρά μου ακούγεται, αν το κατάλαβα καλά.
Το ζήτημα είναι να μη διαφεύγει ζεστός αέρας μεταξύ των 2 καμινάδων.
Αν λοιπόν πετύχει έτσι τη σφράγιση, δεν υπάρχει λόγος να το αρνηθείς.


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57275 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα LaΝordica 800 Angolo: τοποθέτηση
το οτι το λεει η extraflame δεν σημαινει οτι υπαρχει στην Ελλαδα :)

εναλλακτικα γινονται και κατασκευες με το αναλογο κοστοΣ

οπως δεν θα βρεις και επισμαλτωμενη στα 2 χιλ ...
εχει να κανει με τον χρονο ζωης της λαμαρινας που ετσι κι αλλιως ειναι μεγαλος


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57798 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα LaΝordica 800 Angolo: τοποθέτηση
@ jk

Έχεις νέο θέμα για τις απορίες σου. :)


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61100 από john tsik
Απαντήθηκε από john tsik στο θέμα LaΝordica 800 Angolo: τοποθέτηση
jimopoylos θα μπορουσες να μου γραψεις καποια στοιχεια επικοινωνιας του αντιπροσωπου σου,που θελω κατι πληροφοριες ??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ