LaΝordica 800 Angolo: τοποθέτηση

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56916 από john tsik
Απαντήθηκε από john tsik στο θέμα LaΝordica 800 Angolo: τοποθέτηση
το manual κ ο κατασκευαστης δεν γραφουν τιποτα για κατι τετοιο!κολλητο στην λαμαρινα θα μπει.αν τοποθετηθει οπως λες το μαλλιαρο του πετροβαμβακα δεν θα βρισκεται αναμεσα θερμοθαλαμου κ γυψοσανιδας που θα κυκλοφορει αερας που βγαινει απο την περσιδα εκτονωσης?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56971 από jk
Απαντήθηκε από jk στο θέμα LaΝordica 800 Angolo: τοποθέτηση
Για την τοποθέτηση στον τοίχο και στη γυψοσανίδα το μαλλιαρό θα είναι κολλημένο στον τοιχο και στη γυψοσανίδα και το αλουμίνιο θα βλέπει εσωτερικά τη φούσκα και τη λαμαρίνα εξωτερικά του τζακιού σου .Πολλοί τζακάδες το κάνουν κι έτσι .Πάντως ο δικός μου είναι για κλωτσιές.Χωρίς μόνωση η λαμαρίνα .Ο αντιπρόσωπος μου είπε θα βάλει κεραμοβάμβακα περιμετρικά της λαμαρίνας.Και ρωτάω:Οι ίνες του κεραμοβάμβακα θα απορροφούνται από το βεντιλατέρ που είναι κάτω από τη λαμαρίνα(θερμοθάλαμο);

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57040 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα LaΝordica 800 Angolo: τοποθέτηση

john tsik έγραψε: το manual κ ο κατασκευαστης δεν γραφουν τιποτα για κατι τετοιο!κολλητο στην λαμαρινα θα μπει.αν τοποθετηθει οπως λες το μαλλιαρο του πετροβαμβακα δεν θα βρισκεται αναμεσα θερμοθαλαμου κ γυψοσανιδας που θα κυκλοφορει αερας που βγαινει απο την περσιδα εκτονωσης?


Η εστία σου είναι μονομπλόκο.
Δηλαδή είναι πλήρης, έτοιμη. Στήνεις, βάζεις καμινάδα, κάνεις επένδυση και τέλος.
Δε μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο να ντυθεί εφαρμοστά η εστία με μόνωση αντί να καλυφθούν οι επιφάνειες περιμετρικά.
Δε νομίζω ότι η εστία και ο θερμοθάλαμός της, έχουν ανάγκη το τύλιγμα για να αποδώσουν.
Η μόνωση θα μπει για να προστατευθούν τα δομικά στοιχεία περιμετρικά, αλλά και να μην έχουμε απώλειες ζεσταίνοντας τα ντουβάρια, έστω και λίγο.
Η λογική μου λοιπόν, μου υπαγορεύει επένδυση των περιμετρικών επιφανειών με πετροβάμβακα και όχι τύλιγμα της εστίας και του θερμοθαλάμου. Και ακολουθώντας αυτή τη μέθοδο, αποφεύγεις και την επαφή του αέρα με τον πετροβάμβακα.

Συζήτησέ το καλύτερα με τον αντιπρόσωπο να δεις τι θα σου πει. Και ρώτα τον να σου δικαιολογήσει το γιατί.


Ακόμα στα πετρέλαια...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": john tsik

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57050 από thodoris00
Απαντήθηκε από thodoris00 στο θέμα LaΝordica 800 Angolo: τοποθέτηση

john tsik έγραψε: το manual κ ο κατασκευαστης δεν γραφουν τιποτα για κατι τετοιο!κολλητο στην λαμαρινα θα μπει.αν τοποθετηθει οπως λες το μαλλιαρο του πετροβαμβακα δεν θα βρισκεται αναμεσα θερμοθαλαμου κ γυψοσανιδας που θα κυκλοφορει αερας που βγαινει απο την περσιδα εκτονωσης?


Το manual αναφέρει ξεκάθαρα ότι θέλει απόσταση τουλάχιστον 6cm απο τον τοίχο-μόνωση....

Για δες λίγο το ελληνικό manual που πιστεύω ότι είναι κατατοπιστικό αρκετά...

www.lanordica-extraflame.com/public/Alle...I_400-500-800_GR.pdf
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GT, john tsik

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57071 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα LaΝordica 800 Angolo: τοποθέτηση

thodoris00 έγραψε:

john tsik έγραψε: το manual κ ο κατασκευαστης δεν γραφουν τιποτα για κατι τετοιο!κολλητο στην λαμαρινα θα μπει.αν τοποθετηθει οπως λες το μαλλιαρο του πετροβαμβακα δεν θα βρισκεται αναμεσα θερμοθαλαμου κ γυψοσανιδας που θα κυκλοφορει αερας που βγαινει απο την περσιδα εκτονωσης?


Το manual αναφέρει ξεκάθαρα ότι θέλει απόσταση τουλάχιστον 6cm απο τον τοίχο-μόνωση....

Για δες λίγο το ελληνικό manual που πιστεύω ότι είναι κατατοπιστικό αρκετά...

www.lanordica-extraflame.com/public/Alle...I_400-500-800_GR.pdf


Καλώς το Θοδωρή, που ξεπρόβαλε ως από μηχανής Θεός!
Σ' ευχαριστώ για το manual!

Οπότε john tsik, μετά και από την παρέμβαση του Θοδωρή, νομίζω μένεις σε όσα σου είπα και επιπλέον διευκρινίζεται ότι αφήνεις και 6cm απόσταση μεταξύ μόνωσης και εστίας.


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57151 από john tsik
Απαντήθηκε από john tsik στο θέμα LaΝordica 800 Angolo: τοποθέτηση
ευχαριστω για της πληροφοριες το manual κ της οδηγιες.αν κ ο μαστορας (που συνεργαζεται με το μαγαζι που αγορασα) επιμενει οτι καλυτερα να ντυθει ο θερμοθαλαμος(ο πετροβαμβακας θα εμποδισει την ζεστη να παει στο αλουμινιο κ ετσι δεν θα μυρισει η κολλα που ειναι κολλημενο!!)αυριο πρωι θα παρω τον αντιπροσωπο στην αθηνα κ ελπιζω να ξεκαθαρισει το (1)θεμα.το θεμα (2) ειναι ποσες εξωτερικες παροχες αερα πρεπει να ανοιχθουν???μια για το βεντιλατερ-μια ελευθερη-κ μια για μια εισοδο φ100 που εχει απο κατω το τζακι για την αεροκουρτινα!!(ετσι λεει ο μαστορας!!)ολο τρυπες θα κανω το σπιτι???εχω την εντυπωση οτι δεν ξερουν τι τους γινεται..!!!επισεις με την καμιναδα λεει χτιστει αλλα με απλη ανοξειδωτη εσωτερικα..!!του εδειξα το manual (που λεει επενδυμενη)αλλα λεει πως κ ετσι ειμαι οκ!!επομενως παλι αντιπαραθεση...
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by john tsik.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ