LaΝordica 800 Angolo: τοποθέτηση

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56402 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα LaΝordica 800 Angolo: τοποθέτηση
μην ξεχνατε τους λογους υγειας ... :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56504 από john tsik
Απαντήθηκε από john tsik στο θέμα LaΝordica 800 Angolo: τοποθέτηση
GT απο οτι μου ειπε για να μην μυριζει η κολα που ειναι κολλημενο το αλουμινοφυλλο!!!DIMLYK τι εννοεις λογους υγειας????θα υπαρξει καποιο προβλημα!!!!προσ θεου εχω κ μικρο παιδι..!!!εξηγησε μου σε παρακαλω...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56516 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα LaΝordica 800 Angolo: τοποθέτηση

john tsik έγραψε: GT απο οτι μου ειπε για να μην μυριζει η κολα που ειναι κολλημενο το αλουμινοφυλλο!!!DIMLYK τι εννοεις λογους υγειας????θα υπαρξει καποιο προβλημα!!!!προσ θεου εχω κ μικρο παιδι..!!!εξηγησε μου σε παρακαλω...



TRAGIC... :unsure:

Το αλουμινόφυλλο κοιτάζει την εστία. Να το απαιτήσεις.

Αν ίσχυε αυτό που λέει, γιατί δε βάζει απλό πετροβάμβακα χωρίς επένδυση πες του?
Σε τι του χρησιμεύει η επένδυση λοιπόν? :whistle:

Αυτό που λέει ο dimlyk πολύ σωστά, είναι ένας ακόμα βασικότατος λόγος.

Βάζοντας το αλουμίνιο προς τα μέσα, εξασφαλίζουμε ότι αέρας του θερμοθαλάμου έρχεται μόνο με αυτό σε επαφή και όχι με τις ίνες του πετροβάμβακα.

Γι' αυτό και όπου υπάρχει αρμός μεταξύ των πλακών, θα τον κλείσεις με αλουμινοταινία. Όπου κόβεις για να μπει πχ περσίδα, το ίδιο.

Γενικά θα έχεις το νου σου, να φροντίσεις ώστε στο εσωτερικό του θερμοθαλάμου, ο αέρας να μην έχει επαφή με τη μαλλιαρή πλευρά του πετροβάμβακα σε κανένα σημείο (όχι απ' έξω, δε μας ενδιαφέρει εφόσον δεν υπάρχει ροή αέρα από εκεί προς το χώρο μας).


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56526 από john tsik
Απαντήθηκε από john tsik στο θέμα LaΝordica 800 Angolo: τοποθέτηση
ο αερας που θα βγαινει απο την περσιδα εκτονωσεις δεν θα ερχεται σε επαφη με το μαλιαρο του πετροβαμβακα?το τζακι εχει δικο του θερμοθαλαμο (κουτι απο ανοξειδωτη λαμαρινα)φτιαχμενο απο εργοστασιο.μηπως αλλαζει κατι αυτο??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56532 από john tsik
Απαντήθηκε από john tsik στο θέμα LaΝordica 800 Angolo: τοποθέτηση
αυτο το κουτι λεει ο μαστορας θα ντυθει κ οχι τοιχος η γυψοσανιδα.αν μπει ο πετροβαμβακας με την πλευρα του αλουμινιου το μαλιαρο μερος δεν θα ερχεται σε επαφη με τον αερα που θα κυκλοφορει εντος της εστιας?????
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56543 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα LaΝordica 800 Angolo: τοποθέτηση
Αν αφεθεί απόσταση μεταξύ του κουτιού και του πετροβάμβακα και κάνεις και περσίδα εκτόνωσης πάνω, απ' όπου θα βγαίνει αέρας, πρέπει να εξασφαλίσεις την ποιότητα του αέρα.

Δεν ξέρω στην εστία αυτή αν το κουτί ντύνεται εφαρμοστά ή αν αφήνεται κάποιο κενό, αυτό θα το δεις στο manual το οποίο δεν το έχω για να το δω και να σου πω.
Θα το κάνεις όπως ακριβώς ορίζει.
Αν δεν το λέει το manual, μην τον αφήσεις να το κάνει έτσι αψήφιστα, αν ο πετροβάμβακας υπερθερμανθεί πάνω από 200oC, καίγονται οι συνδετικές ρητίνες του και μυρίζει.

Αλλά και ντύσιμο να κάνεις, αν το επιτρέπει ο Ιταλός, το αλουμινόφυλλο πρέπει να κοιτάει προς την εστία, για να αντανακλά σε αυτή τη θερμότητα που πάει να διαρρεύσει.


Ακόμα στα πετρέλαια...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": john tsik

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.089 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ