Δευτερογενής καύση

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143682 από leonidas
Απαντήθηκε από leonidas στο θέμα Απ: Δευτερογενής καύση


1 βιντεακι και με το δικο μου τζακι εν ορα λιτουργειασ , χρονια πολλα σε ολουσ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143695 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Απ: Δευτερογενής καύση
Κανονικά έπρεπενα σε μαλώσουμε, αλλά μέρα που είναι, θα σε συγχωρέσουμε: :)

Θέλουμε πλήρη αναφορά: Μάρκα και τύπος τζακιού, foyer ή monoblocco ? έχει πάνω πάποια ιδιοκατασκευή δική σου?

Μα πως γίνεται να μας αφήνεις στο σκοτάδι.............?

Χρόνια πολλά :cheer:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143697 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Απ: Δευτερογενής καύση
Πολύ εντυπωσιακό .... σε ευχαριστούμε. Λογικά τα ξύλα σου είναι ξερά, σωστά?

Καταρχήν να πω ότι και στο δικό σου βίντεο, φαίνονται λιγότερα από ότι εσύ βλέπεις με γυμνό μάτι. Ίσως φταίει η ανάλυση του βίντεο όπως το τραβάμε. Αυτό το λέω, γιατί και το το δικό σου βίντεο φαίνεται σαν αυτά που έχω ανεβάσει και εγώ. Και ενώ με τα μάτια βλέπω ξεκάθαρα κάποια πράγματα, στο βίντεο δεν είναι τόσο εμφανή.

Διακρίνω στην πλάτη της εστίας, στο βάθος, κάτι μικρές φλόγες, πρίν κλείσεις τον αέρα. Τον πρωτογενή κλείενις, σωστά? Μετά που κλείνεις το αέρα, πέφτει πολύ καλά η φλόγα στα ξύλα, και τότε είναι ξεκάθαρη η 2γενής από τις πίσω οπές.

Και στο δικό μου, στην αρχή πριν πυρώσει καλά η εστία, από τις οπές βγαίνει αέρας και το καταλαβαίνεις γιατί είναι σαν κάτι να φυσάει τις φλόγες. Μόλις ζεσταθεί, τότε βγαίνει και φλόγα. Πολλές φρές και μπλέ-γαλάζιου χρώματος. Είναι ξεκάθαρο. Απλά, δεν μπορώ να κλείσω καλά τον 1γενή ακόμα. Δηλαδή τον κλείνω, πέφτει αρκετά η φλόγα, το καταλαβαίνω γιατί τα ξύλα είναι σα να καρβουνιάζουνε, αλλά υπάρχει ακόμα αρκετή φλόγα από τα ξύλα. Τότε, ζωηρεύει και η 2γενής, αλλά όχι για πολύ ώρα. Είναι έντονη για κάποια sec, αλλά μετά ελαττώνεται, λες και ... παρόλο που υπάρχει φλόγα από τα ξύλα (1γενής καύση), μειώνονται τα παραγώμενα άκαυτα καπναέρια. Λογικά, εκείνη την ώρα, ο εισερχόμενος αέρας από τη 2γενή είναι αρκετός, καθώς έχοντας κλείσει τον 1γενή αέρα, η υποπίεση-τράβηγμα της καμινάδας αναγκάζει να τραβηχτεί αέρας από τη 2γενή. Δεν μπορώ όμως να καταλάβω γιατί μειώνεται η 2γενής.

Η πόρτα σου είναι συρόμενη ή ανοιγόμενη?
Last edit: 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν by ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143699 από leonidas
Απαντήθηκε από leonidas στο θέμα Απ: Δευτερογενής καύση
καλησπερα η πορτα ειναι και σιρομενη και ανιγομενη , το τζακι ειναι ελληνικο art
+fire 10ετιασ και με δικεσ μου βελτιοσεις μετατροπες δουλεβει ετσι ,τα ξυλα ειναι ελιες περισινες τα ειχα σκισει οποτε ειναι αρκετα ξερα. το τζακι το εχω σαν κυρια 8ερμανση σε σπιτι 120 τετρ στα δοματια στελνω αερα με καναλια που ειχαμε φτιαξει με γυπσοσανιδα δεν ειξερα γεια ινοχ σολινεσ που βαζουν τορα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143700 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Απ: Δευτερογενής καύση
Θα ήθελες να μας πεις/περιγράψεις λίγο τις βελτιώσεις που έκανες? Αν δε σε κουράζω

Μου έκανε εντύπωση, ότι όταν έκλεισες τον αέρα, έκανες με το χέρι σου μεγάλη διαδρομή. Σα να είχε το τάμπερ μεγάλη διαδρομή.

Επίσης, μου κάνει εντύπωση που σφραγίζει τόσο καλά η πόρτα, και όταν κλείνεις τον 1γενή αέρα, πέφτει τόσο ΠΟΛΥ η φλόγα.

Έχει και κλαπέ στην καμινάδα ?

ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ.
Last edit: 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν by ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143701 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Απ: Δευτερογενής καύση
Κοιτάξτε το Selenic με μπρικέτες. Κλειστός ο αέρας άρα ότι μπαίνει , μπαίνει από την παντετιάρικη αεροκουρτίνα.



Και μια φωτογραφία :


Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ