Δευτερογενής καύση

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #110088 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Απ: Δευτερογενής καύση
Γιώργο σε ευχαριστούμε πολύ.

Τελικά το ύψος στο οποίο βρίσκονται οι οπές εξόδου του 2γενούς αέρα, είναι περίπου στο ίδιο ύψος με το EVO.

Αν κατάλαβα καλά, βάζοντας τον "πάτο" της εστίας, ο αέρας έρχεται κάτω από τον πάτο, και βγαίνει πρακτικά στη βάση εκεί που καίγονται τα ξύλα.

Πιστεύω ότι ίσως παίρνει λίγο ακόμα πιο πάνω. Θα κάνω δοκιμή με extra σωλήνα 1'' ταπωμένη Α/Δ και με τρύπες που θα ανοίξω στο δράπανο. Το μόνο που με προβληματίζει, είναι από που θα την τροφοδοτήσω με αέρα, αλλά κάτι θα σκεφτώ και γι'αυτό.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #110115 από gounoman
Απαντήθηκε από gounoman στο θέμα Απ: Δευτερογενής καύση
καλημερα. στο δικό μου τζάκι που βάζω κασέτα SALGUEDA 800GV μου έκανε ο τζακάς τρύπεσ στα δεξιά του παλαιού τζακιού ώστε να παίρνει απο κεί η κασσέτα αέρα απ΄έξω.Ισχύει αυτό? Ετσι κάνει δευτερογενή καύση? ώστε να εκτονώνεται η κασσέτα?
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #110118 από alex_nous
Απαντήθηκε από alex_nous στο θέμα Απ: Δευτερογενής καύση

ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ έγραψε: Άλεξ..... βοήθεια:

1) Αν θυμάμαι καλά, από όσα έχω διαβάσει εδώ μέσα, θα πρέπει να έχουμε τόσο μεγάλη κόφτρα, ώστε να αφήνει επιφάνεια ίση με τη διατομή της καπνοδόχου μας. Εύκολο αυτό, αυξομειώνουμε το μέγεθος της κόφτρας μας, ανάλογα.

2) Επίσης, θα πρέπει η διατομή εισόδου πρωτογενούς αέρα, να είναι η μισή από αυτή της καμινάδας. Άρα εμάς που έχει έξοδο Φ250, θα πρέπει η είσοδος αέρα να έχει επιφάνεια: 245 cm2
Αν θυμάμαι καλά, το δικό μας έχει 10(?) τετράγωνες οπές 4cm x 4cm. Αυτό μας κάνει 160 cm2. Τι κάνουμε?

Νομίζω ο Στέλιος έχει αναφέρει αυτές τις αναλογίες.

3) Στις "καλές" εστίες, η είσοδος αέρα καύσης έρχεται με σπιράλ και κουμπώνει πάνω στην εστία. Πως να το κάνουμε εμείς αυτό?


Για τις αναλογίες που αναφέρεις δεν γνωρίζω και δεν έχω λόγο να μην τις πιστέψω αφού μου λες πως τις ανέφερε ο Στέλιος ο οποίος το κατέχει το θέμα περισσότερο από οποιονδήποτε άλλο.
Είδες τελικά πως είναι τα σωστά τζάκια? Είδες κυκλοφορία αέρα και φυσικά έλεγχος εισαγωγών? Πρωτογενής αέρας στην σωστή θέση και ελεγχόμενος, δευτερογενής με σωστή προθέρμανση μέσω διαδρομών και φυσικά ελεγχόμενος και τέλος ελεγχόμενη αεροκουρτίνα.
Εμείς από την άλλη έχουμε για τον πρωτογενή λάθος εισαγωγή, μικρή κατά την γνώμη μου, όχι σωστά ελεγχόμενη και σε λάθος σημείο. Ο δευτερογενής έχει ελάχιστη προθέρμανση και καθόλου έλεγχο. Τέλος η αεροκουρτίνα είναι ψιλοκαλούτσικη και η εισαγωγή της αρκετή για αυτή τη δουλειά.
Τώρα το πως θα διορθωθούν όλα είναι λιγάκι δύσκολο αλλά όχι αδύνατο. Ξήλωμα του πάτου του τζακιού (κάτω από το τασάκι) και σύνδεση με κλαπέ ντίζας. Ομοίως προσαρμογή κλαπέ ντίζας και στην είσοδο δευτερογενούς και δημιουργία διαδρομών για καλύτερη προθέρμανση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #110138 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Απ: Δευτερογενής καύση
Στέλιο....... βοήθεια, ισχύουν οι αναλογίες που ανέφερα?

α) Περιθώριο κόφτρας = με διατομή καπνοδόχου
β) Διατομή εισαγωγής αέρα καύσης = το μισό της διατομής της καπνοδόχου.

Για τα υπόλοιπα τώρα: Θα διαφωνήσω ελαφρώς μαζί σου (θα βάλει τις φωνές ο house τώρα). Καταρχήν ούτε το DOVRE έχει ρύθμιση του 2γενούς. Και αυτό έχει στάνταρ ανοιχτή διατομή και τραβάει μόνο του.

Εκτιμώ, ότι ένα "απόλυτα ελεγχόμενο" τζάκι, έχει ρύθμιση και στη 2γενή, είτε με κλαπέ ντίζας, είτε με άλλο μηχανισμό. Είτε με ένα διπλό κλαπέ ντίζας, δηλαδή ένα διπλό κλαπέ, που με μια ντίζα ελέγχεις αν ο εισερχόμενος αέρας θα πάει για 1γενή καύση ή για 2γενή, και μάλιστα όσο κλείνεις το ένα να ανοίγει το άλλο. Έτσι, όταν ανοίγεις τον 1γενή, ο αέρας πάει κυρίως στη βάση των ξύλων για να ζωηρέψει η φωτιά, ενώ όταν τον κλείνεις, περισσότερος αέρας βγαίνει από τις οπές της 2γενούς για τη μετάκαυση των καπναερίων.

Και στο DOVRE λοιπόν αλλά και στο δικό μας, που δεν έχει ρύθμιση ο 2γενής αέρας, πιστεύω ότι συμβαίνει το εξής: Όσο κλείνεις τον 1γενή, η υποπίεση - λόγω ελκυσμού της καμινάδας - αναγκάζει το τζάκι να "αναπνεύσει" από όπου μπορεί, άρα το 2γενή, και τότε (όταν κλείσεις τον 1γενή) δουλεύει καλά η 2γενής.
Το ότι την έχουν συνέχεια ανοιχτή, ίσως είναι για "ασφάλεια" για να μη σου σβήσει το τζάκι ή για να μη "καπνίσει".

Πράγματι το DOVRE έχει διαδρομές για προθέρμανση του 2γενούς αέρα, αλλά και εμείς μπορούμε να τις δημιουργήσουμε με υαλοκόρδονο. Υπάρχει αρκετός χώρος πίσω από το πάνω μαντέμι της πλάτης. Τώρα αν με ρωτήσεις γιατί να το κάνουμε εμείς και όχι το εργοστάσιο.... δεν έχω απάντηση...

Σχετικά με την είσοδο του αέρα: Στη δική μου version, μάλλον είναι πιο καλά τα πράγματα. Ο αέρας μπαίνει από τις εγκοπές τέρμα κάτω στο κάτω μέρος της εστίας, καθοδηγείται μεταξύ εξωτερικής (κάτω) λαμαρίνας και μαντεμένιου πάτου εστίας, και βγαίνει από τις σχισμές του μαντεμένιου πάτου της εστίας (καμμά σχέση με το σταχτοδοχείο). Μάλλον όμως είναι μικρή η διατομή, και το τζάκι αναγκαζόταν να ρουφάει από όπου μπορούσε, από την πόρτα δηλαδή, και γι'αυτό δεν έχει και σοβαρή διαφορά η θέση του μοχλού.

Τώρα λοιπόν που (πιστεύω ότι) έκλεισα κάπως την πόρτα, και το μοχλουδάκι φαίνεται να δουλεύει (όταν κλείσεις τον αέρα, μετά από 8-15 δευτερόλεπτα πέφτει η ένταση της φλόγας (μάλλον μέχρι να κάψει ότι αέρα έχει μέσα της η εστία)) τότε "αρπάει" και η 2γενής και γίνεται πιο έντονη.

Το ότι δουλεύει "συνεχώς" η 2γενής, ότι δηλαδή βγαίνει συνέχεια αέρας από εκεί, το καταλαβαίνεις γιατί στην αρχή του ανάμματος, βγαίνει αέρας από κεί και είναι σα να φυσάει κάποιος τη φλόγα, σα να τη σπρώχνει δηλαδή.

Ελπίζω να μη σας κούρασα...
Last edit: 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν by ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140568 από dikout
Απαντήθηκε από dikout στο θέμα Απ: Δευτερογενής καύση

ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ έγραψε: Γιώργο σε ευχαριστούμε πολύ.

Τελικά το ύψος στο οποίο βρίσκονται οι οπές εξόδου του 2γενούς αέρα, είναι περίπου στο ίδιο ύψος με το EVO.

Αν κατάλαβα καλά, βάζοντας τον "πάτο" της εστίας, ο αέρας έρχεται κάτω από τον πάτο, και βγαίνει πρακτικά στη βάση εκεί που καίγονται τα ξύλα.

Πιστεύω ότι ίσως παίρνει λίγο ακόμα πιο πάνω. Θα κάνω δοκιμή με extra σωλήνα 1'' ταπωμένη Α/Δ και με τρύπες που θα ανοίξω στο δράπανο. Το μόνο που με προβληματίζει, είναι από που θα την τροφοδοτήσω με αέρα, αλλά κάτι θα σκεφτώ και γι'αυτό.


Τελικά το δοκίμασες με τον σωλήνα για τον δευτερογενή αέρα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140804 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Απ: Δευτερογενής καύση
Ναι, το έκανα και φαίνεται να δουλεύει. Δες εδώ...

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...90&Itemid=384#140610

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.087 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ