Dovre 2180

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #52671 από gkesi
Απαντήθηκε από gkesi στο θέμα Dovre 2180
house σχετικά με το μοτέρ, είναι διπλής αναρόφησης φυγοκεντρικού τύπου και η μία απο τις 2 εισαγωγές ( αυτή απο τα δεξιά της φωτογραφίας) ρουφάει απο μέσα, κάτω απο την εστία χύμα στα πλακάκια και λίγο ψηλότερα. Η άλλη είναι η απο αριστερά που είναι ελεύθερη και ρουφάει απ`έξω. Το μοτέρ τώρα σπρώχνει αέρα με Φ125 η οποία συνδέεται σε συγκεκριμένη εισαγωγή της εστίας, του (θερμοθαλάμου δηλαδή) και δεν είναι καθόλου χύμα.
Να πω πως με όλες τις περσίδες της γυψοσανίδας ταπωμένες η ζέστη που βγάζει απο ακτινοβολία και με φυσική ροή επαρκεί άνετα για τον χώρο που είναι τοποθετημένο το τζάκι. Οπότε υπολογίζω να αφαιρέσω ας πούμε ένα 30% και να το δώσω στα δωμάτια.
Σχετικά με την πατέντα τώρα. Είναι ένα μακρόστενο μεταλλικό inox σκαφάκι που χωράει 1,5 λίτρα νερό και είναι τοποθετημένο σε βάσεις στην επάνω μεγάλη ελεύθερη περσίδα εσωτερικά, ακριβώς πρόσωπο στο κάτω άνοιγμα αυτής.Οπότε ζεσταίνεται ή ζηματάει για την ακρίβεια και απλώς εξατμίζεται σιγά σιγά. Λόγο του σημείου της τοποθέτισης του σκαφακίου τώρα οι υδρατμοί παρασύρονται απο τον εξερχόμενο αέρα της φυσική κυκλοφορίας της περσίδας ο οποίος πιστέψτε με είναι πολύς και μεγάλης θερμοκρασίας.
Και κάτι τελευταίο που αφορά τους κατόχους της 2180. Σας βγάζει κι εσάς λίγο αέρα απο τα 2 χειριστήρια? καθώς και απο το κούμπωμα της πόρτας? είναι λίγο ενοχλητικό!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #52687 από androutso
Απαντήθηκε από androutso στο θέμα Dovre 2180

gkesi έγραψε: house σχετικά με το μοτέρ, είναι διπλής αναρόφησης φυγοκεντρικού τύπου και η μία απο τις 2 εισαγωγές ( αυτή απο τα δεξιά της φωτογραφίας) ρουφάει απο μέσα, κάτω απο την εστία χύμα στα πλακάκια και λίγο ψηλότερα. Η άλλη είναι η απο αριστερά που είναι ελεύθερη και ρουφάει απ`έξω. Το μοτέρ τώρα σπρώχνει αέρα με Φ125 η οποία συνδέεται σε συγκεκριμένη εισαγωγή της εστίας, του (θερμοθαλάμου δηλαδή) και δεν είναι καθόλου χύμα.
Να πω πως με όλες τις περσίδες της γυψοσανίδας ταπωμένες η ζέστη που βγάζει απο ακτινοβολία και με φυσική ροή επαρκεί άνετα για τον χώρο που είναι τοποθετημένο το τζάκι. Οπότε υπολογίζω να αφαιρέσω ας πούμε ένα 30% και να το δώσω στα δωμάτια.
Σχετικά με την πατέντα τώρα. Είναι ένα μακρόστενο μεταλλικό inox σκαφάκι που χωράει 1,5 λίτρα νερό και είναι τοποθετημένο σε βάσεις στην επάνω μεγάλη ελεύθερη περσίδα εσωτερικά, ακριβώς πρόσωπο στο κάτω άνοιγμα αυτής.Οπότε ζεσταίνεται ή ζηματάει για την ακρίβεια και απλώς εξατμίζεται σιγά σιγά. Λόγο του σημείου της τοποθέτισης του σκαφακίου τώρα οι υδρατμοί παρασύρονται απο τον εξερχόμενο αέρα της φυσική κυκλοφορίας της περσίδας ο οποίος πιστέψτε με είναι πολύς και μεγάλης θερμοκρασίας.
Και κάτι τελευταίο που αφορά τους κατόχους της 2180. Σας βγάζει κι εσάς λίγο αέρα απο τα 2 χειριστήρια? καθώς και απο το κούμπωμα της πόρτας? είναι λίγο ενοχλητικό!


Ο καναλας που αγορασα το μοτερ μου που σπρωχνει αερα που ειναι 790κ.μ μου ειπε να μην του βαλω λιγοτερο απο 150 εξοδο. Γιατη δεν θα περναει ο αερας αν του βαλω λιγοτερο και θα χασω σε αποδοση. Εσυ εβαλες πολυ μικρο σωληνα στην εξοδο του μοτερ μονο 125Φ. Δεν χωρανε να περασουν τοσα κυβηκα αερα μεσα απο ενα Φ125. Μετρα λιγο την εξοδο του μοτερ και πες μας τη διασταση ειναι. Θελω να δω την εβαδον εχει γιαν να δουμε τη καναλι θα βαλεις

ATMOS DC32S
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by androutso.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #52714 από gkesi
Απαντήθηκε από gkesi στο θέμα Dovre 2180
androutso σ`ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Το μοτέρ έβγαζε παραλληλόγραμη έξοδο περίπου 12x20cm δηλ. 240 τετρ. εκατοστά αλλά αναγκαστικά έκανα το συστολικό σε Φ125 γιατί επίσης Φ125άρα είναι και η σωλήνα της εισαγωγής της εστίας όπου και κουμπώνει. Άρα πέφτουν και τα διαθέσιμα κυβικά μέτρα του μοτέρ, και αν βάλεις και την στατική πίεση που υπάρχει στον θερμοθάλαμο + την διαδρομή των 6 μέτρων για τα δωμάτια δεν μένει σχεδόν τίποτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #52730 από androutso
Απαντήθηκε από androutso στο θέμα Dovre 2180
Δεν σε περνει να κανει μια ακομα τρυπα στο κατω μερος του θερμοθαλαμου? το μοτερ εχει 240τρ.ε και το εκανες 122τρ.ε τα μισα.Για εμενα κανε αλλη μια τρηπα και περασε δυπλο Φ 125. Πιστευω θα κανεις δουλεια.

ATMOS DC32S

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #52822 από satcom
Απαντήθηκε από satcom στο θέμα Dovre 2180
φιλε GGEOR7777,να σε ρωτησω ως προς την σωστη συνδεση,

1.Η φ100 ειναι για την καύση(και την δευτερογενη)και την αεροκουρτινα(από αριστερά)
Μου την εχει συνδεσει.
2.Και η φ125 επίσης για την καύση και για να ρουφάει το βεντιλατερ
Τον αερα απ' έξω να τον περνάει στον θερμοθαλαμο ζεστό στο σπίτι
Μου την εχει συνδεσει.
3.Επισεις εχεις και την επιλογή να συνδέσεις κατω από την
Εστία και στο κουτί που ειναι το βεντιλατερ άλλη μια φ125 που να ρουφάει
Αερα το τζάκι από μέσα από το σπίτι.
Αυτην την συνδεση δεν μου την εχει κάνει,το ερώτημά μου ειναι το εξείς:
για να πέρνω και αέρα μεσα από το σπίτι χρειάζεται να μου ανοίξει την προστινή θυρα απο το χώρο του βεντιλατερ προφανως(οπως βλεπω από την φοτο σου)αλλα θέλει να συνδεθεί με σπιραλ με την περσίδα που θα μου βάλει στο κάτω μερος της γυψοσανίδας??πραγμα δυσκολο αφου το τζακι ειναι ηδη χτισμενο,η (οπως μου ειπε μία περσιδα αρκει??χωρις δηλ.σπιραλ,μου ειπε επειδη θα ειναι στην βαση το βεντιλατερ θα ρουφαει απο εκει αερα,και οχι απο την περσιδα εκτονωσης που ειναι πάνω στο τζακι,εσυ την περσιδα σου την εχεις με σπιραλ??θα ηταν λάθος αυτο που είπε??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #52841 από satcom
Απαντήθηκε από satcom στο θέμα Dovre 2180
ακομη στα πόσα αναμματα ξεμυριζει??μυριζει από την περσίδα εκτονωσης
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by satcom.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.103 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ