Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν - 7 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #158734 από lancias
Απαντήθηκε από lancias στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Ο χωρος εχει υψος 2.7 μετρα ,ειναι 60 τετραγωνικα κ εχει μετρια μονωση.το θεμα μου δεν ειναι οτι δεν το παει 25 βαθμους...δεν περιμενα εξάλλου. Το σπιτι Ειναι εκτεθημενο απο τις 4 πλευρες.το θεμα μου ειναι οτι δεν προλαβαινω να το ταιζω.τον εξωτερικο αερα τον εχω περιπου στη μεση.ενω τον αερα της καυσης θαλαμου τον εχω ανοιχτο μεχρι να αρπαξει κ μετα το χαμηλωνω.παρολ αυτα η φωτια παραμενει δυνατη κ θελω σύντομα γεμισμα.

Αρχιζω να πυστευω οτι ο θαλαμος καυσης ειναι μεγαλος αρα πρεπει να βαζω αρκετα ξυλα αρα μεγαλη φλογα....ισως δηλαδή να μην μπροω να αλλξω κατι

Υ.Γ. το βεντιρατερ δουλευει μια χαρα κ φυσαει αρκετα δυνατα.τις περσιδες τις εχω στους 50 ποντους απο την κορφη....οπως προτείνει. Ο κατασκευαστης
Last edit: 7 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν by lancias.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #158735 από ΑΝΕΣΤΗΣ98
Απαντήθηκε από ΑΝΕΣΤΗΣ98 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Άρα έχεις πολύ ελκυσμό και δεν σφραγίζει καλά το τζάκι. :blush: Κλαπέτο καυσαερίων έχεις ; Ειδικά αυτά τα τζάκια με μεγάλο χώρο καύσης θέλουν κλαπέτο στην καμινάδα. Δεν απάντησες ,το μοτέρ τραβάει από μέσα ή από έξω;
Σε πρώτη φάση φώναξε το μάστορα να σου τσεκάρει τα υαλοκόρδονα στην πόρτα για να σφραγίζει καλά. Αν θές άναψέ το και με ένα αναπτήρα αναμμένο, πλησίασε τον στις χαραμάδες τις πόρτας και δες αν σου τραβάει. Αν ναι βάζεις κορδόνια ή υαλοταινίες . Αν δεν ελέγξεις τον ελκυσμό και δεν σφραγήσεις τον αέρα δεν θα έχεις καλό αποτέλεσμα. Σωστός ελκυσμός και έλεγχος του αέρα σημαίνει καθυστέρηση των καυτών καυσαερίων που θα φύγουν από την καμινάδα , μεγαλύτερος χρόνος παραμονής μέσα στην εστία άρα και ανάφλεξή τους για σωστή δευτερογενή καύση, συνεπώς και μεγαλύτερη θερμοκρασία απόδοσης. Θέλει λίγο ψάξιμο αλλά θα το πετύχεις και θα είσαι μια χαρά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν - 7 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #158736 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
O χώρος είναι μεγάλος και με μεγάλες απώλειες. Άρα, αν το σπίτι δε ζεσταίνεται και με άλλο τρόπο, ΜΗΝ περιμένετε θαύματα. Όμως:

α) Λέει ότι τα ξύλα καίγονται σύντομα... ΠΟΣΟ σύντομα? Σε 1 ώρα? σε 2 ώρες?
β) Πόσα ξύλα? 5kg? 10kg? 20kg?
γ) Τα ξύλα είναι ξερά? Πόσο ξερά? μέτρησες την υγρασία τους?

Aς ζυγίσει ένα γέμισμα, και ας μας δείξει και με μια φωτό το γέμισμά του, και μετά ας μας πει σε πόσο ώρα καίγονται, και να μας δείξει και πόση καρβουνιά έχει μείνει...

Αν εσύ κλείνεις τον αέρα καύσης τελείως και η φλόγα ΔΕ γονατίζει έως σχεδόν να σβήνει σημαίνει ότι έχεις μεγάλο ελκυσμό (βαρυτικό τάμπερ) ή δε σφραγίζει καλά η πόρτα (δύσκολη η λύση) ή ο κλαπέ του άερα δε κλείνει εντελώς (δύσκολη η λύση) ή συνδυασμός όλων των παραπάνω.
Last edit: 7 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν by ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν - 7 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #158737 από surfer
Απαντήθηκε από surfer στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

lancias έγραψε: Ο χωρος εχει υψος 2.7 μετρα ,ειναι 60 τετραγωνικα κ εχει μετρια μονωση.το θεμα μου δεν ειναι οτι δεν το παει 25 βαθμους...δεν περιμενα εξάλλου. Το σπιτι Ειναι εκτεθημενο απο τις 4 πλευρες.το θεμα μου ειναι οτι δεν προλαβαινω να το ταιζω.τον εξωτερικο αερα τον εχω περιπου στη μεση.ενω τον αερα της καυσης θαλαμου τον εχω ανοιχτο μεχρι να αρπαξει κ μετα το χαμηλωνω.παρολ αυτα η φωτια παραμενει δυνατη κ θελω σύντομα γεμισμα.

Αρχιζω να πυστευω οτι ο θαλαμος καυσης ειναι μεγαλος αρα πρεπει να βαζω αρκετα ξυλα αρα μεγαλη φλογα....ισως δηλαδή να μην μπροω να αλλξω κατι

Υ.Γ. το βεντιρατερ δουλευει μια χαρα κ φυσαει αρκετα δυνατα.τις περσιδες τις εχω στους 50 ποντους απο την κορφη....οπως προτείνει. Ο κατασκευαστης


Με τη δική μου εμπειρία από υδραυλικό τζάκι:
Το ανάβω γύρω στις 17.30 καθημερινά
Με το πρώτο γέμισμα το γεμίζω ξύλα για να ζεσταθούν τα ματέμια (4 μεγάλα κούτσουρα, 2 μικρά, κουκουνάρια και μερικά ξύλα προσανάματος).
Με ανοικτό το κλαπέ της καμινάδας αφήνω το γυαλί λίγο πάνω για 5 λεπτά μετά το άναμα και στα επόμενα 5 κλείνω και το κλαπέ.
Αυτά θα ζεστάνουν το τζάκι και θα πάνε πχ 1,5 ώρα μετά κάθε 45 λεπτά - 1 ώρα προσθέτεις 1 κούτσουρο για να διατηρήσεις το τζάκι ζεστό. Σύνολο θα φας 10 - 12 κούτσουρα μέχρι τις 23.00 και το δικό μου τζάκι έχει θεωρητική κατανάλωση 8kg την ώρα

Τον πρωτεύον αέρα τον έχω ανοικτό για να ζεσταίνεται το κρύο νερό που επιστρέφει από τα σώματα.
Εσύ θα παίξεις μαζί του ανάλογα με τη φωτιά που θέλεις.

Επίσης μπορείς να παίξεις και με τα ξύλα που θα βάζεις για παράδειγμα στην αρχή ξύλα που βγάζουν φλόγα πχ οξιά και για τη διατήρηση ελιά, λεμονιά, δρυ κλπ νοουμένου ότι είναι ξερά
Last edit: 7 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν by surfer.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #158779 από ΜΑΝΟΣ77
Απαντήθηκε από ΜΑΝΟΣ77 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
καλημερα σε τζακι edil camin tecno 1 η κοφτρα που ειναι μεσα στην καμιναδα ειναι στην θεση νουμερο 1 εαν την αλαξω θεση τι θα κερδισω η δεν αξιζει ο κοπος λεω να ττηνπαω στο πεντε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #158800 από surfer
Απαντήθηκε από surfer στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Όταν είναι ανοικτή η καμινάδα τραβάει πολύ, η φωτιά είναι μεγαλύτερη αλλά το ίδιο και η κατανάλωση.
Όταν είναι κλειστή περιορίζεται το τράβηγμα της καμινάδας και η κατανάλωση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.575 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ