Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Μήνας πριν #158668 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
σιγουτα θα πρεπει να σου ανεβαζει μεγαλυτερες θερμοκρασιες αλλα και θα πρεπει να μαθεις να το δουλευεις


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Μήνας πριν #158669 από popovitis
Απαντήθηκε από popovitis στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

lancias έγραψε: Εχω μια εβδομαδα που εχω βαλει το edilkamin titano plus.η εγκατασταση εγινε με βαση το manual του κατασκευαστη.Σαν κατασκευη φαινεται καλη,ειναι ακριβο αλλα ενα σαλονι 60 τετραγωνικα το παει κοντα 20 βαθμούς(οταν εξω εχει 10).να πω την αληθεια περιμενα περισσοτερη ζεστη γιατιολοι μου λεγανε οτι αυτο το τζακι ειναι μεγαλο για τα τετραγωνικα του χωρου.
Τελοςνα πω οτι καιει κ αρκετα ξυλα!νομιζω υπερβολικα πολλα σε σχεση με το απλο τζακι που ειχα!βεβαια εχει δυο ρυθμιστες αερα ,ενα για τον αερα απο εξω κ εναν για τον αερα που μπαινει απο τον εσωτερικο χωρο κατω απο το τζαμι.ακομα αυτα τα δυο δεν ξερω να τα δουλεψω καλα.αυτα


Όταν λες ότι καίει πολύ, τι εννοείς; Έχεις μετρήσει πόσα περίπου κιλά καίει μ.ο. την ώρα με τις θερμοκρασίες που αναφέρεις.

Από την άλλη μεγάλο ρόλο στη ζεστη που θα δεις αλλά και στην κατανάλωση παίζουν οι απώλειες του σπιτιού. Εγώ με την Oliwia της Kratki που έχω με εξωτερική θερμοκρασία περίπου 11 βαθμούς και εσωτερική 23 στο σαλόνι και 20 στα δωμάτια (σύνολο 110 τετραγωνικά) έκαψα την Κυριακή το βράδυ με κρύο τζάκι ένα μεγάλο ξύλο ελιάς 11 κιλών και μία μπρικέτα 1,75 κιλά σε 6,5 ώρες (από τις 18:30 έως τις 01:00) ενώ βέβαια το τζάκι έδινε ζέστη για καμία ώρα ακόμη. Αυτό σημαίνει περίπου 2 κιλά την ώρα που αν μάλιστα ξεκίναγα με ζεστό τζάκι θα ήταν αρκετά λιγότερο ίσως και 1,5 κιλά την ώρα. Το νούμερο ακούγεται εξαιρετικό αλλά από την άλλη αν και βρίσκομαι σε 4ο όροφο με ταράτσα από πάνω, βόρεια και νότια έχω θερμοπρόσοψη 5cm ενώ ανατολικά και δυτικά βρίσκονται άλλα διαμερίσματα και συνεπώς οι απώλειες είναι μικρές.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 7 Χρόνια 1 Μήνας πριν #158703 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
θα μπορούσα να στοιχηματίσω ότι έβαλες τo edil camin titano plus ΧΩΡΙΣ βεντυλατέρ.

Και ότι αυτός που στο πούλησε, σου είπε ότι ΚΑΙ χωρίς βεντυλατέρ είναι μια χαρά, και ότι ο κατασκευαστής το προτείνει ΚΑΙ χωρίς βεντυλατέρ.

Τα λέω σωστά?

Υποθέτω επίσης, ότι δεν έβαλες το βεντυλατέρ γιατί σου ζήτησε 700 ευρώ, ενώ ένα καλό μοτέρ κάνει 150 και ένας καλός controller 70 άντε 300 μαζί με κουτί κλπ...

Πόσο έξω έχω πέσει άραγε .... ?
Last edit: 7 Χρόνια 1 Μήνας πριν by ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 7 Χρόνια 1 Μήνας πριν #158710 από lancias
Απαντήθηκε από lancias στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Αν εβαζες στοιχημα θα πηγαινες κουβα στα σιγουρα.

εβαλα το titano plus με το βεντιρατερ (V).
αυτος που μου το πουλησε δεν μου ειπε οτι χωρις το βεντιρατερ θα ειναι μια χαρα,ουτε οτι εχει 700 ευρω διαφορα.

2.770 που το πηρα ,που ειναι αρκετα καλη τιμή , αν το δεις κ στο skroutz θα καταλαβεις.

οσο αφορα ενα προηγουμενο φιλο,δεν ξερω ποσα κιλα ξυλα καίει...απλα με το ματι κ σε συγκριση με ενα παλιο τζακι που ειχα,αυτο ηθελε ενα κουτσουρο κ το εκαιγε για ολο το απογευμα ενω με το νεο θελω 2 γεμισματα ξύλων.
Βεβαια για να τα λεμε όλα,το προηγουμενο τζακι εκανε μονο παρεα,ενα το titano φτανει το χωρο στους 20 βαθμους

φιλικα
Last edit: 7 Χρόνια 1 Μήνας πριν by lancias.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Μήνας πριν #158712 από ΑΝΕΣΤΗΣ98
Απαντήθηκε από ΑΝΕΣΤΗΣ98 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλημέρα
Με τα λεγόμενα σου όντως κάτι δεν πάει καλά. Οι δύο περίπτωσεις είναι :
1)Το βεντιλατέρ τραβάει αέρα από έξω και ζεσταίνει
2)Η ροή αέρα δεν είναι σωστή άρα έχουμε φιμωμένη εισαγωγή βεντιλατέρ
Αν τραβάς αέρα από έξω αργεί να ζεστάνει γιατί δεν ζεσταίνεις τον αέρα του σπιτιού αλλά τον εξωτερικό που βίαια προσπαθείς να βάλεις στο χώρο και φουσκώνεις το σπίτι σαν μπαλόνι. Με ανακύκλωση του αέρα θα ζεσταίνεσαι με τα μισά ξύλα και υψηλότερες θερμοκρασίες. Όσον αφορά τη ροή τσέκαρε αν με το βεντιλατέρ στο τέρμα έχεις δυνατή ροή αέρα από τις περσίδες. Αν όχι φταίει η εισαγωγή του που κάπου είναι φιμωμένη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Μήνας πριν #158723 από ΜΑΝΟΣ77
Απαντήθηκε από ΜΑΝΟΣ77 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Αν τραβάς αέρα από έξω αργεί να ζεστάνει γιατί δεν ζεσταίνεις τον αέρα του σπιτιού αλλά τον εξωτερικό που βίαια προσπαθείς να βάλεις στο χώρο και φουσκώνεις το σπίτι σαν μπαλόνι. Με ανακύκλωση του αέρα θα ζεσταίνεσαι με τα μισά ξύλα και υψηλότερες θερμοκρασίες. Όσον αφορά τη ροή τσέκαρε αν με το βεντιλατέρ στο τέρμα έχεις δυνατή ροή αέρα από τις περσίδες. Αν όχι φταίει η εισαγωγή του που κάπου είναι φιμωμένη.
καλημερα τι ενοεις με αυτο ανεστη γιατι με το δικο μου τζακι κατι δεν κανω καλα και δεν μπορω να καταλαβω. το ταμπερ που φερνει τον αερα απο εξω ποτε το τραβαμε για να ανηξη και ποτε το κλεινουμε, οπως επισης τον αερα που παιρνει απο μεσα εχει μια ρυθμηση πανω στην πορτα να φανταστω οτι το βραδυ το αφηνουμε ελαχιστα ανοιχτο ωστε να καιει σιγα σιγα τα ξυλά και να αποδιδη στον χωρο.συγνωμη εαν σας κουρασα καθε βοηθεια ευπροσδεκτη

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.528 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ