Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140767 από GGEOR7777
Απαντήθηκε από GGEOR7777 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Σωστά,να ξέρεις ότι το νάιλον κάνει θαύματα γιατί βραζουν τα ξύλα μέσα,είναι κάτι σαν ξηραντήριό.
Επίσης αν έχει υγρασία εκεί που μένεις και τα ξύλα είναι σε πιλοτή τότε πρέπει οπωσδήποτε να βάλεις νάιλον γιατί ρουφάνε την υγρασία του περιβάλλοντος.
Σου μιλάει παθών.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140778 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Δεν είναι τα δικά μου ξύλα, τα οποία τα έχω σε υπόγειο και είναι αγορασμένα περ. 2.5 τόνους πέρυσι και περ. 1.5 τόνους το Αύγουστο που μας πέρασε. Η περίπτωση που ανέφερα είναι του φίλου που τοποθέτησε τη εστία Hursan. Πήρε κάποια καυσόξυλα για να περάσει το χειμώνα του. Είναι τοποθετημένα σε υπόγειο ΟΧΙ ντανιασμένα αλλά χύδην. Τα μισά περίπου είναι σε παλέτες αλλά και αυτά χύδην. Τα αγόρασε πριν 3 εβδομάδες. Από αυτά πήρα λίγα για να επιβεβαιώσω τις παρατηρήσεις του σχετικά με τα υγρά ξύλα. Του είπα να τα σκεπάσει με νάυλον για να εξατμιστεί η υγρασία πιο γρήγορα. Αλλά τώρα δεν ξέρω αν του είπα το σωστό γιατί υπάρχουν και απαντήσεις ότι ΔΕΝ πρέπει να είναι σκεπασμένα. Δεν υπάρχει υγρασιόμετρο. Είναι μέσα στα επόμενα σχέδια.

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140797 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Για να μειωθεί η υγρασία πρέπει να βγάλει τα νάυλον και ο χώρος να αερίζεται επαρκώς. Σκεπασμένα και στο υπόγειο αντί να στεγνώσουν, θα μουχλιάσουν.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140827 από pontios74
Απαντήθηκε από pontios74 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

MICK έγραψε: Δεν είναι τα δικά μου ξύλα, τα οποία τα έχω σε υπόγειο και είναι αγορασμένα περ. 2.5 τόνους πέρυσι και περ. 1.5 τόνους το Αύγουστο που μας πέρασε. Η περίπτωση που ανέφερα είναι του φίλου που τοποθέτησε τη εστία Hursan. Πήρε κάποια καυσόξυλα για να περάσει το χειμώνα του. Είναι τοποθετημένα σε υπόγειο ΟΧΙ ντανιασμένα αλλά χύδην. Τα μισά περίπου είναι σε παλέτες αλλά και αυτά χύδην. Τα αγόρασε πριν 3 εβδομάδες. Από αυτά πήρα λίγα για να επιβεβαιώσω τις παρατηρήσεις του σχετικά με τα υγρά ξύλα. Του είπα να τα σκεπάσει με νάυλον για να εξατμιστεί η υγρασία πιο γρήγορα. Αλλά τώρα δεν ξέρω αν του είπα το σωστό γιατί υπάρχουν και απαντήσεις ότι ΔΕΝ πρέπει να είναι σκεπασμένα. Δεν υπάρχει υγρασιόμετρο. Είναι μέσα στα επόμενα σχέδια.

Πές του φίλου σου να τα ξεχάσει τα ξύλα για φέτος και να κάψει μπρικέτες γιατι η επόμενη ερώτησή του θα είναι γιατι μου μαυρίζει τόσο πολύ το τζάμι της εστίας.....σίγουρα τα ξύλα θα έχουν 60+ υγρασία το μόνο που μπορει να κάνει είναι να τα βάζει σε κάποιο καλάθι γύρω απο την εστία όταν αυτή θα είναι αναμμένη για να ξεραθούν κάπως .Επίσης αν τα κόψει με κανένα τσεκούρι σε πιο μικρά κομμάτια ίσως να μπορέσει να τα κάψει αν τα τοποθετήσει οπως είπα πιο πάνω,διπλα απο το τζάκι...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140841 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Φίλοι συνφορουμίτες ΚΑΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ. Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Θα μεταφέρω τα γραφόμενα σας. Αν κατάλαβα καλά φέτος δεν θα υπάρχει καυσόξυλο για το τζάκι του. Αν, όπως γράφουν ότι ο χειμώνας θα είναι βαρύς, θα χρησιμοποιήσει air condition και πετρέλαιο, και η επόμενη δοκιμή του θα είναι κατά το Μάρτιο, μήπως και κερδίσει κάτι.

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141356 από douka77
Απαντήθηκε από douka77 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλησπερα ,μια ερωτησουλα και απορια εχω βρε παιδια..εχω βαλει μια κασσετα salgoueda v700.Οταν
βαλω μπουρλοτο ο χωρος(ειναι περιπου 40 τμ αλλα με υψος 3,75) ανεβαζει θερμοκρασια 3-4 βαθμους αρκετα γρηγορα απο 17 παει στους 21 στο μπαμ με εξωτερικη θερμοκρασια 14 βαθμους.
Μετα ομως μπουκωνει δεν δινει ευκολα παραπανω θερμοκρασια.Μαλλον ο ζεστος αερας παει ψηλα(λογικο) μονο αν βαλω ενα ανεμηστηρα να δουλευει και το κατεβαζει.
Το υψος του δωματιου ειναι το θεμα?η συμβαινει κατι αλλο?Θα ηθελα τις αποψεις σας

Ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.543 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ