Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8371 από giol
Απαντήθηκε από giol στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

pmet έγραψε: Δωδεκανήσου και Ολυμπίου Διαμαντή γωνία, στον Βαρδάρη, έχει κατάστημα υδραυλικών που πουλάει υαλοκόρδονο. Θα πάρεις 2 μέτρα από το πλακέ 20x2mm και θα βάλεις στο τζάμι, δεξιά, αριστερά και κάτω. Όχι στην πάνω μεριά, να κάνει αεροκουρτίνα. Μετά θα καθαρίζεις τζάμι μιά φορά στις 3-4 μέρες με ένα φύλλο χαρτί κουζίνας, που θα πιάνει λίγη άχνα μόνο, στις κάτω γωνίες. Στο κέντρο θα μένει πεντακάθαρο. Και αυτό ακόμη και με φρεσκα ξύλα που καίω τώρα...



Το δοκιμασα και εγω , αλλα δυστυχως οταν βαλω κορδονι αριστερα - δεξια , μαυριζει ποιο ευκολα και γρηγορα . :( Χρησιμοποιωντας ιδια ξυλα το βλεπω . Εμενα ,αν φαινεται στην φωτογραφια πανω κατω εχει μια πατουρα οπου κραταει το τζαμι και δεξια - αριστερα τιποτα .Απλα ακουμπαει το τζαμι στην πορτα .Οταν ειχε σπασει ειχα δει απο πισω , πανω στην πορτα ειχε ενα λεπτο σαν κορδονι πλατυ στο κατω μερος μονο .Δηλαδη σαν να ηθελε ο κατασκευαστης να μην δινει αερα μονο απο κατω . Επισης στις 4 γωνιες ειχε μικρα κομματακια , για να ακουμπαει το τζαμι πανω . Η πατουρα πανω - κατω αφηνει κενο αν χρειαζεται να παρει αερα απο εκει παντως .


[/quote]

Pmet είσαι ικανοποιημένος με την εστία (edilkamin luce plus ;) , από θόρυβο το βεντιλατέρ τι λέει;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8404 από tzoul
Απαντήθηκε από tzoul στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Asteris eisai asteri !!!Milisa me tzaka ,kai telika katalave tin makakia tou kai tha erhtei na vgalei kaseta kai na spasei apo kato 2 pyrotouvla mexri exo sthn prosopsi tis kasetas ,ousiastika tha dimiourgisei ena "ryaki" aera pou tha vgainei "prosopo" stis grilies tou staxtodoxeiou.(apo ekei ryumizo ton aera pou tha mpei),Ante na doyme...Auto me ta yalokordona pou proteines ,mporo na ta allaxo kai ego stin ecostar?kai mena se 1 mia mera kapnizei arketa to tzami ,kai as einai kainourio , synithos kapnizei ekei opou pataei to tzami se kato-aristera & dexia ,opou exei kati mikra komatia san yfasma ,min fantasteis tipota megala komatia 3 pontous to ekasto , profanos gia na min akoympaei olo to tzami pano stin porta xyma ,ti les na ta allaxo ?



Asteris έγραψε:

str1979 έγραψε:

bill έγραψε: str1979 γεια σου πες μας εντυπωσεις απο το τζακι σου θα το εχεις δουλεψει αρκετα.
ευχαριστω


φιλε μου ειμαι κ εγω ενας παθον

ειχα κ εγω τζακι μαντεμενιο ανοιχτού τύπου το οποιο αντικατέστησα με ενεργειακό γιατι κάπνιζε κ δεν ζεστενε

η εστια που πηρα ειναι η INVICTA Foyer 700 Compact

www.invicta-sa.com/portail/produits/chau...yer-700-compact.html

την αγορασα απο λερου μερλιν 750ευρω

Την εγκατεστησα μονος μου γιατι οι τζακαδες που ρωτησα οταν εκανα ερευνα αγορας για να αλλαξω την εστια θελαν να βγαλουν τουλαχιστον 1000ευρω μεροκαματο τα οποια κ δεν ειχα σκοπο να τους τα δοσω

Τα υλικα (πετροβαμβακες-γυψοσανιδες-αλουμινοταινιες-μπουρια-υαλοβαμβακες-περσιδες κτλπ) μου βγηκαν αλλα 400 ευρω οποτε συνολικα μου κοστησε η αλλαγη περιπου 1100ευρω

Το αποτέλεσμα ειναι οτι οταν καίω το τζακι κ βαλω ενα μεγάλο κούτσουρο οξιας ξερης,μπορώ να ζεστάνω τον ενιαίο χώρο μου περίπου 60τ στους 23-24 βαθμους για περιπου 2 ωρες που θα ξαναβάλω το επόμενο κούτσουρο

Η θερμοκρασια εξοδου του αερα απο την περσιδα ειναι περίπου 80-90 βαθμοί και δεν εχω βεντιλατερ ουτε κ εναλλακτη.

Φιλος μου με "ενεργιακο τζακι" ελληνικης κατασκευης με 90 ποντους εστια κ βεντιλατερ πρεπει να γεμισει το τζακι ενα σκασμο ξυλα για να πιασει 24 βαθμους κ εγω το κανω με ενα μονο κουτσουρο

Ειμαι αρκετα ικανοποιημενος αν σκεφτεις οτι το εκανα μονος μου (μου πηρε 3 μερες)

Το αρνητικο ειναι οτι μαυριζει γρηγορα το τζαμι κ οτι χρειάζεται το τασάκι του ανα 2 μερες αδιασμα για να μπορει να αναπνέει το τζακι γιατι εγω το τζακι το καιω μερα νυχτα ασταματητα


Δωδεκανήσου και Ολυμπίου Διαμαντή γωνία, στον Βαρδάρη, έχει κατάστημα υδραυλικών που πουλάει υαλοκόρδονο. Θα πάρεις 2 μέτρα από το πλακέ 20x2mm και θα βάλεις στο τζάμι, δεξιά, αριστερά και κάτω. Όχι στην πάνω μεριά, να κάνει αεροκουρτίνα. Μετά θα καθαρίζεις τζάμι μιά φορά στις 3-4 μέρες με ένα φύλλο χαρτί κουζίνας, που θα πιάνει λίγη άχνα μόνο, στις κάτω γωνίες. Στο κέντρο θα μένει πεντακάθαρο. Και αυτό ακόμη και με φρεσκα ξύλα που καίω τώρα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8410 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε: Όχι εξωτερικό αέρα για φυσική ροή, δεν δουλεύει. Εσωτερικό θέλει, οπότε δες αν μπορείς να κάνεις μιά περσίδα στο κάτω μέρος από το τζάκι...


Καλημέρα. Αναφέρεσαι μόνο για τη συγκεκριμένη εστία ή γενικότερα; Δηλαδή και εγώ που έχω φυσική ροή να μην παίρνω αέρα από έξω αλλά μέσα από το σπίτι μόνο;

Συνημμένο αρχείο:


Uploaded with ImageShack.us

Επίσης χθες πηγα Leroy και είδα την Invicta 6769-00 στα 610€...Το τζάμι στη δικιά σου ειναι ίδιο με το δείγμα που έχουν; Δε μου φάνηκε και πολύ "συμπαγες" ρε συ...Στο λεω εγώ που μέχρι να καταλήξω σε αυτό που έχω, έσπασα αλλα 2 καθώς έπεσαν κουτσουρα επάνω τους.. :blink:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8412 από pmet
Απαντήθηκε από pmet στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

giol έγραψε:

pmet έγραψε: Δωδεκανήσου και Ολυμπίου Διαμαντή γωνία, στον Βαρδάρη, έχει κατάστημα υδραυλικών που πουλάει υαλοκόρδονο. Θα πάρεις 2 μέτρα από το πλακέ 20x2mm και θα βάλεις στο τζάμι, δεξιά, αριστερά και κάτω. Όχι στην πάνω μεριά, να κάνει αεροκουρτίνα. Μετά θα καθαρίζεις τζάμι μιά φορά στις 3-4 μέρες με ένα φύλλο χαρτί κουζίνας, που θα πιάνει λίγη άχνα μόνο, στις κάτω γωνίες. Στο κέντρο θα μένει πεντακάθαρο. Και αυτό ακόμη και με φρεσκα ξύλα που καίω τώρα...



Το δοκιμασα και εγω , αλλα δυστυχως οταν βαλω κορδονι αριστερα - δεξια , μαυριζει ποιο ευκολα και γρηγορα . :( Χρησιμοποιωντας ιδια ξυλα το βλεπω . Εμενα ,αν φαινεται στην φωτογραφια πανω κατω εχει μια πατουρα οπου κραταει το τζαμι και δεξια - αριστερα τιποτα .Απλα ακουμπαει το τζαμι στην πορτα .Οταν ειχε σπασει ειχα δει απο πισω , πανω στην πορτα ειχε ενα λεπτο σαν κορδονι πλατυ στο κατω μερος μονο .Δηλαδη σαν να ηθελε ο κατασκευαστης να μην δινει αερα μονο απο κατω . Επισης στις 4 γωνιες ειχε μικρα κομματακια , για να ακουμπαει το τζαμι πανω . Η πατουρα πανω - κατω αφηνει κενο αν χρειαζεται να παρει αερα απο εκει παντως .



Pmet είσαι ικανοποιημένος με την εστία (edilkamin luce plus ;) , από θόρυβο το βεντιλατέρ τι λέει;[/quote]

Σε γενικές γραμμές είμαι ικανοποιημένος .Την άνοιξη απλά θα ξανά ανοίξω την φούσκα απο πάνω , να την μονώσω ωστε να εκμεταλλεύομαι και την ζέστη που εγκλωβίζεται εκεί . Βεντιλατερ στην 2η σκαλα (220 volt) ειναι θορυβώδες , μέχρι και η 3χρονη κόρη μου παραπονιέται .Στην 1η σκάλα (110 volt) δεν ακούγεται αλλα εχει περιορισμένη ροη αερα .Θα δοκιμάσω ροοστάτη ώστε να δω και ενδιάμεσες θέσεις .(οι τάσεις που γράφω ειναι μετρημένες με πολυμετρο αλλάζοντας την σκάλα)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8413 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
καλημερα και απο μενα και δεν ξερω τωρα να χαρω η' να στεναχοριθω που δεν σας βρηκα νωριτερα.

Εχω και εγω πολλες ερωτησεις .Εχω μια εστια φογερ η οποια ειναι ντυμενη με θερμοθαλαμο και απο κατω 400m3 βεντιλατερ , αρα ειναι μονομπλοκ αποτι καταλαβα στις προοιγουμενες σελιδες. Εχει μια εισοδο για την καυση 100φ και μια εισοδο για τον θερμοθαλαμο απο κατω 125φ με 4 εξοδους 125 φ πανω στο θερμοθαλαμο . Αερα για την καυση περνω απο εξω με σολινα φ100 κατευθειαν . Ενω για τον θερμοθαλαμο περνω εσωτερικο αερα διπλα απ το τζακι η΄' απο μια τρυπα που εχω στο πατωμα(περνω αερα απ το υπογειο σαν εσωτερικη ανακυκλωση η' το εκανα ετσι για να τραβαω αερα δροσερο το καλοκαιρι .
Και η ερωτηση μου ειναι πως μπορω απο την τρυπα φ100 που παει κατευθειαν στην καυση να παρω αερα για τους αεραγωγους . Αν ειναι με Τ και κινητο ταμπερ για να το ρυθμιζω οπως λετε 70-30, δεν υπαρχει κινδυνος οταν το μοτερ δουλευει στο τερμα και το τζακι δεν εχει δυνατη φλογα , να τραβηξει αερα απο το Τ και απ τις 2 μεριες η' με ευνοϊκες συνθηκες περισσοτερο και απο την μερια που οδηγει στην καυση . Με αποτελεσμα αντι να ρουφαει η εισαγωγη , να τη ρουφαει το μοτερ και μας τραβηξει κανενα διοξειδιο( το ποιο ασχημο που σκευφτηκα ) η' να δημιουργουμε υποπιεση στην εισαγωγη με κακα αποτελεσματα μεσα στο τζακι !
2.Ακομα πως μπορει να συνδεθει το ολο συστημα , ωστε στην εισαγωγη του θερμοθαλαμου , να περνει αερα και απο τον χωρο και απ το υπογειο και απο το υψηλοτερο μερος πανω απ το τζακι ( ολα αυτα Φ125 ) και συναμα και απ εξω , απο το Τ που παει στην εισαγωγη με φ100 !Την τρυπα του υπογειου μπορω ανετα να την κλεινω απ το υπογειο , χειροκινιτα ( να παω στο υπογειο και να την βουλωνω) τη συνδεση θα εχει μεσα στο τζακι απορω για ολα τα αλλα και ποσα ταμπερ θα χρειαστω !

www.dovre.fr/base/pdf/DOVRE-2180-CBSCP.pdf
ΥΣ. Ξερει κανεις λαρισα ποιος πουλαει ταμπερ , γιατι δεν μπορω να βρω και απελπιζομαι

Ευχαριστω , ελπιζω να μην μπερδεψα
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by house.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8415 από giol
Απαντήθηκε από giol στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
@pmet αναρωτιέμαι αν μπορείς να καταργήσεις τα δικά του βεντιλατέρ και να βάλεις κάτω από την εστία ένα καλό φυγοκεντρικό μεγαλύτερης ισχύος και λιγότερο θορυβώδες; Τα jolly mec έχουν (από ότι λένε γιατί δεν το έχω δει με τα μάτια μου) βεντιλατέρ 410 κυβικά και αθόρυβο. Θα χρειαστέι να οδηγήσεις τον αέρα στην είσοδο μετά το βεντιλατέρ αλλά αυτό δεν πρέπει να είναι πολύ δύσκολο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.794 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ