Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8182 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Οι ηλίθιοι που λέγαμε. Η λογική του "εγώ δεν φοράω ποτέ ζώνη και δεν έχω πάθει τίποτα, δεν τράκαρα ποτέ"...

Από που θα έρθει ο αέρας που θέλει το τζάκι να κάψει, αν δεν έχει κάπου μιά τρύπα το σπίτι για να φέρνει μέσα φρέσκο αέρα? Όταν το τζάκι έχει κλείστή την πόρτα, οι χαραμάδες του σπιτιού αρκούν για να φέρουν τον λίγο αέρα που ζητάει το τζάκι. Με ανοιχτή την πόρτα, αρχίζε να τραβάει πολλαπλάσιο αέρα, δεν έχει από που να τον πάρει, η καμινάδα δεν κάνει αρκετό ελκυσμό για να ρουφήξει την κάπνα προς τα πάνω και προλαβαίνει να βγει προς τα έξω. Σε άλλα σπίτι που έβαλε το γίδι, είχαν μεγαλύτερες χαραμάδες και έμπαζε μπόλικος αέρας και δεν κάπνιζε το τζάκι, το δικό σου είναι πιό στεγανό...

Σηκώστε όλο το τζάκι μισό πόντο, να ανοίξει η κάτω σχάρα και να μπαίνει αέρας.
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Asteris.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8187 από tzoul
Απαντήθηκε από tzoul στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε: Οι ηλίθιοι που λέγαμε. Η λογική του "εγώ δεν φοράω ποτέ ζώνη και δεν έχω πάθει τίποτα, δεν τράκαρα ποτέ"...

Από που θα έρθει ο αέρας που θέλει το τζάκι να κάψει, αν δεν έχει κάπου μιά τρύπα το σπίτι για να φέρνει μέσα φρέσκο αέρα? Όταν το τζάκι έχει κλείστή την πόρτα, οι χαραμάδες του σπιτιού αρκούν για να φέρουν τον λίγο αέρα που ζητάει το τζάκι. Με ανοιχτή την πόρτα, αρχίζε να τραβάει πολλαπλάσιο αέρα, δεν έχει από που να τον πάρει, η καμινάδα δεν κάνει αρκετό ελκυσμό για να ρουφήξει την κάπνα προς τα πάνω και προλαβαίνει να βγει προς τα έξω. Σε άλλα σπίτι που έβαλε το γίδι, είχαν μεγαλύτερες χαραμάδες και έμπαζε μπόλικος αέρας και δεν κάπνιζε το τζάκι, το δικό σου είναι πιό στεγανό...

Σηκώστε όλο το τζάκι μισό πόντο, να ανοίξει η κάτω σχάρα και να μπαίνει αέρας.



Asteri , σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση , εσύ όπως είδες και στις φώτο ,πρέπει να φωνάξω τον τζακά να τα ξυλώσει όλα , πως θα σηκώσει όλο αυτό το θηρίο , ενωμενες καμινάδες , σπιραλ κτλ
Αυτο φοβόμουν απο την αρχή , το ράβε ξύλωνε , απο θέμα εισαγωγής αέρα , η τρύπα δεν ειναι λίγο μικρή , άλλοι με αντίστοιχο ενεργειακά έχουν τρυπα 15-18εκ , και κάτι άλλο , η εστια απο κατώ εχει λαμαρίνα ,θα υπάρχει επαφή ουσιαστική (εννοώ ο πατος της κασέτας να έχει καποια τρυπα) με τον εξωτερικο αέρα ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8189 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Με κλειστή την πόρτα, τα ενεργειακά τραβάνε λίγο αέρα. Όταν ανοίγει θέλουν αρκετό. Εσύ θες λίγο παραπάνω αέρα με ανοιχτή πόρτα. Βάλε κάποιον να κρατάει το παράθυρο σε διάφορες θέσεις, να δεις με πόσο άνοιγμα είναι οκ και δεν καπνίζει. Συνήθως και με ελάχιστο άνοιγμα, πχ ένα πόντο του παράθυρου θα είναι αρκετό για να δημιουργηθεί ικανός ελκυσμός για να τρα΄βαει τον καπνό πάνω και όχι έξω από την εστία. Εγώ πχ έχω αφήσει ένα πόντο από κάτω και ο μόνος τρόπος να καπνίσει, είναι να ανοίξω τελείως απότομα την πόρτα και να τραβήξω εγώ έξω την κάπνα. Αν την ανοίξω σιγά-σιγά, δεν καπνίζει με τίποτα.

Δεν πειράζει που το τζάκι έχει κάτω λαμαρίνα, ο αέρας θα έρχεται στο μπροστά μέρος και θα μπαίνει μέσα στην εστία από τις γρίλιες, ή από την πόρτα όταν την ανοίγεις.

Αν βαριέσαι τις δουλειές στο τζάκι, κάνε μιά τρύπα σε κάποιο εξωτερικό τοίχο κοντά στο τζάκι και βάλε ρυθμιζόμενη περσίδα, να τραβάει αέρα από κει όταν καίει και το βράδυ να την κλείνεις.
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Asteris.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8200 από macedonasf
Απαντήθηκε από macedonasf στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Να δώσω κι εγώ μία άλλη διάσταση στο πρόβλημα του φίλου.
Ναι μεν το τζάκι πρέπει οπωσδήποτε να παίρνει αέρα κι από έξω, παρ' όλα αυτά επειδή τα βεντιλατέρ βρίσκονται ακριβώς στο άνοιγμα της πόρτας, ιδίως όταν έχεις την μεγάλη σκάλα (αυτή που είναι θορυβώδης), ανοίγοντας την πόρτα, ιδίως το αριστερό βεντιλατέρ ρουφάει σιγά σιγά τον καπνό.
Σε μένα για να φανταστείτε (έχω την insert 800 της laudel, παραπλήσια με του φίλου), μου έχει γίνει πλέον συνήθεια όταν έχω την μεγάλη σκάλα και θέλω να βάλω ξύλο, πρώτα την κλείνω και μετά ανοίγω σιγά-σιγά την πόρτα του τζακιού.
Μπορείς να το δοκιμάσεις κι εσύ αυτό. Βάλε την μεγάλη σκάλα στα βεντιλατέρ, άνοιξε 10-20 πόντους την πόρτα και παρατήρησε να δεις πως ρουφάει το αριστερό βεντιλατέρ τον καπνό.
Πιστεύω εάν η πόρτα άνοιγε προς τα πάνω δεν θα είχαμε το πρόβλημα ούτε εσύ ούτε κι εγώ, γιατί θα έμπαινε γρήγορα ο αέρας του σαλονιού μέσα στο τζάκι.
Πλέον την έχω συνηθίσει τη διαδικασία και γίνεται μηχανικά.
Ειδικός δεν είμαι απλά.......παθόν.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8201 από macedonasf
Απαντήθηκε από macedonasf στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
......να φανταστείς σκέφτομαι, αφού φύγει ο χειμώνας να ρίξω μια ματιά μπας και αλλάξω θέση στα βεντιλατέρ,να τα βάλω σε κάποιο σημείο κάτω από τζάκι.....θα δούμε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8204 από tzoul
Απαντήθηκε από tzoul στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Φιλε makedonasd , εχω κάτσει σαν τον μαμακα, ατελείωτες ώρες και "παιζω" με την πόρτα , 5-10 ανοιγμα πορτας δεν καπνιζει , αλλα επειδλη εκ των πραγματων δεν χωραει το κολοξυλο μεσα σε 15εκ κενο , οταν την ανοιγω..και παλι σιγα λες και εχω αυγά στα χερια.. γεια σας !!.
Νομίζω οτι πάσχω απο παντελη εισαγωγη εξωτερικου αερα μιας και είναι ταπωμένη απο το λαμαρινοκουτο της κασετας, αυτο που λές με το αριστερο βεντιλατέρ δεν το πολυκαταλαβα ..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.524 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ