Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8150 από filippos
Απαντήθηκε από filippos στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

giol έγραψε: @ filippos
αυτό το boxtherm 80 που το έχεις βρει και πόσο σου ζητάνε; Μπήκα στο site και διάβασα το manual και φαίνεται σοβαρή εταιρεία με όλα το πιστοποιητικά.


Και εγώ δεν θέλω να θεωρηθεί διαφήμιση της εταιρείας που το βρήκα, γι’ αυτό αν δεν έχουν πρόβλημα η admin ας μας πουν αν μπορούμε να δώσουμε link… βέβαια για μένα που ψάχνω τώρα να αγοράσω θα ήταν πολύ καλό να τα βρω κάπου πιο φτηνά γιατί γενικά είναι πολλά αυτά που μου ζητάτε…

MCZ BOXTHERM 80 - 1650€ και φαντάσου ότι στο εξωτερικό το βρήκα 1160 αλλά τρέχα γύρευε…

www.bathroom39.com/mcz-wood-insert-boxtherm-80-vn-9-kw.html

LA NORDICA CRISTAL 80 - 1550€

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8152 από str1979
Απαντήθηκε από str1979 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

bill έγραψε: Γεια σας, το laudel promo 700,το εχει βαλει κανεις; 14kw
Δεκτη καθε γνωμη.
Μου προτειναν και την hergom h03 07 την ξερη καποιος;13kw
Eυχαριστω.


Οταν εψαχνα κ εγω για εστια ημουν αναμεσα στην laudel/invicta compact 700 και στην hergom h03 07
και τις 2 τις ειδα απο κοντα.
Η hergom h03 07 ειναι ισπανικη
εχει ομορφοτερο σχημα σε σχεση με την invicta που πηρα
εχει ομορφοτερο ινοξ χερουλι
νομιζω οτι διαθετει κ ενσοματωμενο κλαπε
ειναι λιγο βαρυτερη απο την invicta
εχει ρυθμιζόμενη δευτερεύουσα καυση

Τελικα προτίμησα την γαλλική invicta διοτι εχει ισχυ 14kw ονομαστικα ενω η hergom εχει 13kw αλλα δεν μπορεσε κανενας πωλητής να μου πει αν ειναι ονομαστικη τιμη ή μεγιστη τιμη.
Επισης η invicta εχει 5 χρονια εγγυηση ενω η hergom 3 χρονια

Invicta Compact 700
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by str1979.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": bill

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8153 από giol
Απαντήθηκε από giol στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

pmet έγραψε:

giol έγραψε: @pmet Αν είναι δυνατόν μας λες που την πήρες και τι τιμή σου έκαναν γιατι ενδιαφέρομαι και εγώ για αυτό το μοντέλο;


Πες μου email να σου στειλω ,γιατι δεν βρισκω απο που μπορω να σου στειλω pm :ohmy:


Δεν θέλω να γράψω το email μου φόρα παρτίδα γιατί το spam θα πάει σύννεφο!Περίεργο και εγώ δεν βλέπω πουθενά επιλογή για pm!
Πάντως δεν βλέπω ποιος ο λόγος να μην βάζουμε τις τιμές/προσφορές που μας κάνουν από την στιγμή που δεν είμαστε έμποροι. Την άδεια τη χρειάζονται οι έμποροι και αν κάποιος προσπαθήσει να διαφημιστεί εμμέσως θα τον καταλάβουμε και θα τον αναφέρουμε. Είμαι σε πολλά φόρουμ (xda , avsite , avforum κ.α.)και η λογική είναι αυτή.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8159 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

str1979 έγραψε:

bill έγραψε: Γεια σας, το laudel promo 700,το εχει βαλει κανεις; 14kw
Δεκτη καθε γνωμη.
Μου προτειναν και την hergom h03 07 την ξερη καποιος;13kw
Eυχαριστω.


Οταν εψαχνα κ εγω για εστια ημουν αναμεσα στην laudel/invicta compact 700 και στην hergom h03 07
και τις 2 τις ειδα απο κοντα.
Η hergom h03 07 ειναι ισπανικη
εχει ομορφοτερο σχημα σε σχεση με την invicta που πηρα
εχει ομορφοτερο ινοξ χερουλι
νομιζω οτι διαθετει κ ενσοματωμενο κλαπε
ειναι λιγο βαρυτερη απο την invicta
εχει ρυθμιζόμενη δευτερεύουσα καυση

Τελικα προτίμησα την γαλλική invicta διοτι εχει ισχυ 14kw ονομαστικα ενω η hergom εχει 13kw αλλα δεν μπορεσε κανενας πωλητής να μου πει αν ειναι ονομαστικη τιμη ή μεγιστη τιμη.
Επισης η invicta εχει 5 χρονια εγγυηση ενω η hergom 3 χρονια


Η Hergom 03/70 είναι 10kW. 13 είναι η συνολική ενέργεια από τα ξύλα. Επί 0.76 απόδοση δίνει 10.2kW, την οποία ονομάζει al ambiente (αποδιδόμενη στο περιβάλλον). Και δεν έχει δευτερογενή, η ρύθμιση είναι ο αέρας για την αεροκουρτίνα στο πάνω μέρος της πόρτας. Δευτερογενή είναι στην πλάτη του τζακιού...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8169 από Christos
Απαντήθηκε από Christos στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

str1979 έγραψε:

Christos έγραψε: Μπορεί κάποιος να μου δώσει κάποιο link για τζάκια συνεχούς κάυσης και με τα διακοπτώμενα για να καταλάβω ακριβώς περί τήνος πρόκειτε και τι διαφορές έχουν στην λειτουργία?

Δώστε και κανένα παράδειγμα σε τζάκι με τη συνεχούς καύση...


καλησπέρα

ενα τζακι συνεχούς καύσης με ενα τζάκι μη συνεχούς καύσης δεν έχουν καμιά εξωτερική διαφορά

στην πρώτη περίπτωση μπορεί "θεωρητικά" να κρατήσει την καύση συγκεκριμένης ποσότητας-υγρασίας-είδος ξύλων για τουλάχιστον 10 ώρες.Ετσι πχ μπορείς να βάλεις ξύλα στο τζάκι το βραδύ πριν πας για υπνο, το πρωι που θα σηκωθείς θα υπάρχει ακόμη πυρωμένο κάρβουνο ή κ φλόγα για να βάλεις παλι ξύλα χωρίς να χρειαστεί να ξανα ανάψεις φωτιά

στην δεύτερη περίπτωση το τζάκι δεν μπορεί να διατηρήσει την καύση για τόσο μεγάλο διάστημα αλλά περίπου "θεωρητικά" για 6 ώρες

Το αν ένα τζακι ειναι συνεχούς καύσης εξαρτάτε απο την ποιότητα κατασκευής των υλικών του (καλό μαντέμι με παχιά τοιχώματα, βαρος εστιας) καθώς επίσης απο τον πάρα πολύ καλό ελέγχο της τροφοδοσίας του αερα προς καύση. Αυτο εξαρτάτε απο το πόσο καλά σφραγισμένη είναι η εστια στις κολλήσεις της και το πόσο ερμητικά κλείνει η πόρτα του ώστε να μην τραβάει αέρα ανεξέλεγκτα από οπού βρει παρά μόνο αυτόν που του έχουμε ρυθμίσει εμεις.

Έτσι εαν ρυθμίσουμε τον αέρα στο ελάχιστο δυνατό που χρειάζεται για να καίγονται τα ξύλα χωρίς να σβήσουν, θα παραταθεί η καύση τους γιατί είναι ατελής.(αυτο εχει και ως αποτέλεσμα να βγαίνουν και περισσότερα καυσαέρια για αυτο και αρκετες εστιες που ειναι χαρακτηρισμένες ως εστίες συνεχους καύσης, τις εφοδιαζουν κ με δευτερεύουσα καύση ώστε να "διπλοκαινε τα καυσαέρια")

Επίσης η χρήση κλαπετου είτε στην σωλήνα εισόδου του αέρα προς καύση είτε και στην έξοδο των καυσαερίων προς την καμινάδα βοηθάει στο να παρατεινουμε την καύση ελέγχοντας έτσι την ταχύτητα της

πχ στην δική μου εστία που ειναι συνεχούς καύσης, καίγοντας ξερή οξιά μπορώ να διατηρήσω την καύση ενός μεγάλου κούτσουρου μέχρι 2 ώρες, Αν βάλω ξερό μεσε εχω καταφέρει να την διατηρήσω μέχρι 4 ώρες

Οπως βλέπεις η θεωρία απέχει απο την πράξη.
Οι κατασκευαστές στα χαρακτηριστικά καθε εστιας τους αναφέρουν αν ειναι συνεχούς καύσης η οχι


Σε ευχαριστώ για την απάντηση.
Άρα να υποθέσω ότι τα απλά τζάκια με πόρτα συρώμενη δεν είναι και ότι καλύτερο μιας και δεν σφραγίζουν πλήρως.
Βρήκα αυτό από Ιρλανδία ...γνωρίζει κανείς κάτι για την εταιρεία?
-Το βάθος του τζακιού έχει καμία σχέση με την απόδοση ή εξαρτάται από τον σχεδιασμό?
Το double double είναι διφατσο με 73εκ. βάθος και 18kw + νερό για 10 σώματα.
-Μπορώ να το καλύψω με γυψοσανίδα και να βάλω περσίδες με κάποιο fan αντί να στέκεται από μόνο του στη μέση του σαλονιού?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8178 από tzoul
Απαντήθηκε από tzoul στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
ΕΙΔΗΜΟΝΕΣ ΦΙΛΟΙ ΓΙΑ ΚΑΙ ΧΑΡΑ ΣΑΣ.
ΝΑ ΣΑΣ ΑΝΑΦΕΡΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΜΗΠΩΣ ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΤΟ ΞΑΝΑΔΕΙ ΤΟ "ΕΡΓΟ", ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΕΙ ΜΕ ΤΟ ΤΖΑΚΙ ΜΟΥ ΣΕ ΘΕΜΑ ΚΑΠΝΙΣΜΑΤΟΣ.ΤΟ ΤΖΑΚΙ ΕΧΕΙ ΜΠΕΙ ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ ,ΣΑΝ ΠΗΓΗ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ ΣΤΟΝ ΕΝΙΑΙΟ ΧΩΡΟ ΠΡΑΓΛΑΤΙΚΑ ΚΑΝΕΙ ΔΟΥΛΕΙΑ , ΖΕΣΤΑΙΝΕΙ ΕΝΙΑΙΟ ΧΩΡΟ (60Μ2) ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΛΑΚΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ 22-24 ΧΑΛΑΡΑ, ΛΟΓΩ ΜΩΡΟΥ ΤΟΣΗ ΖΕΣΤΗ..
ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΖΩ ΑΛΛΟ ΘΑ ΑΝΑΦΕΡΘΩ ΣΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ, ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ ΤΖΑΚΙ ΚΑΠΝΙΖΕΙ , ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΟΙΓΟΥΜΕ ΣΙΓΑ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΑΙ 15-20sec ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΤΟ ΑΝΟΙΓΩ ΟΛΟ ,ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΙΠΟΤΑ .ΦΩΝΑΖΩ ΤΟΝ ΤΖΑΚΑ ΠΟΥ ΤΟ ΕΒΑΛΑ , ΜΟΥ ΣΗΚΩΣΕ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΤΗΝ ΚΑΜΙΝΑΔΑ , ΑΠΟ ΤΗΝ ΦΩΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΔΕΙΤΕ ΠΡΟΣΕΘΕΣΤΕ ΑΛΛΟ 1 ΜΕΤΡΟ , ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΥΨΟΣ ΚΑΜΙΝΑΔΑΣ 4,5ΜΕΤΡΑ , ΜΟΥ ΑΝΕΦΕΡΕ ΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΟΥ ΚΑΠΝΙΖΕΙ , ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΑΖΩ ΑΠΟ ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΤΑ ΒΕΝΤΙΛΑΤΕΡ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ,ΑΥΤΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ,ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ..ΒΡΕ ΠΑΙΔΕΣ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΑΖΩ ΞΥΛΟ ΘΑ ΚΛΕΙΝΩ ΤΑ ΒΕΝΤΙΛΑΤΕΡ , ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΛΙΓΟ ΠΕΡΙΕΡΓΟ.. , ΕΝ ΠΑΣΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙ "ΥΠΑΚΟΥΣΑ" ΤΟΝ ΤΖΑΚΑ , ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΚΑΠΝΙΖΕΙ ,ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΤΑΧΥΔΑΚΤΥΛΟΥΡΓΟΣ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙΣ ΠΟΡΤΑ , ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΞΥΛΟ ΚΑΙ ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΙΣ ΠΟΡΤΑ ,Ε ΛΟΙΠΟΝ ΕΓΩ ΜΕ ΜΕΤΡΗΜΕΝΟ ΧΡΟΝΟ 25sec ,TO ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΚΑΠΝΙΖΕΙ !!
Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΒΡΗΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΠΝΙΖΕΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΝΟΙΓΩ ΠΡΩΤΑ ΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ ΔΙΠΛΑ ΣΤΟ ΤΖΑΚΙ,ΑΥΤΟ ΜΕ ΠΟΝΗΡΕΨΕ ΚΑΙ ΤΟΥ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΑ , ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΓΙΑ ΜΗ ΕΠΑΡΚΗ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΑΕΡΑ.
ΟΠΩΣ ΘΑ ΔΕΙΤΕ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΦΩΤΟ ΣΤΟ ΠΑΛΙΟ ΤΖΑΚΙ ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΣΧΑΡΑ ΣΥΛΟΓΗΣ ΣΤΑΧΤΗΣ ΚΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ ΦΕΥΓΕΙ ΣΠΙΡΑ ΣΩΛΗΝΑΣ ΠΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ ΕΞΩ , Η ΔΙΑΜΕΤΡΟΣ ΤΟΥ ΣΩΛΗΝΑ ΕΙΝΑΙ 8εκ.
ΟΤΑΝ ΜΠΗΚΕ Η ΚΑΣΕΤΑ Η ΟΠΟΙΑ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΕΙΝΑΙ ΛΑΜΑΡΙΝΑ ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΥΠΟΔΟΧΗ ΑΕΡΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ ,ΠΑΤΗΣΕ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΧΑΡΑ ,ΜΗΠΩΣ ΛΟΙΠΟΝ "ΤΑΠΩΘΗΚΕ" Ο ΑΕΡΑΣ ?
ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΩ ΣΤΟΝ ΤΖΑΚΑ ΜΟΥ ,ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΑΕΙ .."ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΠΟΛΛΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΑ ΣΕ ΣΠΙΤΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΚΑΝ ΤΡΥΠΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΠΝΙΖΑΝ" ΘΑ ΣΟΥ ΑΛΛΑΞΩ ΤΟ ΚΑΠΕΛΟ ΣΕ ΠΕΡΙΣΤΡΕΦΟΜΕΝΟ ,ΜΗΠΩΣ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΘΟΔΙΚΟΥΣ ΑΝΕΜΟΥΣ " ΤΩΡΑ ΤΟΝ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΚΑΠΕΛΟ ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ...ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΩ ΚΟΥΡΑΣΤΕΙ ΚΑΙ ΠΕΛΑΓΩΣΕΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ , ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ , ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΚΑΤΙ?
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.572 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ