Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #7956 από chari
Απαντήθηκε από chari στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε: Μεγάλη διάμετρος, λιγότερο θερμά καυσαέρια, αργή ταχύτητα. Αν βάλεις ενεργειακό και φέρεις την εξωτερική σωλήνα από κάτω του, θα τραβάει θέλει δεν θέλει από κει. Και ναι, τα 14kW της Selenic μπορούν να κάνουν κουμάντο 100τμ με σύγχρονη μόνωση, απλά θα έχεις περισσότερη ζέστη στην περιοχή του τζακιού. Ο εναλλάκτης δίνει κάνα 5-10% χαλαρά στην απόδοση, οπότε η λογική λέει ότι αξίζει τα 300-400€ του, θα στα δώσει πίσω από την πρώτη χρονιά.


Πολυ καλα ευχαριστω, συνεχισε ετσι να βοηθας και ασε τι λενε!!
Μια τελευταια ερωτηση, επειδη εχω 51 εκατοστα υψος και δεν θελω να χαλασω την μετοπη του τζακιου που ειναι με μαρμαρο, υπαρχει καποια μαρκα σε πρισματικο για 100 τετραγωνικα με υψος 51 εκατοστα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #7958 από chari
Απαντήθηκε από chari στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Asteri Πολυ καλα ευχαριστω, συνεχισε ετσι να βοηθας και ασε τι λενε!!
Μια τελευταια ερωτηση, επειδη εχω 51 εκατοστα υψος και δεν θελω να χαλασω την μετοπη του τζακιου που ειναι με μαρμαρο, υπαρχει καποια μαρκα σε πρισματικο για 100 τετραγωνικα με υψος 51 εκατοστα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #7961 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Μόνο κασέτες ίσιες βγαίνουν σε "κοντή" έκδοση κάτω από 50 εκατοστά. Όλα τα foyer που έχω δει είναι κανονικό μπόι 55-60 εκατοστά, ίσια, πανοραμικά και πρισματικά. Μιλώντας πάντα σε 70άρες πλάτος και πάνω εστίες. Δεν ξέρω αν γνωρίζει κάποιος διαφορετικά, όπως είπα δεν είμαι και έμπορος να τις ξέρω όλες...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #7967 από Christos
Απαντήθηκε από Christos στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Μπορεί κάποιος να μου δώσει κάποιο link για τζάκια συνεχούς κάυσης με τα διακοπτώμενα για να καταλάβω ακριβώς περί τήνος πρόκειτε και τι διαφορές έχουν στην λειτουργία?

Υπάρχουν καθόλου συστήματα ελέγχου ενός τζακιού?
Π.χ. συστήματα να αυξάνουν και να μειώνουν την καύση ανάλογα με θερμοκασία στο χώρο?
Είτε αέρα, είτε νερού...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8014 από pmet
Απαντήθηκε από pmet στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

angelos1978 έγραψε: καλησπέρα.. εχω διαβάσει όλο το forum και έχω καταλήξει στην εξής κασετα μετατροπης Inserto 70 Ventilato της LA NORDICA για πολλούς λόγους. Την έχει τοποθετήσει κάποιος για να μας πει αν είναι κοντα στην πραγματικοτητα τα νουμερα που αναφέρουν οι Ιταλοί ; το ενσωματομένο βεντιλατερ έχει πέντε ρυθμίσεις . είναι αθόρυβο στις δύο πρώτες σκάλες;
ευχαριστώ πολύ , πολύ ωραία η παρέα σας!!
P.S ( ηρθε στο σπίτι μου και ο τζακάς απ ΄το LEROY MERLYN o Μπεν, έχω πολλές αμφιβολίες για την εξυπηρετηση μετά την τοποθετηση της κασσετας , σε τοιχόν πρόβλημα...)



Καλημερα

Ηταν υποψηφια προς αγορα η κασετα που λες , αλλα τελικα αγορασα την Luce Plus 54 της Edilkamin , που ειναι παρομοια . Σε σχεση με τα βεντιλατερ η δικια μου εχει δυο σκαλες (μετρησα και με πολυμετρο και στην μια δινει full 220volt και στην μεσαια 110volt) . Ο θορυβος στην μεσαια σκαλα δεν τον καταλαβαινεις , στην μεγαλη τον ακους αρκετα.Σαν εντονο βουητο , αν εχεις Tv κοντα ....πρεπει να δυναμωνεις την ενταση της φωνης . Τα fan που εχει ειναι σαν και αυτα που βαζουν στα pc τα τετραγωνα (12cmX12cm) .
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by pmet.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": angelos1978

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8016 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Το παλικαρι που εκανε την πατεντα, με το αεροθερμο που χαθηκε?

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.468 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ