Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #7686 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Η 12 είναι για να αναπληρώνει τον αέρα που παίρνει το τζάκι για την καύση. Μπορείς να την φέρεις με σωλήνα στην μπροστινή πλευρά, κοντά στο συρταράκι.

Ο πόντος χρειάζεται για να αφήνει αέρα να πηγαίνει στο συρταράκι, αλλά και για να μην ξύνει το συρταράκι κάτω το μάρμαρο.

Για το 9, καλό είναι να αφήνεις αέρα 1-2 πόντους τουλάχιστον. Μπορείς να βάλεις όλη την εστία 1-2 πόντους μέσα, δεν θα φαίνεται τίποτα από μπροστά.

Έχω και κάτω Selenic με φυσική ροή και σε 50τμ πιάνει 25 χαλαρά. Χωρίς εναλλάκτη και βεντιλατέρ. Απλά θα κάνει 1-2 ώρες παραπάνω να πιάσει αυτά τα νούμερα σε σχέση με το πάνω. Τώρα έχω 24.5 και έξω έχει -1.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #7690 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Αστέρη δώσε σε παρακαλώ το link από το σχέδιο που αναφέρετε! Γενικώς η εγκατάσταση της Selenic θέλει οπωσδήποτε μάστορα;;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #7693 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

sofix έγραψε: ΥΓ μου κανει τρομερη εντυπωση η selenic με τιμη στα 550€..εχω μικρο σπιτι 40τμ σαλονοτραπεζαρια με παλια ξυλινα κουφωματα και φοβαμαι Αστερη μηπως η δικια σου αποδιδει καλα λογω εναλλακτη και καλυτερης μονωσης..αλλα παλι εγω την θελω για κορινθο και οχι για θερμοκρασιες βορειου Ελλαδος..πολυ καλη για να ειναι αληθινη,αλλα για τετοια τιμη ψηνομαι να την δοκιμασω αν την εχει ακομα σε κανα 2μηνο το leroy..


Τι σου κάνει εντύπωση, ότι 135 κιλά σίδερο και 1 κιλό γυαλί, συναρμολογημένα σωστά κοστίζουν 550€? Πόσο θα έπρεπε να κάνουν δηλαδή, όταν το κόστος στο εργοστάσιο είναι 100-120€? Ή έχεις την εντύπωση ότι οι άλλοι που πουλάνε στις διπλές και τριπλές τιμές, έχουν κανένα διαφορετικό κόστος? Μόνο διαφορετικά κέρδη εμπόρων και εισαγωγέων έχουν. Την στιγμή που το Leroy αγοράζει κατευθείαν από την Invicta και προσθέτει ένα λογικό ποσοστό κέρδους, ένα αντίστοιχο τζάκι που θα περάσει από εισαγωγέα και μετά καταλήξει σε τοπικό έμπορο, θα έχει πολλαπλάσιες επιβαρύνσεις. Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι θα έπρεπε να αναρωτιέσαι γιατί τα άλλα έχουν εξωφρενικές τιμές και όχι γιατί το Invicta τόσο χαμηλή...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #7694 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

GeoTa έγραψε: Αστέρη δώσε σε παρακαλώ το link από το σχέδιο που αναφέρετε! Γενικώς η εγκατάσταση της Selenic θέλει οπωσδήποτε μάστορα;;


Άμα πιάνουν τα χέρια σου και ξέρεις τι να κάνεις, δεν θα το έλεγα ότι θέλει μάστορα. Φυσικά θέλει πολλή προσοχή στα θέματα ασφαλείας, μιά χαζομάρα και πήρε φωτιά το σπίτι...







1. Απόσταση ψευδοροφής από την οροφή τουλάχιστον 30 εκ.

2. Περσίδες εκτόνωσης 2 (10x10 εκ), μια πάνω από την ψευδοροφή, η άλλη κάτω από το ταβάνι.

3. Ψευδοροφή (τάπωμα) με πυροτσιμέντο ή γυψοσανίδα πυράντοχη με επένδυση πετροβάμβακα στο κάτω μέρος.

4. Έξοδος θερμού αέρα, είτε από μιά περσίδα 20x65 ή από 2 περσίδες 20x35 που τοποθετούνται ακριβώς κάτω από την ψευδοροφή.

5. Μόνωση γυψοσανίδας με πετροβάμβακα επενδεδυμένου με αλουμίνιο, πάχους 3 εκ (Rockwool).

6. Ανοξείδωτη σωλήνα λείας επιφάνειας, όχι ελικοειδούς ραφής ή γαλβανιζέ.

7. Φούσκα από πυράντοχη μονωμένη με πετροβάμβακα γυψοσανίδα, είτε κτιστή με τούβλο, οπότε δεν χρειάζεται μόνωση.

8. Πρέκι (σενάζ) από πυροτσιμέντο, όταν η φούσκα γίνεται κτιστή.

9. Διάκενο μεταξύ φούσκας και εστίας 4-5 εκ.

10. Μόνωση του τοίχου ή των τοίχων πίσω από την εστία με πετροβάμβακα. Σε περίπτωση γωνιακού τζακιού μονώνονται όλοι οι τοίχοι της γωνίας.

11. Διάκενο 5-7 εκ παντού γύρω από την εστία, για την κυκλοφορία του αέρα και την σωστή ψύξη της εστίας.

12. Εισαγωγή εξωτερικού αέρα, αέρας αναπλήρωσης, από περσίδα τουλάχιστον Φ125.

13. Εισαγωγή αέρα δωματίου είτε μέσω της ξυλοθήκης ή μέσω περσίδας τουλάχιστον 20x20, ανάλογα με την διακόσμηση του τζακιού.

14. Μεταλλική βάση έδρασης

www.marchona.gr/fireplace/fireplace-construction

Από www.marchona.gr
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by Asteris.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoTa

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #7731 από ntavelis
Απαντήθηκε από ntavelis στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Γειά σας κύριοι.
Στο χωριό μου, ψάχνομαι για κασέτα σε παλιό τζάκι. Ζουν οι γονείς μου εκεί και για ξύλα ούτε λόγος, οπότε σκέφτηκα την κασέτα πελετ.
Ξέρει κανείς τι λέει η κασέτα Synthesis της Jolly Mec; Αξίζει τα λεφτά της; Την έχει κανείς;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #7742 από bill
Απαντήθηκε από bill στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
καλημερα σε ολους
εδω στο βολο εχει 1 βαθμο c και βρεχει
εχω καψη μεχρι τωρα 7 τονους ξυλα και 1 τονο πετρελαιο, για να εχω 20 βαθμους κατω και 17 επανω,βεβαια τα ξυλα ειναι υγρα και η αποδοση μικρη.
το τζακι ειναι απλο μαντεμενιο τραπεζοειδη και τοσο χαλια κατασκευασμενο που το κλαπετο ειναι ορθογωνιο και δεν κλεινη ολη την εστια.
φετος αλαξα το καπελο γιατι καπνιζε και εβαλα ενα περιστοφικο το οποιο παλι θα αλλαξω γιατι πεταη καρβουνιλες κατω στο αμαξι και νομιζω μεγαλοσα και την καταναλωση και ξυλου και πετρελαιου καθε γνωμη και εμπειρια θα ηθελα να την ακουσω. τι καπελο βαζουμε;

asteris απο την 9 εισαγωγη αερα αν καπνιζει το τζακι δεν θα εχουμε καπνο στο δωματιο
αν βαλουμε αεροθερμο καμιναδα οπως εσυ στο επανω τζακι, απο την 9 θα παρουμε εισαγωγη και τον ανεμιστηρα θα τον βαλουμε μεσα στην γυψοσανιδα;
συγγνωμη σε εχω πρηξη με τις αποριες μου.
ευχαριστω προκαταβολικα ολους.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.507 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ