Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #125549 από gousan
Απαντήθηκε από gousan στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
μια βοηθεια ....εχω τον αυτοματο θερμοστατη της sivar (τον γνωστο ελληνικο που εχουν πολλοι εδω μεσα)
θελω να απενεργοποιησω τον βωμβητη....
μεσα στο φιλαδιο της εταιριας λεει οτι αμα το βαλεις στο 79 απενεργοποιητε αυτοματα.
το εκανα αλλα μολις πηγενε 80 βαρουσε παλι!!!!ξερει κανεις να μου πει πως να το κανω?μου :woohoo: εχει παρει τα αυτια

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #125603 από Στελιος1
Απαντήθηκε από Στελιος1 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλημερα, ανεβασε τοτε την τιμη στο 180 και στην 6η επιλογη (thr) στο 200.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #125618 από gousan
Απαντήθηκε από gousan στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
αυτο θα πει aftersale υποστηριξη....
ειπα να μην σε περνω και σε ζαλιζω για κατι τοσο απλο...
το εχω βαλει στο 180 αλλα δεν εβαλα το αλλο που λες στο 200
απλα μου εκανε εντυπωση που ενω στο φυλαδιο μεσα γραφει με εντονα γραμματα για απενεργοποιηση βομβητη στο 79 τελικα δεν πετυχενει!!!

κατα τα αλλα ολα καλα εχω καψει τα μισα ξυλα που ειδες ...αλλα καει μερα νυχτα...εσωτερικη θερμοκρασια 22-23

ευχαριστω για την απαντηση

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #125708 από nikgio
Απαντήθηκε από nikgio στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλησπέρα σε όλους. Μέσα από αυτό το forum βρήκα λύσεις για πολλά θέματα γύρω από το τζάκι και γενικά για την θέρμανση του σπιτιού. Συγχαρητήρια σε όλους που αφιλοκερδώς και πρόθυμα προσφέρουν τις γνώσεις και τις εμπειρίες τους.
Ένα θέμα που με απασχόλησε ήταν και αυτό της μεταφοράς θερμότητας σε άλλους χώρους του σπιτιού. Φαντάζομαι είναι ένα θέμα που απασχολεί πολλούς συμφορουμίτες. Γι’ αυτό το θέμα μου προτάθηκαν δύο λύσεις και ευχαριστώ πολύ γι’ αυτό:
1) α. Τοποθέτηση εναλλάκτη καυσαερίων στην έξοδο της κασέτας (καμινάδα) και εκμετάλλευση αυτής της θερμότητας σε συνδυασμό με την φυσική ροή (για τον ενιαίο χώρο), και β. Μεταφορά του ζεστού αέρα - στον πίσω χώρο του σπιτιού - που βγαίνει από τις εξαγωγές της κασέτας με αεραγωγό και ενδιάμεσο ή τερματικό μοτέρ αναρρόφησης (εγκατάσταση όπως ο Μιχάλης_: www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57159&Itemid=384)
2) α. Τοποθέτηση εναλλάκτη αέρα στην έξοδο της κασέτας (καμινάδα), είσοδος αέρα στον εναλλάκτη με μοτέρ, μεταφορά του αέρα αυτού με αεραγωγό στον πίσω χώρο του σπιτιού και β. Οι εξαγωγές της κασέτας παραμένουν να βγάζουν ζεστό αέρα στον ενιαίο χώρο.
Παρακαλώ αν κάποιος γνωρίζει ας μου πει ποια από τις δυο λύσεις είναι πιο «σίγουρη», σωστή και αποδοτική. Έχω εγκατεστημένη την κασέτα SALGUEDA HELIOS 800 (όχι την 800GV).
Ευχαριστώ εκ των προτέρων……

Το ύψος του ανθρώπου ξεκινά από τα πόδια και φτάνει μέχρι το κεφάλι.
Από εκεί και πάνω ξεκινάει το ανάστημά του.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #125717 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
εγω θα σου δωσω μια μεθοδολογια κι εσυ κανεις τις πραξεις
ας πουμε οτι εχεις 2 χωρους 40 και 60 μ2 ....το ιδανικο θα ηταν να μοιρασεις την θερμοτητα αναλογα
παμε στο τζακι ειναι 18 κβ ...απ αυτα δινει πχ 6 με ακτινοβολια στον χωρο του 12 με τον αερα που μπορεις να μοιρασεις 6+6 αν εχεις 2 καναλια και παιρνεις κι αλλα 3 απ τον εναλλακτη
μοιραζεις λοιπον οπως θες .
τεχνικα θα προτιμουσα την πρωτη λυση και μαλιστα με νταμπερ στις περσιδες ωστε να μπορεις να ρυθμιζεις καπως ποσο αερα θα δωσεις σε καθενα απ τα 2 καναλια ειδικα αν πανε σε αλλους χωρους και για τον επιπλεον λογο οτι η αποδοση του εναλλακτη ειναι στην ουσια αγνωστη .
στην πραξη ομως θα το δεις και απ το σπιτι σου ....αν αυτη την στιγμη οι θερμοκρασιες ισομοιραζονται ηδη ισως αρκει μια μικρη ποσοτητα αερα
το προβλημα ομως που μπορει να αντιμετωπισεις αν οι αποστασεις ειναι μεγαλες ειναι να μην επαρκει η ισχυς του ανεμιστηρα της εστιας


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by dimlyk.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #125727 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Υπάρχουν κ άλλες 2 επιλογές :

1. Στον χώρο της εστίας , θέρμανση από ακτινοβολία + εξόδους κασέτας και την θερμότητα του θερμοθαλάμου με τον αεραγωγό + τερματικό στους πίσω χώρους.
2. Τίποτα απολύτως. Φτιάχνεις την κασέτα σωστά κ αφήνεις την φυσική να κάνει την δουλειά της. Μετά από κάποιες ώρες η ζέστη θα απλωθεί. Γλιτώνεις κ την καμιά 400~500Ε που θα έδινες.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.499 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ