Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122553 από nikgio
Απαντήθηκε από nikgio στο θέμα Re:Απ: Τζάκια Ενεργειακά
Οκ, αν ειναι μονο αυτο και δεν τιθεται θεμα επικινδυνοτητας η αποδοσης, νομιζω οτι διορθωνεται-ρυθμιζεται με το κλαπετο της εστιας.

Το ύψος του ανθρώπου ξεκινά από τα πόδια και φτάνει μέχρι το κεφάλι.
Από εκεί και πάνω ξεκινάει το ανάστημά του.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122564 από Μάριος
Απαντήθηκε από Μάριος στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Μπορεις να μου πεις σε παρακαλω τι γινεται με τη σιλικονη?
αλλαξα το πρωτο τζακι που ειχα και εβαλα αλλο αλλα κρατησα την καμιναδα ινοχ,,μονου τοιχωματος,δηλ χωρις μονωση και στο δευτερο που εβαλα(τζακι)εχω μια απαλη μυρωδια που διαχεεται στο χωρο απο την περσιδα εκτονωσης.αλλα οσο περναει η ωρα και ανεβαινει η θερμοκρασια η μυρωδια γινεται πολυ πιο εντονη.
χτες ηρθε ο τζακας και δωσαμε πολυ φωτια στο τζακι για να εντοπισει τι μυρωδια ειναι αυτη που με ενοχλει,,γιατι οταν μυριζει λιγο κανεις δεν το μυριζει.
καποια στιγμη πηρε φωτια η καμιναδα και απ'οτι ειδα και μου ειπε ο τζακας.... ι προηγουμενος τζακας ειχε βαλει σιλικονη στα κομματια της καμιναδας εκει που θηλυκωνουν μεταξυ τους (10 κομματια καμιναδας μεχρι ταρατσα). και μου ειπε οτι αυτη η μυρωδια ειναι απο τη σιλικονη που θερμαινεται και οτι εχτες που καηκε δεν θα ξαναμυρισει.αυριο θα το αναψω να δω αν ισχυει. η καμιναδα μου ειναι στο φωταγωγο μεσα και η εισαγωγη του αερα την εχουμε κανει να ερχεται εξω απο το φωταγωγο απο τη διπλανη οικοδομη απο καθαρο αερα.πως γινεται,,αν ειναι η σιλικονη να μου μυριζει εμενα απο την περσιδα εκτονωσης?απο που μπαινει? αν ξερει καποιος να μου πει ρε παιδια γιατι εχω ταλαιπωρηθει 2 χρονια με αυτη τη μυρωδια και δε βγαζω ακρη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122586 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

nikgio έγραψε: Για να αντκαταστησω την γωνια των 45ο θα γκρεμισω το χτισμενο που την περιβαλλεικαι μετα θα πρεπει να το ξαναχτισω. Οποτε το ταυ καθαρισμού με τάπα μαλλον δεν με εξυπηρετει. Δες λιγο την συννημενη φωτογραφια. Και κατι αλλο: ο ελκυσμος σε τι ΔΕΝ μας εξυπηρετει?


Προσωπικά , όπως βλέπω την φωτογραφία , προτείνω να το γκρεμίσεις , να φύγει όλη η ελικοειδούς (είναι δύσκολη στον καθαρισμό) , να μπει η inox μονής ραφής φ180 , να μπεί ημιτάφ όπως λέει ο Σταύρος για να καθαρίζεις και κλείσιμο με γυψοσανίδα με θυρίδα πρόσβασης για την τάπα του ημιτάφ.
Αν είναι να κάνεις κάτι , κάντο σωστά.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122602 από nikgio
Απαντήθηκε από nikgio στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Όντως εχεις δικιο. Θα παω για γκρεμισμα. Σου ειναι ευκολο να μου δωσεις μια περιγραφη ή αν ειναι ευκολο φωτο για το πως ακριβως ειναι το ημιταφ με ταπα καθαρισμου, για να μην παρω κατι λαθος? Ξεκιναει με φ200 και καταληγει σε φ180 ή η συστολη θα μπει μετα το ταυ? Η κασετα βγαζει φ200. Ευχαριστω.........

Το ύψος του ανθρώπου ξεκινά από τα πόδια και φτάνει μέχρι το κεφάλι.
Από εκεί και πάνω ξεκινάει το ανάστημά του.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122656 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Τζάκι -> συστολή φ200 σε φ180 -> inox φ180 -> γωνια 45 μοιρών -> inox Φ180 -> ημιταφ Φ180 135 μοιρών με τάπα καθαρισμού -> inox Φ180 ως το καπέλο.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by liakjim.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122657 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Μάριος έγραψε: Μπορεις να μου πεις σε παρακαλω τι γινεται με τη σιλικονη?
αλλαξα το πρωτο τζακι που ειχα και εβαλα αλλο αλλα κρατησα την καμιναδα ινοχ,,μονου τοιχωματος,δηλ χωρις μονωση και στο δευτερο που εβαλα(τζακι)εχω μια απαλη μυρωδια που διαχεεται στο χωρο απο την περσιδα εκτονωσης.αλλα οσο περναει η ωρα και ανεβαινει η θερμοκρασια η μυρωδια γινεται πολυ πιο εντονη.
χτες ηρθε ο τζακας και δωσαμε πολυ φωτια στο τζακι για να εντοπισει τι μυρωδια ειναι αυτη που με ενοχλει,,γιατι οταν μυριζει λιγο κανεις δεν το μυριζει.
καποια στιγμη πηρε φωτια η καμιναδα και απ'οτι ειδα και μου ειπε ο τζακας.... ι προηγουμενος τζακας ειχε βαλει σιλικονη στα κομματια της καμιναδας εκει που θηλυκωνουν μεταξυ τους (10 κομματια καμιναδας μεχρι ταρατσα). και μου ειπε οτι αυτη η μυρωδια ειναι απο τη σιλικονη που θερμαινεται και οτι εχτες που καηκε δεν θα ξαναμυρισει.αυριο θα το αναψω να δω αν ισχυει. η καμιναδα μου ειναι στο φωταγωγο μεσα και η εισαγωγη του αερα την εχουμε κανει να ερχεται εξω απο το φωταγωγο απο τη διπλανη οικοδομη απο καθαρο αερα.πως γινεται,,αν ειναι η σιλικονη να μου μυριζει εμενα απο την περσιδα εκτονωσης?απο που μπαινει? αν ξερει καποιος να μου πει ρε παιδια γιατι εχω ταλαιπωρηθει 2 χρονια με αυτη τη μυρωδια και δε βγαζω ακρη.


πες στο τζακά σου οτι η σιλικόνη δε μυρίζει !!!
μήπως στη φούσκα σου έχεις πετροβάμβακα???

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.466 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ