Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116822 από gousan
Απαντήθηκε από gousan στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
ανακλαστηρα λετε την κοφτρα?στελιο εσυ που ξερεις την περιπτωση μου υπαρχει περιπτωση να κερδισω τιποτα αν βαλω ενα κομματι ανοξειδωτη λαμαρινα εκει που αρχιζει ο κονος...?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116848 από THASA
Απαντήθηκε από THASA στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Θα ήθελα να ζητήσω την άποψή σας για τη σωστή επιλογή ανάμεσα στα πιο κάτω τζάκια. Παρακαλώ όσους έχουν εμπειρία με τους δύο κατασκευαστές να μου πουν την άποψή τους. Ευχαριστώ πολύ!

1. www.justshop.gr/?section=8150&query1605=...34=8186&detail1634=1

2. www.justshop.gr/?section=5505&query1605=...34=5512&detail1634=1

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116854 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Στέλιος και Gdevil.
Από εδώ www.cres.gr/kape/pdf/download/D3.2_WOOD%...ANDBOOK_GR_FINAL.pdf , για υγρασία 20% βλέπουμε ότι το ξύλο ως μέση τιμή δίνει 4Kwh/kg.
Αν υποθέσουμε ότι ένα τζάκι το "ταίζουμε" με 5Kg/hr τότε θα μας δώσει 20KWh.
Αν ένα μέσο τζάκι έχει 70% απόδοση θα πάρουμε στο σπίτι τα 0,7Χ20=14Kwh.
Άρα μας μένουν 6Kwhr οι οποίες πάνε στα περιστέρια.
Ένας εναλλάκτης του μισού μέτρου πόσα να "τζιμπάει" από αυτά?
Ειλκρινά δεν ξέρω. Θα μου έκανε εντύπωση άν είχε πάνω από 30%.
Του Στέλιου ίσως 50%??? (αφού έχει ξαναπεί πως ρίχνει το μισό από τα καυσαέρια).

ΑΝ και ξαναλέω ΑΝ τα παραπανω υποθετικά που λέεω , αντιστοιχούν κοντά την πραγματικότητα , αναρωτιέμαι πώς είναι δυνατόν να δούμε 10Kwh από έναν εναλλάκτη, εκτός και αν κάποιος καίει 30KG ξύλα την ώρα...

Όπου κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε με.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116864 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
liakjim,
To τζάκι στο οποίο αναφέρεσαι είναι όντως υποθετικο.
Στην πράξη ΔΕΝ υπάρχει.
ΑΝ υπήρχε ο συλλογισμός σου είναι σωστός.
Αλλά έλα που επιμένω πως δεν υπάρχει.
Τι εννοώ όμως με αυτό τον δεν υπάρχει.
Οντως υπάρχουν εστίες με 70 και με 80% απόδοση.
Αλλά αυτό το νούμερο είναι μετρημένο στα εργοστάσια.
Δεν είναι στο σπίτι μου, με εμένα να ρίχνω ξύλα, με εμένα να ρυθμίζω τον αέρα, με εμένα να ρυθμίζω το τάμπερ, με τον δικό μου θερμοθάλαμο, με τις δικές μου ώρες λειτουργίας, με τη δικιά μου γυναίκα να φωνάζει γυρνώντας από διακοπές "ρίξε ξύλα να ζεσταθούμε" με,,, με,,, με,,,
Και επίσης υπάρχουν και πολλές εστίες που λένε 70 και 80% αλλά δεν το πλησιάζουν κάν αυτό το νούμερο ούτε και στο εργοστάσιο. Απλώς κάποιος εκανε τα στραβά μάτια.
Πάντως το διά ταύτα είναι απλό για μένα.
Ακόμα και το πλέον επώνυμο και αξιόπιστο τζάκι να βάλεις ο εναλλάκτης που θα σου κοστίσει καμιά 400 θα τα βγάλει τα λεφτά του. Και αυτό γιατί αυτό το τζάκι δεν δουλεύει σε συνθήκες εργαστηρίου. Δουλεύει σε συνθήκες πραγματικού σπιτιού με πραγματικούς ανθρώπους που το χειρόζονται όποτε και όπως μπορούν και ξέρουν και πολλές φορές κάνουν και λάθη εν γνώση τους.


ΥΓ στο προσωπικό μου παράδειγμα που ανέφερα δεν έβαλα 30 κιλά. Αλλά 10 κιλά ξύλα πρέπει να τα έριξα πάνω σε καλή καρβουνιά και πήραν με την μία όλα μαζί.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116885 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Gdevil
Διαφωνώ.
Η εταιρία σου λέει ότι όταν τοποθετήσεις την εστία που κατασκευάσω με τις οδηγίες που σου λέω (εμβαδά περσίδων , καπνοδόχος κτλ) ,τότε θα πάρεις την απόδοση που σου λέω στην ονομαστική ισχύ που σου λέω.
πχ το selenic λέει
- Efficiency at nominal heat output: 73.40%
- Nominal heat output 14kW
Άρα για να πάρω 14Kw θα πρέπει να καίει ξύλα με 20% υγρασία : 14/0,734=19/4= 4,78Kg/hr

ΑΝ θες στο σπίτι μου να μην έχω 73,4% απόδοση αλλά 60% (επιμένω όμως ότι έχω τηρήσει τις οδηγίες ).
Άρα αν καίω 5Kg/hr θα πετάω 19Χ0.4=7,6Kwh στα περιστέρια.

Περιμένω να μάθω μόνο πόση απόδοση έχει ένας απλός εναλλάκτης.
Αν έχει 50% θα πάρω 3.8Kw/hr
Καθόλου άσχημα, αλλά και πάλι δεν βγαίνουν τα νούμερα που λέτε...
Άσε που πιστεύω όπως είπα ότι δεν δίνει πάνω από 30%. Του Στέλιου δεν ξέρω, ας μας πει.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116892 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Έτσι όπως το πάμε με τους εναλλάκτες, στο τέλος δεν θα χρειαζόμαστε καν καμινάδες. Θα βάζουμε ένα στόμιο εξαερισμού για το διοξείδιο κι ένα βαρελάκι για να μαζεύουμε τα μαυροζούμια και τέλος...
Btw στις περισσότερες πολιτείες της Αμερικής, η χρήση εναλλάκτη με βεβιασμένη ροή δεν επιτρέπεται. Τα καυσαέρια για να μπορέσουν να φύγουν στο περιβάλλον χρειάζονται κάποια θερμοκρασία. Αν με τον εναλλάκτη απορροφούμε αυτήν την θερμοκρασία τότε έχουμε υγροποιήσεις, μεγαλύτερη εναπόθεση κρεόζωτου, και αν έρθει και η απαραίτητη τεμπελιά σε συνδυασμό με τον ωχαδερφισμό που μας διακατέχει το μίγμα γίνεται εκρηκτικό.
Για να προλάβω τους καλοθελητές και τους χαρακτηρισμούς τους να σας θυμίσω ότι στην εγκατάστασή μου έχω βάλει εναλλάκτη μέτρου με μοτέρ 350 κυβικών. Αν το δουλεύω στο φουλ έχω στραγγαλισμό της απόδοσης (ο καπνός ίσα ίσα που φαίνεται), έχω υγροποιήσεις και μεγάλη εναπόθεση κρεόζωτου. Έτσι το δουλεύω στο 25% στο ημιαυτόματο και έχω βάλει και το αλαρμ στους 180°C. Καθαρισμός ανά τόνο ξύλου, δηλαδή 3 φορές τον χρόνο.
Καλά και οικονομικά τα τζάκια, αλλά υπάρχουν και όρια στο τι μπορούμε να κάνουμε με αυτά.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.505 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ