Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115806 από tdm900twin
Απαντήθηκε από tdm900twin στο θέμα Re:Τζάκια Ενεργειακά
Φανταζομαι για λογους υγειας;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115841 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Re:Τζάκια Ενεργειακά
oxi toso για την υγεια , οσο για να μην χάνουν σε πίεση !
καλή επιτυχία !

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115884 από tdm900twin
Απαντήθηκε από tdm900twin στο θέμα Re:Τζάκια Ενεργειακά
Εννοεις τις ενωσεις των αεραγωγων με αλουμινοταινια (πραγμα που εχω κανει) ή τις ενωσεις της μονωσης κομματι με κομματι;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116078 από kalliopigeorge
Απαντήθηκε από kalliopigeorge στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
καλημερα σας και καλως σας βρηκα....Κατευθειαν στο θεμα εχω διαβασει ηδη 225 σελιδες και εχω χαθει...Εχουμε ενα τζακι απλο γωνιακο με πυροτουβλα και καμιναδα αμιαντου περυσι βαλαμε πυροσανιδα εξωτερικα σε μια μινι ανακαινιση που καναμε για λογους καλαισθησιας και φετος σκεφτομαστε να το αλλαξουμε σε ενεργειακο.Δεν εγινε περυσι γιατι οι τιμες που μας ζητουσαν ηταν 4000 ευρω οποτε λεφτα δεν υπηρχαν ευτυχως σας βρηκ α και μου λυσατε το οικονομικο θεμα....Τωρα σκεφτομαστε να βαλουμε το invicta το θεμα μας ειναι η διαδικασια γιατι αν τους αφησω μονους τους θα κανουν βλακειες...Το σπιτι ειναι 120 τμ σε 2 οροφους το τζακι βρισκεται ισογειο εννιαιος χωρος 60 τμ με ανοιχτη σκαλα που οδηγει στον 1 δωματια....Θελουμε να ζεστανουμε ισογειο και ισως επειδη η καμιναδα αμιαντου περναει απο το ενα υπνοδωματιο επανω ισως αν μπορουμε και αυτο....Υψος σπιτιου 9 μετρα και η καμιναδα βγαινει επανω 1.5 μετρο.Καταλαβα οτι πρεπει να βγει γυψοσανιδα να γκρεμιστει το παλιο να ανοιξει απο την βαση τρυπα και να μπει σωληνας οπου θα βγει απο εξωτερικο τοιχο (τυχερη η μια πλευρα της γωνιας)και να ανοιξει και στο εσωτερικο του σπιτιου παλι μια τρυπα. Μπαινει η εστια ντυνω και τους 2 τοιχους και τις γυψοσανιδες με πετροβαμβακα(ετοιμος με αλουμινοφυλλο)τωρα τι αλλο χρειαζομαι πειτε μου να του τα εχω και να του πω επακριβως τι πρεπει να συνδεσει και πως...Ευχαριστω απο τωρα για τις απαντησεις σας και για οση βοηθεια ειχα μεχρι τωρα....Αν μπορειτε να μου πειτε κιολας ποσα 8α πρεπει να ζητησει γιατι παιζει να ακουσω 10 διαφορετικες τιμες...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116080 από alex_nous
Απαντήθηκε από alex_nous στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καταρχήν το σίγουρο είναι πως η καμινάδα πρέπει να αντικατασταθεί. Αν είναι αδύνατον να φύγει εντελώς ο αμίαντος που είναι καρκινογόνος, τότε σίγουρα πρέπει να περάσει από μέσα καινούρια καμινάδα λείας επιφανείας.
Μέσα στο φόρουμ θα βρεις άπειρες παρουσιάσεις φίλων που αντικατέστησαν τα παλιά τους τζάκια με invicta ή άλλη μάρκα τζακιού τύπου foyer. Με λίγο ψάξιμο θα βρεις οδηγίες και λεπτομερείς περιγραφές εγκατάστασης. Εδώ είμαστε κι εμείς να λύσουμε τις απορίες σου. Πρώτα όμως κάνε τον κόπο να διαβάσεις λίγα πραγματάκια και είμαι σίγουρος πως θα το καταφέρεις ολομόναχος.
Για παράδειγμα...
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...508&Itemid=384#39508
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...4&limitstart=0#48511
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...40&Itemid=384#107269
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...500&Itemid=384#98229
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...94&Itemid=384#108357
Υπάρχουν και άλλα δεκάδες παραδείγματα και αυτά είναι ενδεικτικά.
Καλή αρχή...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116289 από douka77
Απαντήθηκε από douka77 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλησπερα στο φορουμ,θα ηθελα να σας ρωτησω αν πανω στην φουσκα εχεις μια περσιδα εκτονωσης 30*30 η περσιδα που ειναι κατω για να τραβαει ειναι 15*15 ειναι αρκετη?η χρειαζετε να ανοιξω και αλλη.Ρωταω γιατι εχω αναψει 2 φορες το τζακι τωρα και μου βγαζει μια μυρωδια σαν καμενου αερα (δεν ειναι καπνα παντος)και η μυρωδια ειναι πιο εντονη σε αλλο μεροσ του σπιτιου οχι στο χςρο που καει το τζακι.Εχω κασετα 14kw.Μπορει να ειναι και οι ριτινες του πετροβαμβακα που ειναι ομως αυτος με το αλουμινοχαρτο η μηπως το ζοριζω αρκετα στο αναμα στην αρχη και μεγαλη ποσοτητα ξυλων

Ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.521 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ