Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #113956 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Re:Απ: Τζάκια Ενεργειακά

ragavelas έγραψε: Διάβασε όπως είπα το μάνουαλ. Θα το βρεις στην επίσημη σελίδα της Νορντικα. Μετά διάβασε μερικές παρουσιάσεις που έχουν γίνει εδώ στο site. Υπάρχουν και δύο της κασέτας που σε ενδιαφέρει. Η τοποθέτηση της εστίας ειναι πιο σημαντική από την ίδια την εστία. Ο κατασκευαστής όπως είπα περιγράφει ακριβώς τι πρέπει να κάνεις.

www.katharismostzakion.gr/topothetiseis.php

An pas se aυτή τη διεύθυνση θα δεις φωτογραφίες από σωστές τοποθετήσεις. Σε γενικές γραμμές θα δεις ότι βαζουμε την εστία σε βάση, ντύνουμε γύρω γύρω με θερμομονωτικό (πετροβάμβακα ή izol) και ανοίγουμε τρύπες κάτω και πάνω από την εστία για να κυκλοφορεί ο αέρας. Δεν είναι αναγκαίο να χρησιμοποιείσεις εύκαμπτους σωλήνες για τον βεβιασμένο αέρα της κασέτας, μπορείς να τον αφήσεις να βγαίνειαπό τις μπροστινές γρίλιες.


ragavelas
Στη δική σου τι απόσταση έχει η γυψοσανίδα με την κασέτα; Εννοώ τα πλαϊνά της κασέτας και την επάνω μεριά της.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": MINI

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #113960 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

MINI έγραψε: καλησπερα μπορει καποιος να μου πει την γνωμη του για την la nordica 70. το σπιτι μου ειναι 55τμ. θα κανει δουλεια

Αυτή την εστία την έχω σε ενιαίο χώρο 60τμ, που συγκοινωνεί με διάδρομο και κουζίνα. Μερικές φορές άνοιγα τις μπαλκονόπορτες γιατί αισθανόμουνα δυσφορία από τη πολλή ζέστη. Σε πια περιοχή είσαι; Θα τοποθετηθεί η εστία σε ένα δωμάτιο και από εκεί θα ζεσταίνεται όλο το σπίτι; Από το μαγαζί που θα την αγοράσεις δεν μπορούν να την τοποθετήσουν; Αν δεν γίνει σωστή τοποθέτηση της εστίας δεν θα αποδίδη με αποτέλεσμα να λές ότι φταίει η εστία. Αυτό ισχύει για όλες τις εστίες, όχι μόνο για την La nordica. Γι΄αυτό σου έγραψα να γίνει η εγκατάσταση από το μαγαζί που την αγόρασες. Αν και εδώ που τα λέμε,ίσως και αυτοί να κάνουν προχειροδουλειά. Δεν θέλω να σε προβληματίσω αλλά έτσι είναι. Αρκετοί από εδώ μέσα την έχουν πατήσει με προχειροδουλειά από μάστορα, και θα σου πουν τα ίδια. Το βιβλιαράκι γράφει τι πρέπει να γίνει, ώστε να τοποθετηθεί με τον σωστό τρόπο. Αν ο μάστορας ακολουθήσει το βιβλιαράκι, και όχι την δικιά του εξυπηρέτηση, τότε δεν θα έχεις πρόβλημα. Εκτός αυτού πληροφορίες όλοι μπορούμε να σου δώσουμε, ανάλογα με την εμπειρία μας.

ΜΙΧΑΛΗΣ
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": MINI

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #113976 από ragavelas
Απαντήθηκε από ragavelas στο θέμα Re:Απ: Τζάκια Ενεργειακά

GeoTa έγραψε:

ragavelas έγραψε: Διάβασε όπως είπα το μάνουαλ. Θα το βρεις στην επίσημη σελίδα της Νορντικα. Μετά διάβασε μερικές παρουσιάσεις που έχουν γίνει εδώ στο site. Υπάρχουν και δύο της κασέτας που σε ενδιαφέρει. Η τοποθέτηση της εστίας ειναι πιο σημαντική από την ίδια την εστία. Ο κατασκευαστής όπως είπα περιγράφει ακριβώς τι πρέπει να κάνεις.

www.katharismostzakion.gr/topothetiseis.php

An pas se aυτή τη διεύθυνση θα δεις φωτογραφίες από σωστές τοποθετήσεις. Σε γενικές γραμμές θα δεις ότι βαζουμε την εστία σε βάση, ντύνουμε γύρω γύρω με θερμομονωτικό (πετροβάμβακα ή izol) και ανοίγουμε τρύπες κάτω και πάνω από την εστία για να κυκλοφορεί ο αέρας. Δεν είναι αναγκαίο να χρησιμοποιείσεις εύκαμπτους σωλήνες για τον βεβιασμένο αέρα της κασέτας, μπορείς να τον αφήσεις να βγαίνειαπό τις μπροστινές γρίλιες.


ragavelas
Στη δική σου τι απόσταση έχει η γυψοσανίδα με την κασέτα; Εννοώ τα πλαϊνά της κασέτας και την επάνω μεριά της.

O χώρος όπου τοποθετήθηκε είναι σχήματος τραπεζίου καθότι ήταν παραδοσιακό τζάκι. Δεν εχει τηρηθεί κατά γράμμα αυτό που λέει ο κατασκευαστής καθότι ο πετροβάβακας που είχαν βάλει βρώμαγε οπότε η φυσική ροή δεν λειτουργεί. Η κασέτα έχει αρχικά 7 πόντους στο πλάι κενό που σιγά σιγά μειώνεται όμως μέχρι τους 2. Από πάνω έχει καμιά εικοσαριά αν θυμάμαι καλά. Επειδή δεν χρησιμοποιώ την φυσική ροή έβαλα μέσα στη φούσκα έναν εναλλάκτη καμινάδας για να πάρω και κάποια από τη θερμότητα των καυσαερίων.
Εν τέλει την δουλειά της την κάνει. Ίσως να κέρδιζα και κάτι ελάχιστο (αν και δεν νομίζω αφού έχω και εναλλάκτη) από τη φυσική ροή αλλά η κυρά δεν με αφήνει να ξανανοίξω γυψοσανίδες!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoTa, MINI

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #113995 από MINI
Απαντήθηκε από MINI στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
σας ευχαριστω ολους για της απαντησης και της συμβουλες σας. καλο χειμωνα σε ολους και καλα ξεμπερδεματα σε μενα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #114268 από vangelis_m
Απαντήθηκε από vangelis_m στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

barovios83 έγραψε: Επανέρχομαι ξανά στο παλιό θέμα που είχα παραθέσει πριν καιρό, όσον αφορά το πρόβλημα που είχα με το μοτέρ ως προς τον θόρυβο.
Τελικά έφταιγε το μοτέρ.Το αξονάκι του ρότωρα είχε κενά και με την περιστροφή στο ανέβασμα των στροφών αυτό συντονιζόταν, με σκοπό να ακούγεται αυτός ο μεταλλικός ήχος.
Αποτέλεσμα:
Το μοτέρ αντικαταστάθηκε με καινούριο, το δεύτερο σε σειρά, ίδιο σε επωνυμία και με τα ίδια τεχνικά χαρακτηριστικά.Η λειτουργία του, απλά αθόρυβη.Βέβαια δεν μου το άφησαν έτσι.Μου έκανα μια σχετική καλύτερη εγκατάσταση στο μοτέρ.
Δηλαδή, μου το έντυσαν με κεραμοβάμβακα στο κάτω μέρος που ακουμπάει στο δάπεδο, και στο σημείο αυτό έβαλαν μια πυρίμαχη μαστίχη.
Το μόνο που παρατήρησα, είναι οτι βάζοντας το χέρι μου στο πλένουμ δεν ήταν το ίδιο δυνατό σε φύσημα του αέρα σε σχέση με πριν.
Το τόνισα αυτό και αναμένουμε τον χειμώνα για να συγκρίνω θερμοκρασίες χώρου και συμπεριφορά θερμοκρασιών της εστίας.


Φιλε γεια χαρα και σε ολους στο forum,
συγχαρητήρια γιατί έχουμε μάθει πολλά,

εχω εδω και 1 χρόνο βαλει ενα ενεργειακο turbofonte 15kw με θερμοθαλαμο, και μοτερ
sivar 970m3 την ωρα και αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα,
δηλαδη από καποιες στροφες και πανω το μηχανακι συντονιζει οπως ακριβως "τριζει"
το πηνιο της ηλεκτροκολησης, και ενοχλητικο είναι και σε αλλα διαμερισματα ακουγεται,
(το μοτερ ειναι στερεωμενο σε εξωτερικο τοιχο και ειναι διπλης κυκλοφοριας, εσωτερικου & εξωτερικου
αερα)

αρα ενημερωση του μαστορα για αλλαγη....

εχω ενα επιπλεον θεμα και θα ηθελα αν καποιος γνωριζει κατι να νε ενημερωσει,
ο controller ειναι ο BS-841 της olympia electronics με λογοτυπο sivar,
το προβλημα που έχει είναι ότι και στην αυτοματη και χειροκινητη λειτουργία
απο καποιες στροφες και πανω κολλάει και δεν καταβαζει στροφες στο μοτερ,
προσεξα οτι στη χειροκινητη λειτουργια παρουσιαζεται οταν περασεις το 65% των
στροφων.
Αυτο εχει σαν αποτέλεσμά να πρεπει να εχεις παντα στο "νου" σου το τζακι...
και φυσικά δεν το δουλευουμε ποτε στο αυτοματο,
Οταν επισημανθηκε στον εγκταταστατη εγινε αλλαγη με ομοιο χωρις να λυθει το προβλημα
(δεν αλαχθηκε ο αισθητηρας της θερμοκρασιας),

αν ελυνα το προβλημα του συντονισμου του ηχου και των στροφων ολα καλα...
(το τζακι σκοπευω να το παρουσιασω στην αντισοτιχη ενοτητα),
ευχαριστω,
Last edit: 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν by vangelis_m.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #114270 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
αν το προβλημα δεν ειναι στο ιδιο το μοτερ
τοτε χρειαζεται μια αντικραδασμικη βαση (καουτσουκ καποιο αφρωδες μονωτικο τυπου αρμαφλεξ κλπ)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.496 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ